English

راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق با پاسخ به 5 سوال اساسی

5 / 5. تعداد رای: 1

راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق با پاسخ به 5 سوال اساسی

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید قطعا به این نتیجه رسیده‌اید که می‌توانید از طریق اینترنت به درآمدهای بسیار خوبی برسید؛ اما موضوعی که احتمالا شما هم با آن درگیر هستید این است که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق باید به چه سوالاتی پاسخ دهیم؟

بسیاری از افراد به این نتیجه رسیدند که در حال حاضر کسب‌و‌کارهای اینترنتی یک فرصت فوق العاده برای درآمد‌زایی می‌باشد. از این رو مدرسان و مربی‌های کسب‌و‌کار با توجه به معیارهای مختلفی همچون ایده کسب‌و‌کار، شخصیت هر فرد، امکانات اولیه و حداقل سرمایه و…  برنامه‌ای هدفمند برای شروع کسب‌و‌کار اینترنتی شما می‌سازند به این برنامه اصطلاحاً بیزینس پلن می‌گویند.

شاید در نگاه اول داشتن یک بیزینس پلن، کمی سخت و دشوار به نظر برسد اما در حقیقت به هیچ عنوان این گونه نیست.  ما در این مقاله از میهن وردپرس قصد داریم مفهوم اصلی بیزینس پلن را با بیان کردن ۵ سوال بنیادی و مهم، مطرح کنیم. شما با پاسخ به این ۵ سوال می‌توانید یک مسیر واضح و شفاف را برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی خود معین کنید. پس با ما همراه باشید.

حوزه کاری خود را انتخاب کنید

اولین سوالی که باید در شروع هر نوع کسب‌و‌کاری به ویژه کسب‌و‌کارهای اینترنتی از خود بپرسید این است که در چه حوزه‌ای قصد فعالیت دارم؟ اکثر افراد ماه‌ها  و شاید حتی سال‌ها کسب‌و‌کار شخصی خود را آغاز نمی‌کند و دلیل اصلی آن را نیز نداشتن ایده مناسب و پولساز می‌نامند. موضوع پیدا کردن ایده به تنهایی شاید یک مبحث جداگانه باشد اما پیشنهاد می‌کنیم اگر نمی‌دانید کدام حوزه مناسب شخصیت شما می باشد، به کدام رشته علاقه دارید و یا چه روش‌هایی برای کسب درآمد آنلاین وجود دارد پیشنهاد می‌کنیم مقاله”بهترین ایده برای کسب‌و‌کار اینترنتی و کسب درآمد آنلاین” را مطالعه بفرمایید. 

این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست که اولین قدم برای شروع کسب‌و‌کار اینترنتی خود، انتخاب یک حوزه ی خاص و تولید محتوا و تبلیغات هوشمندانه در راستای آن می‌باشد. در این میان ممکن است بسیاری از افراد جامعه بین یک یا چند ایده یا حوزه‌های مختلف شک داشته باشند؛ به همین سبب پیشنهاد می‌کنیم که یک مدت زمان معینی را برای خود انتخاب کنید و در حوزه‌هایی که علاقه دارید، شروع به فعالیت کنید و مطمئن باشید که در طول مسیر، مناسب‌ترین و بهترین ایده را پیدا خواهید کرد.

به عنوان مثال فرض کنید به سه حوزه فروش تلفن همراه، طراحی سایت با وردپرس، آموزش سئو علاقه شدیدی دارید و می‌خواهید در یکی از این زمینه‌ها کسب‌و‌کار اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید. بهترین راه برای اینکه بتوانید از سردرگمی نجات پیدا کنید و یکی از این ایده ها را عملی کرده و به درآمدهای عالی برسید، این است که یک مدت زمان معینی را (مثلاً سه ماه) صرف کنید و در هر ماه یکی از این ایده‌ها را به صورت آزمایشی شروع کنید؛ قطعاً در طول مسیر آن به پستی و بلندی‌های زیادی بر می‌خورد و اگر واقعاً به کاری که انتخاب کردید علاقه‌ای نداشته باشید، بلاشک خسته می‌شوید و دست از کار می‌کشید. 

