آیا رتبه الکسا قابل اعتماد است؟

قبلا در مورد اینکه الکسا چگونه کار می‌کند توضیح دادم اما همیشه این سوال از من پرسیده میشد که آیا رتبه الکسا غیر قابل اعتماد است یا قابل اعتماد؟ امروز برای همیشه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

امروز یک افشاگری داریم در مورد سایت الکسا، می‌خواهیم ببینیم آیا آماردهی الکسا درسته یا نه. می‌خواهیم چندین سایت را ردیابی کنیم، ببینیم وقتی سایت 150 ایرانه درسته یا نه، از کجا میشه فهمید این Ranking که الکسا به سایت می‌دهد قابل اعتماد است یا نه؟

درپاسخ به این سوال میگم، الکسا هم قابل اعتماده هم غیر قابل اعتماد، بستگی به سایتتون داره و آماری که می‌بینید. امروز می‌خواهیم دوتا سایت رو بررسی کنیم، یک سایت معمولی که آمارهایش مشکل ندارد، و یک سایت که اصلا قابل تایید نیست. ماجرا از اونجا شروع شد که ما داشتیم برترین سایت‌های ایران را بررسی می‌کردیم برای تبلیغ، که بصورت غیر منتظره‌ای با سایتی با رتبه 142روبرو شدیم. اسم سایت رو نمیارم چون قصد تخریب یکی از سایت‌ها با رتبه خوب ایران را ندارم. این سایت در زمان انتشار این پست رتبه 142 ایران بوده، ممکنه فردا رتبه 150 بگیره، پس فردا رتبه 140! پس قصد ما معرفی آن سایت نیست شما هم بهتره کارآگاه بازی درنیارید. 🙂 در الکسا اگر سایتی یک شبه یک رشد صعودی داشته باید شک کرد. الکسا کاملا قابل اعتماده، اگر نمودارهاش قابل اعتماد باشه.

مثلآ این وبسایت با رتبه 142 یک شبه بالا نرفته، اما در زمان محدودی از رتبه 10k به رتبه 4k رسیده، حالا ما فرض می‌کنیم در این مدت کمپین تبلیغاتی داشته، یا حتی تخفیف جشنواره‌ا‌ی، اما با بررسی بیشتر می‌بینیم موضوع از این قرار نبوده.😐

نحوه تشخیص رتبه جعلی الکسا

با بررسی UpStream متوجه می‌شویم که این سایت از یک سایت ناشناس ورودی بیشتری نسبت به سایت گوگل داشته است، پس اینه که شک بر انگیزه! که چه سایتی است که تونسته سیل کاربران بیشتری را روانه این سایت کند بیش از گوگل؟! که دیدیم بله این سایت ناشناس یک شبه ره صد ساله رفته و از رتبه یک ملیون دنیا به رتبه 4k رسیده، که می‌تونه یا IP خریده باشه یا popup باشه، نکته دیگه بررسی کردیم که 90 درصد کاربران ایرانه که این اوکیه و قسمت دیگری که بررسی کردیم و قابل شک بود Bounce Rate بود که 37 درصد بود، یعنی فقط 37 درصد کاربران بعد از ورود به این سایت نسبتا فیک این سایت را ترک کردن و 63 درصد از کاربران زمان خود را در این سایت گذرانده‌اند، و مطالب آن را دنبال کردند. در پایان از سایت یک UpStream گرفتیم و دیدیم بله ورودی اول این سایت یک PopUp بوده، پس در نتیجه در بررسی الکسا دو نکته را در نظر می‌گیریم.

  • روند رشد نمودار سایت
  • ورودی سایت یا همون Up Stream که سایت اگر از یک سایت دیگه بیشتر از گوگل ورودی داشته باشد باید به آن شک کرد. البته بعضی مواقع سایتی که بیشتر ورودی داده رو بررسی می‌کنیم و می‌بینیم یه وبسایت با محتوای عالی هست که اون رو تبلیغ کرده. در نتیجه مشکلی نیست!

نتیجه گیری کلی: در اصل می‌توان گفت الکسا هم قابل اعتماد است و هم غیر قابل اعتماد. در حقیقت ذات اصلی الکسا کاملا قابل اعتماد است اما وبسایت‌هایی هستند که مثل همیشه می‌خواهند همه چیز را دور بزنند برای کسب درآمد بیشتر و گرفتن تبلیغات بیشتر با ساخت یک رتبه الکسای کاملا جعلی! فراموش نکنید که اینجا ایران هست. انسان‌هایی هستیم خلاق با هوش بالا که می‌توانیم خیلی چیزها را دور بزنیم و همینطور بفهمیم که کجا دورمان زده اند! پس اینبار بررسی می‌کنیم سایت‌هایی را که می‌خواهند با ساخت رتبه جعلی الکسا، قانون الکسا را دور بزنند و برای خودشان نامی در بین وبمستر‌ها دست و پا کنند.

نکته: توجه داشته باشید در این فیلم هیچ اسمی از وبسایت خاصی برده نشده و وبسایت نامبرده در زمان ضبط این ویدیو (تاریخ 6 مرداد 1397) رتبه 142 ایران را داشته. پس با جستجو در الکسا و پیدا کردن سایت ۱۴۲ ایران سعی نکنید سایت متخلف را پیدا کنید. رتبه سایت‌ها در الکسا تغییر کرده و ممکن است این سایت رتبه ۱۴۰ یا ۱۴۳ یا ۱۰۰ یا … را از آن خود کرده باشد. پس برای اینکه به سایت خاصی مشکوک نشوید توصیه می‌کنیم بیخیال کارآگاه بازی شده و دنبال مقصر نباشید. 😀 نیازی هم نیست 🙂

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.