سایت رقیب با تو دشمن نیست! از رقبا یاد بگیر.

4.2 / 5. تعداد رای: 66

یک داستان واقعی از اتلاف انرژی

این یک داستان واقعی هست. داستانی از یک بیزنس که تمام انرژی خودش را صرف تخریب رقیب آن هم در ذهن خودش کرد و در نهایت این موضوع باعث شد کسب‌و‌کارش برای همیشه از مسیر اصلی خارج شود. چه بسا این وب‌سایت برای همیشه تعطیل شود! مراقب باشید.

برای این پست نه کلمه کلیدی داریم، نه ورودی از گوگل. اما حرف‌های مهمی برای گفتن داریم. پس برای دوستان‌تان بفرستید. 😉

اشتباه گرفتن سایت رقیب با دشمن موضوع جدیدی نیست، در اکثر کسب‌وکارها این موضوع دیده می‌شود. جایی که ما می‌توانیم حتی از آن‌ها الگوبرداری کنیم. امروز قصد داریم در مورد مدیران وب‌سایتی صحبت کنیم که درگیر یک موضوع و اپیدمی شده‌اند، بخصوص افرادی که جدا از وب‌سایت، در اینستاگرام هم فعالیت دارند، محتواهایی را روی پیج‌های دیگر مشاهده می‌کنند و این طرز فکر به سراغ آن‌ها می‌آید که دور از ذهن است. اساساً رقابت باید با بررسی‌های دقیق مزیت‌های رقیب انجام شود. سپس می‌توان نواقص را آنالیز و حذف و از انجام آن‌ها جلوگیری کرد.

تولید محتوا با مواد مخدر؟!

اجازه دهید موضوع مقایسه با سایت رقیب را با خاطره‌ای تعریف کنم. بین سال 95 و 96 سفری کاری به استان تهران داشتم و شرکتی با من تماس برقرار کرد و درخواست مشاوری داشت در حوزه دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا و چند جلسه به‌عنوان مشاوره نیاز خواهیم داشت. البته که همیشه در تهران حضور نداشتم و دفتر مجموعه‌ام در شیراز بود و اگر مایل به استفاده از این خدمات هستید می‌توانید به دفتر شیراز مراجعه کنید، اما به‌هرحال اصرار شد که یک جلسه در دفتر تهران حضور پیدا کنم و مشاوره‌ای انجام گردد. به‌هرحال من به این جلسه رفتم و با مدیرعامل شرکت صحبتی داشتم.

رقابت یا تخریب رقیب؟

رقابت یا تخریب رقیب؟
رقابت یا تخریب رقیب؟

البته که در ابتدای جلسه در مورد نحوه کار ما و فعالیتی که در میهن وردپرس داریم از ما سوال شد، خدمات را مرور کردیم، طراحی سایت، مشاوره، سئو و… البته با نظر جالبی مواجه شدیم که اگر سرمایه‌گذار جذب نکنیم تا چند سال دیگر شرکتمان جمع می‌شود. اما خب کسی که قرار بود مشاوره ارائه دهد به طبع من بودم و انتظار دریافت مشاوره نداشتم. به سراغ سایت و محتوای آن‌ها رفتیم، موضوع این بود که وب‌سایت راه‌اندازی شد. در مورد نوع محتوایی که مد نظرشان بود توضیح دادند.

در این مورد به آن‌ها توضیح دادم که باید مثل سایت رقیب خود کار کنند و از روش‌های تحلیلی استفاده کنند. اظهارنظر او در مورد رقیبش بسیار جالب بود و اذعان داشت که از مواد مخدر برای کارمندان خود استفاده می‌کند تا تولید محتوای بهتری داشته باشند. در این مورد از او پرسیدم که آیا واقعاً ادعایی که در مورد آن‌ها دارد را با صحت و غم بررسی کرده است؟ گفت بله و تمام سایت‌هایی که محتوای خوب تولید می‌کنند در نهایت در چنین شرایطی هستند. البته که من سایت خودمان را برای او مثال زدم و در مورد آن توضیحات لازم را ارائه دادم.

