کدنویسی یا برنامه نویسی – کدام یک صحیح‌تر است؟

کدنویسی یا برنامه نویسی
کدنویسی یا برنامه نویسی

بارهاو بارها با کلمه کدنویسی و برنامه نویسی در مجامع و وب‌سایت‌های مختلف برخورد کرده‌ایم. شاید سال‌هاست در حال توسعه یک نرم‌افزار خاص هستیم. اما بسیاری از ما هنوز نمی‌دانیم برنامه نویس هستیم یا کدنویس. به نظر شما بین کدنویسی یا برنامه نویسی کدام یک صحیح است؟

یک روز در مجمع برنامه‌نویسان شیراز اعلام کردیم که نیاز به تعدادی کدنویس وردپرس داریم. سر و صدای دوستان به‌پا شد که چرا به ما برنامه‌نویس‌ها می‌گویید کدنویس! ما برنامه نویس هستیم و هیچوقت نباید به یک برنامه نویس بگویید کدنویس! حرفشان صحیح بود اما ما فرد مشخصی را کدنویس خطاب نکرده بودیم. صرفا قصد داشتیم تعدادی کدنویس از بین این جمع پیدا کنیم. این میان تعدادی از دوستان کدنویس هم با برنامه نویس‌ها همراه شده بودند و می‌گفتند ما برنامه نویس هستیم. البته که کدنویس بودند نه برنامه نویس! این قضیه باعث شد در مقاله امروز تفاوت بین کدنویسی و برنامه نویسی را به عزیزان توضیح دهم.

کدنویسی یا برنامه نویسی

برنامه نویس یا Programmer معمولا با یک زبان برنامه‌نویسی خاص آشنایی کامل دارد. بیایید از همین وردپرس خودمان مثال بزنیم. وقتی می‌گوییم یک شخص با زبان برنامه‌نویسی PHP آشنایی کامل دارد به این معناست که می‌تواند با PHP یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی مثل وردپرس برنامه‌نویسی کند.

پس اگر با زبان PHP کار می‌کنید و می‌توانید همین حالا یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی برنامه‌نویسی کنید. شما یک برنامه نویس هستید.

و اما کدنویس

کدنویس یا Coder فردی است که با یک زبان برنامه‌نویسی یا یک پلتفرم خاص که با یک زبان برنامه‌نویسی ساخته شده آشنایی دارد و می‌تواند کدهای آن را ویرایش کند.

مثلا اگر شما با وردپرس آشنایی دارید و می‌توانید از توابع وردپرس استفاده کنید تا به خوبی از وردپرس استفاده کنید، شما یک کدنویس هستید.

کدنویس‌ها مثل یک مکانیک هستند
کدنویس‌ها مثل یک مکانیک هستند

کدنویس‌ها مثل یک مکانیک هستند که تنها می‌توانند موتور خودرو را تعمیر کنند یا در نهایت یک موتور را طوری تغییر دهند که بازدهی بالاتر با مصرف سوخت کمتری داشته باشد. اما نمی‌توانند یک موتور جدید برای خودرو بسازند. چون ساخت و طراحی موتور خودرو، کار مهندسان خودرو ساز است.

اگر بخواهم خیلی فنی‌تر این دو را با هم مقایسه کنم باید عرض کنم کدنویس‌ها معمولا طبق دستورالعمل‌ها و پیشنهادات ارائه شده کار خود را انجام می‌دهدند اما برنامه نویسی یعنی استفاده از خلاقیت و دانش خود برای حل کردن یک مسئله خاص.

برنامه نویس استم یا توسعه دهنده

برنامه نویس یا توسعه دهنده
برنامه نویس یا توسعه دهنده

حالا به سطح بالاتری از برنامه نویسی هم نگاهی کنیم. اگر می‌توانید یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی بسازید. شما برنامه نویس هستید اما ممکن است توسعه دهنده نباشید. چرا که توسعه دهندگان با استفاده از سیستم‌های مدیریت کد مثل Git می‌توانند روی یک تیم برنامه‌نویسی مدیریت داشته باشند. بارها و بارها شده افرادی به عنوان توسعه دهنده استخدام کنیم و بعد از استخدام متوجه شده‌ایم که با مسائل مقدماتی مدیریت تیم برنامه‌نویسی و مدیریت سیستم گیت هم آشنایی ندارند.

دنیا تبدیل به جای بهتری خواهد شد. وقتی همه ما سطح کار خود را بسنجیم و اگر کدنویس هستیم، سعی کنیم در کدنویسی حوزه کاری خود به فردی مسلط‌تر تبدیل شویم. یا سعی کنیم مهارت‌های خود را ارتقا داده و به برنامه‌نویس یا توسعه دهنده تبدیل شویم. آن‌گاه می‌توانیم با خیال راحت خود را برنامه‌نویس معرفی کنیم.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه 1 / 5. تعداد رای: 1

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

در بخش جامعه می‌توانید سوالات خود را بپرسید و با سایر هم‌میهنان وردپرسی در ارتباط باشید.

ورود به جامعه
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