سئو یا تبلیغات گوگل؟ کدام یک بهتر است

5 / 5. تعداد رای: 1

سئو یا تبلیغات گوگل؟ کدام یک بهتر است

این روزها یکی از سؤالات رایج افرادی که وب‌سایت دارند این است که روی سئو کارکنیم یا تبلیغات گوگل را انجام دهیم؟ بالاخره سئو یا تبلیغات گوگل؟ کدام یک به‌صرفه‌تر است؟

در چند مقاله قبل‌تر درباره اینکه سئو بهتر است یا تبلیغات کلیکی صحبت کردیم. در این مقاله قرار است به جد و به‌صورت کامل به مزایا و معایب سئو و تبلیغات گوگل بپردازیم و من یک تجربه را برای شما به اشتراک بگذارم تا بتوانید بین سئو و تبلیغات یکی را انتخاب کنید.

سئو یا تبلیغات گوگل

seo vs ads
سئو یا تبلیغات گوگل

این‌یک سؤال کاملاً کلی است، مانند این است از من بپرسید بستنی دو رنگ ایتالیایی قسمت وانیلی‌اش خوش‌مزه‌تر است یا قسمت کاکائویی!؟ مشخص است، هردو کنار هم مزه خوبی را می‌دهند. شما باید اول استراتژی بازاریابی خودتان را مشخص کنید و سپس تصمیم بگیرید اول کدام را انجام دهید.

نحوه نمایش سایت شما در رتبه‌بندی گوگل

تئوری و فلسفه‌ی اصلی وجود گوگل به‌عنوان موتور جست‌وجو نشان دادن صفحات معتبر و کار درست به مخاطبان است. شما هیچ‌گاه با پرداخت پول و تبلیغات در گوگل از طریق گوگل ادز نمی‌توانید به لینک اول برسید. پس باید سئو خوبی داشته باشید و مطالب با ارزشی را در سایت خود منتشر کنید و منتظر باشید تا خزنده‌ها و ربات‌های گوگل صفحه شمارا ببینند و رتبه‌بندی کنند.

اما به‌هرحال شما مختار هستید و ممکن است علاقه به صبر برای به رتبه ۱ رسیدن نداشته باشید و بخواهید خیلی زود یا از همین امروز فروش خود را آغاز کنید.

این‌که سئو بهتر است یا تبلیغات گوگل کاملا دست شماست، اما ازنظر کارشناسی و برندینگ قطعاً باید به هردو بپردازید، جلوتر به این سؤال که در کل سئو بهتر است یا تبلیغات پاسخ‌خواهم داد.

تاثیر تبلیغات گوگل بر رتبه گوگل

گاهی در استراتژی بازاریابی خود، شما مجبورید که سریعاً به رتبه یک گوگل بیاید و فروش خود را آغاز کنید. برای این کار شما نیازمند استفاده از سرویس تبلیغات گوگل یا گوگل ادز هستید و به‌اشتباه خیلی‌ها فکر می‌کنند استفاده از سرویس گوگل ادز به رتبه سایتشان کمک می‌کند.

تاثیر تبلیغات گوگل بر رتبه گوگل
تاثیر تبلیغات گوگل بر رتبه گوگل

اما گوگل ادز فقط در قبال پرداخت پول، ترافیک سایت شمارا با بالا آوردن لینک صفحه فرود شما نسبت به اولین لینک که با سئو و اعتبار زیاد به رتبه یک رسیده بالا می‌برد، اما این برای یک زمان محدود است و با گذاشتن کلمه AD یا آگهی کنار لینک شما به کاربران خود نشان می‌دهد که شما با تبلیغ به لینک یک رسیده‌اید.

در جواب سئو یا تبلیغات باید بگویم شما هم باید سئو خوبی داشته باشید هم تبلیغات خوبی انجام دهید.

از دید بازاریابی و برندینگ

شاید الآن شما خیلی جدی به این فکر کنید که اگر بخواهم زود به درآمد برسم تبلیغات انجام می‌دهم و خیلی سریع درآمد خود را آغاز می‌کنم. اما باید این را بدانید که مسئله به همین سادگی نیست!