نه مواد مخدری توسط کارمندان من مصرف می‌شود و نه نیم تولید محتوا به چیزی اعتیاد دارد. محتوای خوبی هم تولید می‌شود و حجم زیادی از آن را به‌شخصه هر روز یک تا دو ساعت زمان می‌گذارم و تولید می‌کنم. تمام محتواهای ویدئوی سایت هم توسط خودم ساخته و منتشر می‌شود. متأسفانه تعداد زیادی از تجارت‌ها و بیزینس‌ها با این موضوع درگیر هستند که سایت رقیب و یا فعالیت مجموعه رقیب را رصد نمی‌کنند، خودشان هم کار مثبتی در جهت پیشرفت انجام نمی‌دهند. در برخی موارد هم سایت رقیب هیچ نقص و مشکلی نخواهد داشت و شروع به بهانه‌های واهی و یا توجیهاتی مانند: مواد مخدر استفاده می‌کنند تا محتوای سایت را بهتر تولید کنند و…

لازم است که این قضیه به‌صورت کامل در شما به‌عنوان کسی که قرار است بیزینس، وب‌سایت و یا تجارت داشته باشد ریشه‌کن شود. سایت رقیب دشمن شما نیست. اگر می‌خواهید سایت شما به نقطه امنی برسد، باید به‌صورت اصولی کار کنید.

آنالیز وب سایت رقیب: شروع پیشرفت!

آنالیز وب سایت رقیب: شروع پیشرفت!
آنالیز وب سایت رقیب: شروع پیشرفت!

زمانی که من شروع به کار کردم، وب‌سایت‌هایی بودند که در حوزه وردپرس بسیار قدرتمند عمل می‌کردند. اما وقتی صحبت از این وب‌سایت‌ها توسط مشتریان می‌شد. مدام تأکید من این بود که آن‌ها عالی هستند، اما ما باید بهتر عمل کنیم و سعی کنیم ارزش جدیدی در دنیای طراحی سایت و… ایجاد کنیم. ارزش ما به طبع تولید محتوای ویدئوی در زمینه طراحی سایت بود. هیچ شخصی در آن دوره جلوی دوربین در مورد این قضیه صحبت نمی‌کرد، ما سعی کردیم این تابو را بشکنیم. با شرایط محدود و بدون تجهیزات خاص و کیفیت محتوای نه‌چندان خوب، کار خود را شروع کردیم. سعی ما هم این بود که کم‌کم این وضعیت بهتر شود و سایت رقیب نیز مدام زیر نظر باشد.

این قدم‌ها به‌مرور برداشته شد و ما تبدیل شدیم به اولین وب‌سایت آموزش وردپرس به‌صورت ویدئوی در ایران. البته که در نهایت منظور من از این توضیحات این است که نباید مدام در مورد انکار و اتفاقاتی که در سایت رقیب رخ نمی‌دهد صحبت کنیم. انگ و افترا و یا اتهامات واهی که مدام در تجارت‌ها ذکر می‌شود، جایی در کسب‌وکارهای حرفه‌ای ندارد. شرکتی که در مورد آن صحبت می‌کنم پس از مدتی فضا را ترک کرد و وقتی سایت آن‌ها را چک می‌کردم، متوجه شدم که اصلاً وب‌سایتی وجود ندارد.

چرا؟ چون اولین چیزی که باید در مورد کسب‌وکار خود عوض می‌کردند، طرز فکر بود. طرز تفکر نسبت به بیزینس، کسب‌وکار و سایت رقیب باید تغییر پیدا می‌کرد. همیشه به این موضوع فکر کنید که رقیب یک سری کارها را انجام داده است. تعدادی از این کارها خوب و تعدادی از آن‌ها منفی و به ضرر کسب‌وکار است. 

به طبع نباید کاری با تصمیمات اشتباه رقیب داشته باشید و آن‌ها را فراموش کنید. (اتفاقاً شما از کار اشتباهی که سایت رقیب انجام داده است، درس خواهید گرفت تا آن را تکرار نکنید.) نقاط قوت و مثبت و کارهای خوبی که رقیب شما انجام داده است را در نظر می‌کند که به شما کمک می‌کند حتی بهتر پیش بروید. اصلاً اساس و پایه دنیای رقابت همین است. سایت، سئو و تولید محتوا و فعالیت در اینستاگرام همین مسئله است.

