۱۱ ترفند انتخاب دامنه مناسب برای کسب‌و‌کار اینترنتی شما

3.6 / 5. تعداد رای: 8

۱۱ ترفند انتخاب دامنه مناسب برای کسب‌و‌کار اینترنتی شما

درود بر شما. قبلاً در مورد اینکه دامنه چیست توضیحاتی دادیم. اما انتخاب یک دامنه مناسب برای کسب‌وکار اینترنتی شما موضوع بسیار مهمیست. چراکه برند و اعتبار وبسایت شما با دامنه شما رقم خواهد خورد. اینجاست که افراد برتر حوزه بازاریابی اینترنتی می‌گویند همه‌چیز از یک دامین خوب شروع می‌شود.

قبل از طراحی سایت شاید چیزی معمولی به نظر بیاید اما انتخاب دامنه مناسب برای سایتی که می‌خواهد طراحی شود انتخاب سخت و مهمی است. دامنه باید از اصول و قواعد استفاده کند تا سایت شمارا به یک سایت قوی و حرفه‌ای تبدیل کند. انتخاب دامنه اولین مرحله در موفق شدن سایت شما به‌حساب می‌آید!

افراد زیادی در بین کاربران سایت خودمان هم هستند که در ابتدای کار نام دامین خود را به درستی انتخاب نکردند و بعد از شروع کارشان متوجه شدند که نیاز به تغییر دامنه سایت خود دارند که البته این تغییر دامین باعث افت شدید سئو و ورودی وبسایت شما خواهد شد.

بعد از راه‌اندازی سایت می‌توانید دامنه سایت را تغییر دهید اما تغییر دامنه سایت به همین راحتی‌ها هم نیست! حداقل شما نیمی از ورودی گوگل خود را از دست می‌دهید و این یعنی افت ورودی گوگل! پس باید تمام دقت خود را بکار گیرید تا مجبور به تغییر دامنه سایت نشوید. امروز قصد دارم ملاک‌های انتخاب یک دامنه مناسب را خدمت شما دوستان توضیح دهم.

انتخاب دامنه مناسب برای کسب‌و‌کار اینترنتی شما

در مقاله امروز می‌پردازیم به معرفی ابزار و روش‌هایی برای انتخاب دامنه مناسب برای کسب‌وکار اینترنتی شما. پس با میهن وردپرس همراه باشید.

۱. بچسبید به دات کام

دات کام هنوز هم ارزش دارد.

امروزه برای ثبت دامنه پسوندهای بی‌شماری یافت می‌شود از.com گرفته تا.io و.net و …

شما می‌توانید از دامنه‌های مختلفی استفاده کنید اما دات کام بهتر است. چراکه زبان زد عام و خاص است و به‌صورت کلی نزد عموم جایگاه بهتری نسبت به سایر پسوندها دارد. اما در کل بهتر است از این پسوند زمانی استفاده کنید که آزاد باشد. اگر آزاد نیست به فکر ثبت دامین IR یا دیگر پسوندها باشید. io هم پسوندی است که مد شده.

اگر همین‌الان به یک نفر بگویید آدرس سایت من mihanwp است بدون شک در مرورگر خود عبارت mihanwp.com را وارد می‌کند.

راستی فراموش هم نکنید که ۶۰ درصد افراد با موبایل سایت شمارا مشاهده می‌کنند و در کیبورد موبایل‌های جدید یک دکمه.com برای تایپ سریع‌تر آدرس‌ها اضافه‌شده.

هرچند گوگل در ایران به دامنه‌های ir توجه بیشتری می‌کند. هرچند این مورد هم زیاد تأثیر مهمی در سئو ندارد اما می‌توانیم پسوند دامنه را مطابق کشور خود انتخاب کنیم. چون گوگل کاملاً متوجه می‌شود که این سایت برای ایرانی‌ها مطلب منتشر می‌کند. البته روش حل این مشکل را برای دات کام اینجا توضیح دادم.

۲. قوانین را فراموش نکنید.

هر جای اینترنت قوانینی است که باید قبل از استفاده از خدمات هر سایت به قوانین آن‌هم نگاهی داشته باشید. پسوندهای دامین قوانین زیادی دارند و موقع ثبت باید نگاهی به قوانین هر پسوند داشته باشید تا در آینده به مشکل نخورید.

از رجیسترار دامنه هم کاملا مطمئن شوید. در صورتی که دامنه شما از دست رفت ، یعنی از دسترس شما خارج شده و تلاش چند ساله شما از دست می رود و این موضوع بسیار ناراحت کننده خواهد بود. پس از شرکت ها و ثبت کننده های مطمئن استفاده کنید.

۳. استفاده از کلمه کلیدی سئو در نام دامین

اگر سایتی در زمینه خودرو راه اندازی می کنید و اسم سایت شما میهن خودرو خواهد بود. بهتر است دامین خود را با نام mihancar یا هر چیزی که عبارت خودرو در ان وجود داشته باشد ثبت کنید. این موضوع را از نظر سئو هم بررسی کردیم.

همانطور که در دوره جامع سایت برتر هم توضیح دادم بهترین دامنه برای یک سایت دامنه ای است که کلمه کانونی سایت را در خود جای دهد. مثلا اگر سایت طراحی دارید حتما کلمه design را در آن بکار ببرید. البته این عامل خیلی کلیدی در سئو نیست اما بهتر است رعایت شود.

۴. انتخاب نام دامنه کوتاه

نام دامنه خود را کوتاه و مختصر وارد کنید تا بتوانید هرچه سریعتر آن را در ذهن مشتری جا کنید. پس دامنه mihanwp.com بسیار بهتر است mihanwordpressforwptricks.com است. 😀 چرا که تایپ سریعتر و راحت تری دارد.

