با خبر شدن از قطعی سایت و آپتایم هاست حتی در خواب!

4.2 / 5. تعداد رای: 9

پیش از این در ویدئوها و مقالات مختلف، در مورد حملات DDOS توضیح داده‌ایم. حملات DDOS عموما در روزهای مهم و توسط رقبا انجام می‌شود و از لود شدن سایت جلوگیری می‌کند. روش‌‌های مقابله با این نوع حملات را در مقالات و ویدئوهای گذشته، آموزش داده‌ایم و می‌توانید در صورت نیاز آن‌ها را مشاهده کنید. در این مقاله قصد داریم ابزاری برای با خبر شدن از قطعی سایت به شما معرفی کنیم.

در این مقاله ابزاری را به شما معرفی خواهیم کرد که هر لحظه سایت شما قطع شود، نصف شب یا حتی مواقعی که پای سیستم نیستید، به شما اطلاع دهد. تنها کافی است که به اینترنت دسترسی داشته باشید (اگر بتوانید به صورت دلاری هزینه پرداخت کنید، نیازی به دسترسی به اینترنت نیز ندارید) تا این ابزار شما را از قطع شدن سایتتان باخبر سازد. همین. 😃

این قابلیت خیلی می‌تواند برای شما مفید و کمک کننده باشد. چرا که قطعی سایت، یکی از مهم‌ترین مواردی است که حتما باید به مدیر سایت اطلاع داده شود. در میهن وردپرس نیز پیش از استفاده از این ابزار، در مواردی که قطعی سایت رخ می‌داد؛ مدیر سایت از طریق تماس دوستان یا همکاران از این اتفاق باخبر می‌شد.

با خبر شدن از قطعی سایت

سرویسی که در این مقاله به شما معرفی خواهیم کرد، Uptimerobot است. Uptimerobot.com سرویسی است که ما می‌توانیم سایت خود را در آن ثبت کنیم. هیچ دسترسی نیاز نیست به آن بدهیم و تنها با وارد کردن آدرس سایت می‌توان از این سرویس استفاده کرد. Uptimerobot هر پنج دقیقه سایت ما را بررسی و رفرش می‌کند و در صورت بروز قطعی، با استفاده از روش‌های مختلف این موضوع را به ما اطلاع می‌دهد.

برای استفاده از این سرویس تنها کافی است وارد وب‌سایت Uptimerobot.com شوید و با انتخاب کردن گزینه Registration (ثبت‌نام)، فرم ثبت‌نام را پر کنید. پس از تکمیل شدن فرم ثبت‌نام یک پنل Uptimerobot به ما نمایش داده می‌شود. در این پنل علاوه بر وب‌سایت، هر سرویس دیگری که قابلیت اتصال به پروتکل HTTP یا HTTPS داشته باشد را می‌توان اضافه کرد.

افزودن یک سایت به Uptimerobot
افزودن یک سایت به Uptimerobot

Uptimerobot چگونه کار می‌کند

به محض اینکه دسترسی این سرویس به سایت ما قطع شود، سریعا به ما اطلاع می‌دهد. برای اطلاع‌رسانی روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، ایمیل است. می‌توان ایمیل خود را، در قسمت تنظیمات وب‌سایت به Uptimerobot دهیم و به آن بگوییم هر زمان که وب‌سایت ما قطع شد، یک ایمیل به ما ارسال کند. این ابزار Downtimeها و Uptimeهای وب‌سایت را به ما ایمیل می‌کند. یعنی هم زمانی که سایت قطع می‌شود به ما اطلاع می‌دهد، هم زمانی که سایت وصل شده و مجددا قابل دسترس می‌شود را گزارش می‌کند.

پس هر زمان که ارتباط سرور، هاست یا وب‌سایت‌تان قطع شد و کسی امکان دسترسی به آن را نداشت، این ابزار به شما ایمیلی در این خصوص ارسال خواهد کرد.

قابلیت ارسال پیامک و تماس تلفنی

یکی از قابلیت‌های جالب این سیستم استفاده از پیام متنی و تماس برای اطلاع‌رسانی است. در این قابلیت، برای اطلاع از قطعی سایت، یا با ما تماس می‌‌گیرد یا این که که پیام متنی ارسال می‌کند. متاسفانه در ایران بخاطر مسائل پرداخت‌های دلاری، استقاده از این قابلیت راحت نیست. اگر اکانت Uptimerobot خود را شارژ کنیم می‌توان قابلیت ارسال پیام و تماس تلفنی، که قابلیت خیلی خوب و مفیدی است را نیز فعال کرد.

نیازی به پرداخت هزینه برای استفاده از این سرویس نیست. چرا که ما روش دیگری را به شما آموزش خواهیم داد که با پیروی از آن، تنها زمانی که به اینترنت متصل هستید، Push Notification دریافت خواهید کرد. به این صورت که برای موبایل شما یک اخطار می‌آید که وب‌سایت شما قطع شده است. برای این کار کافی است سراغ اپلیکیشن موبایل Uptimerobot برویم.