در نهایت

در دنیا هم پیشرفت به همین شکل معنی می‌شود. انتظار می‌رود شما از شرایطی که قبلاً داشتید بهتر شوید، رقبا را تحلیل کنید، اما مدام آن‌ها را تخریب نکنید. شما باید تمام تمرکز را روی رشد خود، افزایش ورودی گوگل و بهبود تجربه کاری، کیفیت محتوا و دیگر مفاهیم بگذارید. به طبع صحبت در مورد مشکلات و معایب سایت رقیب هیچ نتیجه‌ای برای شما ندارد.

پس از آن به طبع شما هیچ انرژی برای فعالیت روی کسب‌وکار خود ندارید. این تجربه‌ای است که من در این چند سال به دست آورده‌ام. همین حالا، اگر در حال مشاهده آموزش، تولید محتوا و فراگیری علم جدید در حوزه کاری خود هستید. سیستم را از کار بیندازید و این طرز فکر را رفع کنید. شما چگونه هستید، رقیب شما چه وضعیتی دارد و من چگونه می‌توانم از او بهتر باشم؟

همین اصل، می‌تواند مشکل شما را حل کند. اصلاً تمرکز خود را روی این موضوع نگذارید که رقیب شما خوب، بد و… است. لپ‌تاپ را روشن و شروع کنید به تولید محتوا. البته خیلی سخت است، ذهن در مقابل افکار منفی مقاومتی ندارد، اما به‌هرحال شاه راهی است که می‌تواند نواقص شما را رفع کند.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U327272 ۲ مهر ۱۴۰۲

  چطور رقیبمون رو بسنجیم حالا مثلا از نظر نقاط قوت و رظعفش

 2. U41023 ۲۶ آبان ۱۴۰۱

  خیلی عالی بود
  من خودم اوایل وقت زیادی برای طراحی سایت نداشتم و بیشتر سر علاقه کار میکردم دقیقا هم همینطوری عمل میکردم
  و سایتم محتوا خیلی کم داشت ولی خوب بود سایتم(کیفیت محتوا – سایت و سرعت و …)
  و چیزی که خیلی برام جالب بود با اینکه توقع نداشتم گوگل خیلی بهم بازدید داد
  البته این گذشته که میگم منظورم همین یه ماهه 😂😂

 3. U317560 ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

  سلام میشه اموزش ساخت محصول رایگان یا محصولی که قیمت نداره و رایگان است در ووکامرس روبدید

 4. U514 ۲۵ شهریور ۱۴۰۱

  با سلام. جناب حسینی راد خواهشا یک فکری برای این پنل کاربران بکنید. هرچی شماره تماس وارد می کنم کد تاییدی برای من نمیاد و اصلا هیچ اتفاقی نمیفته. تماس میگیرم هیچ کدوم از واحد هاتونم پاسخ نمیدن!!! اخه چرا اینطوری.

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

   سلام
   از آنجایی که برای پشتیبانی محصولات و بررسی دقیق‌تر سوال شما نیاز به دانش فنی بخش پشتیبانی است، لطفا سوالات خود را از بخش پشتیبانی ارسال بفرمایید:
   https://mihanwp.com/support/
   تیم پشتیبانی سایت در روز های کاری از ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما کاربر گرامی هستند

 5. U317340 ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

  سلام. میشه یه قالب عالی ورایگان معرفی کنید؟؟ چطور میشه فونت سایت رو عوض کرد؟؟

 6. U21232 ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر. وقتی حدود 250 لینک اسپم را از طریق گوگل disavow میکنم چه مدت طول میکشه تا اثر این بک لینک ها از بین بره؟

 7. U317075 ۱۷ شهریور ۱۴۰۱

  عالی
  خوب و مفید بو ممنونم اقای راد من همیشه از میهن وردپرس برای حل مشکلاتم در وردپرس کمک میگیرم و تا الان و همیشه عالی باشین ممنونم

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۷ شهریور ۱۴۰۱

   سپاس از لطف و توجه شما
   خوشحالیم که از سایت و مطالب منتشر شده راضی هستید
   همیشه شاد و پیروز باشید

 8. U43916 ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

  بخدا اقای راد عزیزه 🙂