کدام تکسونومی را در نتایج گوگل نمایش دهیم

2.5 / 5. تعداد رای: 2

کدام تکسونومی را در نتایج گوگل نمایش دهیم

تاکسونومی‌های وردپرس نقش مهمی در مدیریت صفحات دارند. در وردپرس با استفاده از Taxonomy می‌توانیم نوشته‌های سایت را گروه‌بندی کنیم و به شکل منظمی آنها را به کاربر نمایش دهیم. به‌طور خلاصه می‌توان گفت دسته‌ها و برچسب‌ها دو نوع Taxonomy پیش‌فرض در وردپرس محسوب می‌شوند.

در این مقاله سعی می‌کنیم تا دسته‌ها، برچسب‌ها، و طبقه‌بندی پیش‌فرض وردپرس را معرفی کنیم، سپس با استفاده از افزونه یوست نحوه تنظیم نمایش یا عدم نمایش Taxonomyها در گوگل را به شما آموزش دهیم.

Taxonomy چیست

دسته‌بندی پست تایپ‌های سفارشی در وردپرس، Taxonomy نام دارد. Taxonomy در لغت به معنای طبقه‌بندی است؛ بنابراین در این مقاله هر زمان که نامی از طبقه‌بندی آمد، منظور همان Taxonomy است. با استفاده از طبقه‌بندی در وردپرس، ما می‌توانیم پست‌های سفارشی را سازماندهی کنیم؛ یا به تعبیر دیگر ما با استفاده از طبقه‌بندی می‌توانیم موارد دلخواهمان را در سایت وردپرسی‌مان گروه‌بندی کنیم؛ همچنین با استفاده از طبقه‌بندی می‌توان نوشته‌های سایت را به شکل منظم‌تری دسته‌بندی کرد. نوعی از Taxonomy های پیش‌فرض در سایت‌های وردپرسی وجود دارد که به آنها دسته و برچسب می‌گوییم.

نکته قابل‌توجه این است که اگر از یک پست تایپ سفارشی استفاده می‌کنید، برچسب و دسته‌ها برای تمام پست تایپ‌ها مناسب نیستند و بهتر است که از طبقه‌بندی استفاده کنید.

برای درک بهتر کاربرد تاکسونومی ما می‌توانیم در قسمت مدیریت سایت وردپرسی مان پست سفارشی با عنوان “فیلم” ایجاد کنیم و توسط طبقه‌بندی سفارشی، دسته‌ایی با نام “ژانر” ایجاد کنیم و موضوعاتی مثل تاریخی، خانوادگی یا درام به آن اضافه کنیم تا کاربران بتوانند فیلم موردنظر خود را بر اساس ژانر آن انتخاب کنند.

Taxonomy های وردپرسی می‌توانند به شکل طبقه‌بندی‌شده و یا غیر طبقه‌بندی‌شده به نمایش گذاشته شوند؛ در حالت طبقه‌بندی‌شده، می‌توانیم یک طبقه‌بندی که دارای زیرمجموعه‌هایی باشد را ایجاد کنیم.

Taxonomy های پیشفرض در وردپرس

طبقه‌بندی‌ها در حالت پیش‌فرض سایت به دو بخش تقسیم می‌شوند:

– دسته‌ها: دسته‌ها بخش ابتدایی راه‌اندازی سایت هستند. به‌محض راه‌اندازی سایت باید دسته‌های موردنیاز وبسایت‌مان را ایجاد کنیم. قبلاً مقاله ایی در سایت میهن وردپرس که جزئی از آموزش رایگان وردپرس بود با عنوان مدیریت دسته‌بندی در سایت این باره منتشر کردیم.

– برچسب‌ها: برچسب‌ها در زمان انتشار یک محتوا ایجاد می‌شوند. برچسب‌ها در وردپرس برای ساختن آرشیوهایی است که کاربران هنگام مطالعه آن صفحه بتوانند سریع‌تر مطالب را پیمایش کنند.

چرا باید Taxonomy رادرگوگل نمایش دهیم

طبقه‌بندی قابلیتی است که برای زیباتر و درعین‌حال منظم‌تر کردن دسته‌بندی‌های سفارشی مطالب در قسمت‌های مختلف سایت، استفاده می‌شود.

کدام Taxonomy ها در نقشه سایت نمایش داده شوند

انتخاب اینکه کدام طبقه‌بندی را نمایش دهید به نظر خود برمی‌گردد که می‌خواهید کدام‌یک از Taxonomy ها را در نقشه سایت به کاربران خود و گوگل نمایش دهید.

فرض کنید یک دسته بندی ژانر برای پست تایپ فیلم روی سایت خود استفاده کرده‌اید. حالا باید تصمیم بگیرید که این دسته بندی باید در گوگل نمایش داده شود یا خیر؟! تصمیم کاملا با شماست.

چطور Taxonomy ها را در گوگل نمایش دهیم

برای نمایش طبقه‌بندی‌ها در وردپرس می‌توان از افزونه یوست، یا با استفاده از قرار دادن دستی کدهای موردنیاز این قابلیت را به سایت اضافه کرد.

در صورتی که از طبقه‌بندی پیش‌فرض استفاده کرده‌اید، می‌توانید آنها را با استفاده از افزونه Taxonomy Switcher به Taxonomy تبدیل کنید.

وارد پنل مدیریت وردپرس شده و پس از نصب و فعال کردن افزونه یوست، بخشی بنام سئو  (SEO) به پیشخوان سایت شما اضافه می‌شود که شامل تعدادی زیرمجموعه است. از بین زیرمجموعه‌های بخش سئو، بخش ظاهر جستجو یا Search Appearance را انتخاب کنید.

ظاهر جستجو در یوست
ظاهر جستجو در یوست

سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌توانید دسته‌ها یا (Category)  ، برچسب‌ها یا (Post tag) ، ساختار یا (Post format)، دسته‌های محصولات (Product cat) برچسب‌های محصول (Product tag) و کلاس‌های حمل‌ونقل محصول (Product shipping class) پست‌های خود را تغییر دهید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U28063 ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام من در style.css وبسایتم بعد آخرین خط این کد رو قرار دادم
  img {
  border-radius: 10px;
  }
  تا گوشه تمام تصاویر به 10px گرد بشه
  دیروز گرد شد و همه چیز خوب بود.
  اما امروز گردی گوشه های تصاویرم رفته و دیگه گرد نیست چه باید بکنم؟
  با این که کد هنوز تو style.css هست

 2. U28063 ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام خوب هستید؟ من لود صفحه سایتم تو دسکتاپ خوب شده اما تو گوشی واقعا خیلی بده افزونه پیشنهادیتون برای لود بهتر در گوشی چیه؟ شما از چی استفاده میکنید؟
  من از راکت استفاده میکنم

 3. U28063 ۱۱ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام یک سوال داشتم شما برای ساخت لوگو میهن وردپرس از حرف م استفاده کردید این م رو با فونت خواستی نوشتید؟

 4. U5800 ۱۰ بهمن ۱۳۹۹

  عالی بود. با تشکر

 5. U17441 ۱۰ بهمن ۱۳۹۹

  سلام. من می‌خوام که در فوتر سایتم هر بار با لود صفحه یه متن رندوم نشون داده بشه. چطور می‌تونم این کار رو بکنم؟

 6. U28063 ۹ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام
  چگونه تو سایتتون “آنچه در این مقاله می‌خوانید” رو ایجاد میکنید؟
  با افزونه خواستی این کار رو میکنید؟
  و چجوری به تیتر هاتون لینکش میکنید همون “آنچه در این مقاله می‌خوانید” رو؟