اما همیشه این نکته را نیز در گوشه‌ای از ذهنتان داشته باشید که  شاید برای رسیدن به ایده مناسب و پولساز باید زمان زیادی صرف کنید و کارهای مختلفی را امتحان کنید و انتظار نداشته باشید که در اولین قدم و یا اولین کسب‌و‌کار خود به یک درآمد میلیونی برسید؛ همیشه سعی کنید از از شکست‌هایی که در دنیای بیزینس آنلاین و یا غیر آنلاین می خورید، درس بگیرید.

ابزارهای مورد نیازتان را انتخاب کنید

دومین سالی که پس از یافتن بهترین ایده و حوزه، برای آغاز کسب‌و‌کار اینترنتی باید از خود بپرسید این است که ” من برای شروع از چه پلتفرم‌هایی و یا از چه ابزاری می‌خواهم استفاده کنم؟”. شاید در نگاه اول با خود بگویید که من از ابتدا قصد دارم در تمامی پلتفرم‌ها فعالیت مستمر و با قدرتی را داشته باشم؛ اما شاید به جرأت بتوان گفت که این موضوع، بزرگترین اشتباه شما در راه اندازی کسب‌و‌کار شخصی خودتان خواهد بود.

اگر سرمایه اولیه زیادی برای شروع داشته باشید، حرف شما صحیح است است و بهترین گزینه این است که در تمامی پلتفرم‌ها و با استفاده از همه روش‌های بازاریابی، فعالیت قوی داشته باشید. (اصطلاحاً چندرسانه‌ای باشید!) اما نکته قابل توجه این است که بیشتر کسانی که که قصد دارند کسب‌و‌کار خودشان را استارت بزنند، سرمایه اولیه چندانی برای این امر ندارند و برای شروع باید با کمترین هزینه ممکن بر روی یک پلتفرم خاص (سایت، اینستاگرام، یوتیوب و…) تمرکز کنند.

ابزار و شبکه‌های اجتماعی مورد نیاز
ابزار و شبکه‌های اجتماعی مورد نیاز

پس تمرین شما در این قسمت باید این باشد که  تصمیم بگیرید که قصد دارید برای راه اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی خود از چه ابزاری استفاده کنید.

بودجه مورد نیاز را تعیین کنید

شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که بسیاری از افراد جامعه، کسب‌و‌کار اینترنتی خودشان را راه اندازی نمی‌کنند، نداشتن سرمایه اولیه کافی می‌باشد؛ این افراد معتقدند که برای شروع باید سرمایه هنگفتی را داشته باشیم تا بتوانیم به درآمدهای عالی برسیم که این یک باور کاملاً اشتباه می‌باشد. جالب است بدانید که اکثر کسانی که با استفاده از اینترنت به درآمدهای میلیونی رسیده‌اند، در ابتدا هیچ سرمایه نداشتند. درست است که داشتن سرمایه اولیه می‌تواند موجب رشد سریع‌تر کسب‌و‌کار اینترنتی شود اما نداشتن آن دلیلی بر عدم موفقیت کسب‌و‌کار نیست.

در این مرحله از راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی، باید با خودتان صادق باشید و مشخص کنید که در شروع کار حاضر هستید چه مقدار سرمایه را کنار بگذارید. پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد دارید سرمایه‌ای را برای شروع کسب‌و‌کار اینترنتی خود صرف کنید؛ سعی کنید آن سرمایه، سرمایه‌ای باشد که اگر به صورت کامل آن را از دست دادید به زندگی روزمره‌تان آسیبی وارد نشود. البته باید بدانید که با وجود گسترش روز افزون اینترنت و پلتفرم‌های رایگانی همچون اینستاگرام، بدون سرمایه اولیه نیز می‌توانید موفق شوید.