برنامه موبایل Uptimerobot

برنامه موبایل Uptimerobot
برنامه موبایل Uptimerobot

وارد App Store یا Google Play شوید و Uptimerobot را سرچ کنید. Uptimerobot یک نرم‌افزار رایگان برای اندروید و IOS دارد و لازم است که آن را نصب کنید. پس از نصب نرم‌افزار، آن را باز کرده و اگر پیش از این در Uptimerobot ثبت‌نام نکرده‌اید؛ باید در ابتدای ورود به نرم‌افزار این کار را انجام دهید. در صورتی که ثبت‌نام کرده‌اید، گزینه Log In را انتخاب کنید.

ارسال Push Notification

توجه داشته باشید که حتما باید به نرم‌افزار اجازه ارسال Push Notification را بدهید تا زمانی که نرم‌افزار بسته است نیز بتواند به ما اطلاعیه قطعی سایت را ارسال کند. پس Allow را انتخاب کنید و به مرحله بعد بروید. دو گزینه Registration و Log In را مشاهده خواهید کرد. در صورت داشتن اکانت Log In و در غیر این صورت Registration را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه Registration وب‌سایت Uptimerobot.com برا شما باز خواهد شد و می‌توانید فرایند ثبت‌نام را دنبال کنید. اگر پیش از این ثبت‌نام کرده‌اید، به صفحه اصلی بروید و اطلاعات مربوط به Uptimerobot را وارد کنید.

با ورود به نرم‌افزار، لیست وب‌سایت‌هایی که قبلا در سایت Uptimerobot، روی پنل خود وارد کرده‌اید را مشاهده خواهید کرد. برای اضافه کردن سرویس جدید، کافی است گزینه Add را بزنید. در غیر این صورت از این پس Push Notification سایت‌های موجود را دریافت خواهید کرد.

افزودن سایت جدید

با فشردن + بالا سمت راست، اقدام به افرودن سایت جدید می‌کنیم. ابتدا آدرس سایت را وارد کرده و برای آن اسم می‌گذاریم. در ادامه از شما می‌خواهد مشخص کنید که Check Interval یا همان مدت زمان فاصله بین هر بررسی چقدر باشد. 5 دقیقه انتخاب مناسب و خوبی است. در نهایت Creat Monitor را بزنید.

سایت جدید را در لیست سایت‌ها مشاهده خواهید کرد. اگر روی آن کلیک کنید، درصدی مشاهده خواهید کرد که Uptime وب‌سایت را در مدت زمان مشخص نشان می‌دهد. به عنوان مثال Uptime وب‌سایت میهن وردپرس در هفت روز گذشته، 97.8 درصد بوده است. یعنی سایت میهن وردپرس در هفت روز گذشته، 97 درصد موافق مشکلی ناشته و در دسترس کاربران قرار داشته.

مشاهده Uptime وب‌سایت در 7 روز گذشته
مشاهده Uptime وب‌سایت در 7 روز گذشته

با استفاده از نوار موجود می‌توان مشاهده کرد که دقیقا در هر تاریخ، Uptime چند درصد بوده. برای مثال Uptime روز گذشته سایت ما 82 درصد نشان داده می‌شود. اdن نرم‌افزار، Time Outهای وب‌‎سایت را نیز در اختیار ما قرار می‌دهد. مثلا 16 ساعت پیش به مدت 124 دقیقه سایت میهن وردپرس در دسترس نبوده. نرم‌افزار Uptimerobot این داده‌های خیلی جالب را در اختیار ما می‌گذارد.

فعال کردن نوتیفیکشن صدا در موبایل

فعال کردن نوتیفیکشن صدا در موبایل
فعال کردن نوتیفیکشن صدا در موبایل

یکی دیگر از نکات جالب این است که اگر زنگوله بالا سمت راست را فعال کرده و Enable Notificatios را بزنید؛ وارد تنظیمات موبایل خواهید شد. توجه داشته باشد که در این قسمت حتما باید Allow Notificatios فعال باشد تا نر‌افزار بتواند به ما اطلاع رسانی کند. به صفحه اصلی بازگردید و وارد قسمت Alerts & Contacts شوید. در این بخش می‌تواند صدای اعلانی که مواقع قطعی سایت پخش می‌شود را نیز انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود یک صدای بلند و طولانی انتاخب کنید که همیشه متوجه شوید.

زمانی که این موارد را تنظیم کردید و همه چیز درست باشد، زمانی که سایت شما قطع شود حتما برای شما Push Notification می‌فرستد. حتی زمانی که خواب هستید یا پشت سیستم نیستید، در صورت قطعی سایت، تلفن شما به صدا در می‌آید.