کوتاه بودن دامنه هم نشق موئری در به خاطر سپردن آن خواهد داشت. یک دامنه کوتاه دامنه بهتری است، چون بهتر به خاطر سپرده می شود اما سعی کنید همیشه به خاطر کوتاه بودن یک دامنه اقدام به خرید آن نکنید. مثلا اگر چه دامنه gmvb.com مخفف کلمه “غلام مکانیک و برادران”است ? اما مطمئن باشید هیچوقت به خاطر سپرده نمی شود.

پیشنهاد ما استفاده از نام دامین با کمتر از ۱۵ کاراکتر است.

۵. زیاد سختش نکنید!

اسم های سخت و دشوار باعث افت ترافیک سایت شما خواهد شد. برای دامین خود از یک اسم آسان و قابل درک استفاده کنید. نمونه بسیار بارز این مورد، کسب و کار اینترنتی اسنپ و تپسی است که با انتخاب یک اسم و دامین مناسب توانستند به خوبی در دل بازار جای پیدا کنند.

۶. منحصر به فرد و قابل انعطاف باشید!

انتخاب نام خوب که معرف یک برند باشد بسیار بهتر از انتخاب نامی است که گویای کار شما باشد. فرق کنید به جای mihanwp از wordpressforiranian استفاده می‌کردیم. اسم دامنه هر چند معرف کسب و کار ماست اما برند ما را در ذهن کاربر ثبت نمی کند. پس اسمی انتخاب کنید که برند شما را در ذهن افراد جای دهد.

سعی کنید دامنه شما از برندینگ شما حمایت کند. سعی کنید دامنه را طوری انتخاب کنید تا کاربر اگر بعد ها یادش به محصولات شما افتاد دوباره بتواند سری به سایت شما بزند. یعنی آدرس سایت شما را در خاطر داشته باشد. اگر کل آدرس سایت شما در خاطر کاربر نبود، حداقل نیمی از دامنه را بیاد داشته باشد تا بتواند آنرا در گوگل جستجو کند.

۷. از خط فاصله استفاده نکنید.

از خط فاصله استفاده نکنید.

طبق آمار گرفته شده از کاربران اینترنت در دنیا، بیش از ۲۰ درصد افرادی که با اینترنت کار می کنند نمی توانند از – یا همان خط فاصله در کیبورد خودشان استفاده کنند. یعنی این ۲۰ درصد حتی نمی دانند چطور خط فاصله را تایپ کنند. پس عملا شما نمی توانید سایتتان را به ۲۰ درصد افراد دنیا نشان دهید.

۸. خود را محدود نکنید!

شاید یکی از اشتباهات میهن وردپرس استفاده از کلمه وردپرس در برند خود بوده. هر چند شک نداریم وردپرس با قدرت ادامه خواهد داد اما اگر روزی سیستم دیگری جای وردپرس را پر کرد امکان تغییر ماهیت وبسایت ما وجود نخواهد داشت مگر با تغییر برند. پس بهتر است خود را به سیستم یا مکان خاصی محدود نکنید.

همین چند روز پیش اسنپ اعلام کرده که تمام سرویس های خود را به یک اپلیکیشن واحد به نام اسنپ تغییر خواهد داد! حتی اسنپ هم متوجه این قضیه شده. کسی چه می‌داند؟ شاید روزی خودرو های پرنده روی کار آمدند. اسنپ با برند جامع و جدید خود، با هر تغییری مشکلی نخواهد داشت.

مثلا انتخاب نام فلا‌ن‌جا تخفیف برای سایت شما تنها شما را به همان شهر محدود خواهد کرد. پس پیشنهاد می کنیم همین ابتدای کار، سایتتان را با یک نام محدود کننده محدود نکنید!

۹. علامت تجاری را قبل از ثبت جستجو کنید!

پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه علامت تجاری و برند شما قبلا ثبت نشده باشد، آنرا در گوگل جستجو کنید و ببینید آیا سایت یا شرکتی با این نام ثبت شده یا خیر؟! برای این مورد می‌توانید از وب‌سایت قوه قضاییه در بخش جستجوی علائم تجاری نیز استفاده کنید.

۱۰. از سرویس های پیشنهاد نام دامین استفاده کنید.

سرویس های زیادی برای ساخت نام دامین وجود دارند که می‌توانید از آنها برای پیدا کرده نام دامنه مناسب استفاده کنید. یکی از بهترین سرویس‌ها NameMesh است. NameBoy هم سرویس خوبی برای اینکار است.

۱۱. زیاد معطل نکنید! ثبتش کنید.

هر روز هزاران دامنه در دنیا در حال ثبت شدن است. پس پیشنهاد می‌کنیم همین حالا اقدام به ثبت دامنه خود کنید. یک نام خوب انتخاب کنید و همین حالا اقدام به ثبت دامنه و راه اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی خود کنید.

اگر می‌خواهید بصورت رایگان راه اندازی کسب و کار اینترنتی را یاد بگیرید از اینجا شروع کنید:

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U33463 ۲۶ مهر ۱۴۰۱

    سلام آقای راد
    هزینه ی ثبت برند واسه فروشگاه های آنلاین بنظرتون چقدر میشه؟

  2. کاربر مهمان ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

    سلام. مورد هشتم خیلی جسورانه اعلام کردین. واقعا نکته ایی هست که افراد با تجربه فقط به آن اشاره می کنند و برای خودم هم پیش آمده.