تعیین اهداف همراه با مدت زمان دست‌یابی

سومین سالی که برای شروع کسب‌و‌کار اینترنتی باید از خود بپرسید این است که “پس از چه مدت زمانی قصد دارم این کسب‌و‌کار را به سود‌دهی برسانم؟”. ممکن است بسیاری از افراد موفق در فضای اینترنت، در آغاز کار خودشان جواب دقیقی به این سوال نداده باشند؛ اما این موضوع، یک قانون طبیعی در حوزه کسب‌و‌کار است. مربیان کسب‌و‌کار و بیزینس‌کوچ‌ها معتقدند که داشتن یک برنامه مشخص و هوشمندانه می‌تواند به موفقیت و رشد هر چه بیشتر کسب‌و‌کار شما کمک شایانی کند.

از این رو پیشنهاد می‌کنیم که در زمان راه اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی خود، یک مدت زمان معینی را تعیین کرده و با گذاشتن اهداف کوچک در راستای هدف اصلی‌تان که در حقیقت به ثمر رساندن کسب‌و‌کارتان می باشد، شانس موفقیت خودتان را روز به روز افزایش دهید.

قرار است چقدر سود کنید

شاید مهم‌ترین دلیلی که موجب می‌شود افراد عادی جامعه، کسب‌و‌کار اینترنتی و شخصی خودشان را راه‌اندازی کنند، مبحث مالی و درآمد‌های عالی باشد. موضوعی که کاملا واضح است اکثر ثروتمندان در  ایران و جهان برای خودشان کار می‌کنند و همین موضوع باعث شده است که هیچ سقف مالی در زندگی خود نداشته باشد. آن‌ها با کسب مهارت‌های لازم، سطح درآمد خودشان را نیز به صورت نامحدود افزایش می‌دهند. 

پس در پنجمین گام از راه اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی، شما باید با توجه به حوزه کسب‌و‌کاری که انتخاب کرده‌اید و شخصیتی که دارید، یک هدف مالی را باید برای خود در نظر بگیرید و  هر روز برای رسیدن به آن درآمد فوق‌العاده تمام تلاش خود را انجام دهید؛ شاید با خود بگویید که با گذاشتن هدف مالی (به طور مثال N میلیون تومان درآمد در ماه) قطعاً یک رویا است و رسیدن به آن بسیار سخت می‌باشد! کاملا اشتباه فکر می‌کنید. برای برطرف‌کردن این ابهام بیایید یک مثال ساده بزنیم.

اگر فیلم آلیس در سرزمین عجایب را دیده باشید؛ وقتی آلیس وارد یک دنیای جدید می‌شود، در یک دوراهی گیر می‌کند و از نگهبان ورودی می‌پرسد:” کدام راه را بروم؟ ” نگهبان به چهره آلیس نگاهی می‌اندازد و می‌گوید:” می‌خواهی به کجا بروی؟ مقصدت کجاست؟”  آلیس در جواب به او می‌گوید:” نمی دانم؟” اینجاست که نگهبان با خنده به او می‌گوید:”وقتی مقصدی برای راه خود ندارید از هر راهی که بروی صحیح است. “

نتیجه‌ای که می‌توان از این داستان کوتاه گرفت این است که به احتمال زیاد با نداشتن یک برنامه و یک هدف مشخص به مقصدتان نخواهید رسید؛ پس اگر برای رسیدن به هدف اصلی خود مصمم هستید، باید طبق یک اصول و برنامه‌ی مشخصی عمل کنید و یک تارگت مالی را برای کسب‌و‌کار اینترنتی خود بگذارید.

آن‌چه آموختیم

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. ما در این مطلب از وب‌سایت میهن وردپرس سعی کردیم مسیر راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی را برایتان بسیار هموار و ساده کنیم و با بیان کردن ۵ سوال بنیادی، شما را وارد دنیای درآمدزایی آنلاین کنیم.

 موفق و پیروز باشید 🙂 

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