اگر ما از این سرویس استفاده نمی‌کردیم، احتمالا برای چندین ساعت سایت ما قطع می‌شد. چرا که معمولا هیچ یک از اعضای تیم، نصف شب سایت را چک نمی‌کنند. تنها افرادی که سایت ما را چک می‌کنند کاربرانی هستند که با سایت ما کار دارند و خیلی مهم است که یک سایت برای مدت زمان طولانی قطع نباشد. زیرا این موارد روی سئو و فروش شما تاثیر گذارند. به خاطر بسپارید که معمولا حملات DDOS زمانی به سراغ سایت شما می‌آیند که یک نفر قصد دارد در یک بازه زمانی خاص، مثلا زمانی که تخفیف دارید، حمله کند. پس خیلی مهم است که از این سرویس استفاده کنید.

امید است از این مقاله استفاده لازم را برده باشید و بتوانید روز به روز وب‌سایت و کسب‌وکار خود را توسعه داده و پیشرفت کنید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U329753 ۲۲ شهریور ۱۴۰۲

  یه سوال داشتم اون عددی که تو قسمت Response Time بصورت نمودار نشون میده بهمون ، هرچقدر کمتر باشه یعنی کیفیت هاستمون بالاتره؟

 2. U39932 ۸ تیر ۱۴۰۰

  سلام و خسته نباشید ، میخوام در سایتم عضویت ویژه درست کنم که همه چیز عضویت ویژه باشه ، یعنی ماهانه ۱۰ هزار تومان بدهن ، و به ویدیو ها و مطالب و عکس و پشتیبانی و … دریافت کنن

  چطور در وردپرس این کار انجام بدم ، شبیه فیلمو

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۸ تیر ۱۴۰۰

   درود
   از افزونه ی میهن پنل به همراه افزونه های مربوط به عضویت اشتراکی استفاده بفرمایید

 3. U41019 ۷ تیر ۱۴۰۰

  سلا م روزبخیر.
  کی نصب کننده جادویی را در دوره سایت برتر اضافه خواهید کرد؟
  منتظر این آموزش هستم…
  ممنون

  • Reza Rad رضا راد ۸ تیر ۱۴۰۰

   درود بر شما شما از دانشجویان دوره جامع سایت برتر نیستید. لطفا با ایمیلی که خرید انجام دادید تیکت ارسال بفرمایید.

 4. U30244 ۷ تیر ۱۴۰۰

  سلام،
  واقعا مقاله خیلی به درد بخوری بود و من همین الان روی آیفون و آیپدم نصب و فعال کردم.
  چون اتفاقا جالبه که خیلی اوقات با دستگاه های خودم وارد سایت میشم Up نیست و به پشتیبانی پیام میدم چک می کنند می‌بینند که فعاله.
  حالا می‌خواهم در چنین مواقعی از این ابزار استفاده کنم و ببینم که سایت واقعا Up و در دسترس هست یا نه (که مشخص شه مشکل از دستگاه های من هست یا شرکت هاستینگ)
  متشکرم از شما 🙂

 5. U38530 ۷ تیر ۱۴۰۰

  سلام ببخشید شما چرا برای تصائیر سایتتون از افزونه های قرار دادن لوگوی سایت روی تصاویر استفاده نمی کنید؟ و آیا این مورد برای سئو خوبه یا بده؟ چون تصاویر سایت من اختصاصی هست و خودم اون هارو با فوتوشاپ و.. میسازم

  • Reza Rad رضا راد ۸ تیر ۱۴۰۰

   درود بر شما افزونه‌های خوبی هستند. این موضوع بیشتر زیر نظر بخش تولید محتواست اما به طور کلی ما این روش رو روی سایت خودمون استفاده نمیکنیم. تاثیری توی سئو نداره

 6. U38555 ۷ تیر ۱۴۰۰

  سلام. خسته نباشید.
  پیشنهاد میکنم تا در دوره سایت برتر، آموزش حل مشکلات سرور و مدریت یک سرور اختصاصی رو اضافه کنید.
  چون مدریت سرور و هاست چیزی هست که هر وبمستر باید بلد باشه تا سایتش رو خوب مدیریت کنه.
  ممنون میشم این سرفصل رو هم در دوره سایت برتر اضافه بکنید.
  تشکر میکنم از آقای حسینی راد و تیم خوب میهن وردپرس

  • Reza Rad رضا راد ۷ تیر ۱۴۰۰

   درود بر شما سپاس از لطفتون. بیش از ۹۹ درصد دوستانی که مدیر سایت هستند از هاست اشتراکی استفاده می‌کنند و عملا این مورد براشون مناسب نخواهد بود. سعی میکنیم در مقالات و ویدیوهای رایگان به این موضوع بیشتر بپردازیم.

 7. U30789 ۶ تیر ۱۴۰۰

  درود بر شما
  مثل همیشه عالی بودید و ممنون که این اطلاعات ارزشمند رو در اختیارمون قرار دادید.
  فقط میشه متوجه شد که چه کسانی این حمله هارو انجام دادند؟

 8. U29301 ۶ تیر ۱۴۰۰

  سلام
  میدونم خیلی برای این ویدیو زحمت کشیدید و ممنون هستم بخاطر این مطلب مناسب و خوبتون .