اگر شما به یک درآمد پایدار فکر می‌کنید باید به شما بگویم، سئو در این بخش بسیار مهم‌تر از تبلیغات است.

زیرا با سئو شما از گوگل اعتبار و رتبه دریافت می‌کنید و این خود یعنی ساختن جایگاه بهتر برند شما در ذهن مخاطب، و اگر بتوانید در بحث سئو همیشه فعال باشید و در رقابت با رقبای خود بجنگید، قطعاً مشتری‌های زیادی شمارا خواهند شناخت و این شناخت طولانی‌مدت و در خیلی از مواقع همیشگی خواهد بود.

تبلیغات بدون جایگاه سئو در گوگل، صرفاً برای شما درآمد آنی خواهد داشت و احتمال زیاد بسته به شرایط از جذب مشتریان جدید محروم خواهید شد، زیرا در نتایج گوگل دیده نمی‌شوید و بعد از تبلیغات از یادها می‌روید. با سئو می‌توانید ترافیک رایگان و ارگانیک جذب کنید.

مزایا و معایب سئو نسبت به تبلیغات

همان‌طور که گفتم در جواب سئو یا تبلیغات، شما باید به سئو برای بالا بردن اعتبار خود به‌طور جد بپردازید و این امر باعث می‌شود خیلی از هزینه‌های تبلیغاتی خود را خرج نکنید و یا نگران درآمد خود نباشید چون از گوگل ورودی هدفمند و مشتری بالقوه دارید.

سئو به شما کمک می‌کند رایگان بازاریابی کنید و همیشه درآمد نسبی و قابل قبولی را کسب کنید، هرچه رتبه سئو و محتوای شما بالاتر باید شما اعتبار بیشتری از دید مخاطب خواهید داشت.

مثلاً در میهن ورد پرس مابین سئو یا تبلیغات، اول به سئو پرداختیم به‌صورتی که الآن تقریباً در همه زمینه‌ها با موضوع ورد پرس ما در صفحه اول و لینک‌های برتر حضور داریم.

شما در سئو قابل‌تحلیل داده در کنسول خود رادارید و این امر به شما کمک می‌کند هرروز رتبه سئو خود را بهبود ببخشید.

مزایای سئو

با سئو رایگان بازاریابی کن

سئو یک بازاریابی رایگان است که شما می‌توانید با یادگیری این علم و نوشتن محتواهای سئو شده و تصحیح مشکلات سایت‌ها ازنظر سئو هم برای خود برند سازی کنید و هم برای دیگران خدمات ارائه کنید و کسب درآمد داشته باشید.

سئو باعث افزایش اعتبار می شود

همان‌طور که ما می‌دانیم نمایش دیداری محتواها و صفحات تبلیغ‌شده در گوگل ازنظر ظاهری با نتایج ارگانیک و سئو شده فرق دارد، خیلی از کاربران هدف شما هم این موضوع را می‌دانند و برای رسیدن به جواب سئوال خود جای کلیک بر نتایج تبلیغاتی، بر نتایج سئویی کلیک می‌کنند.

بالا بردن احتمال کلیک و بهبود نرخ کلیک با سئو

همان‌طور که گفته شد، کاربران به نتایج سئویی بیشتر اعتماد می‌کنند و احتمال کلیک روی لینک‌های نتایج ارگانیک بالاتر می‌رود

در سئو به‌وسیله ابزارهای مختلف مثل کنسول گوگل شما قادر هستید تا با تحلیل نرخ کلیک، مدت‌زمان ماندگار در صفحه را بررسی کنید و نرخ کلیک را بهبود ببخشید.

برندسازی از طریق سئو

وقتی شما هر چیزی در ارتباط با یک موضوعی را در گوگل سرچ کنید و در هر سرچ شما نام یک برند به‌خصوص به چشم شما بخورد، احتمالاً بعد از یک مدت نام آن برند در ذهن شما می‌ماند و ازآن‌پس شما به دنبال پاسخ جواب‌های خود در سرچ ها بانام آن برند هستید.

معایب سئو

هرکاری در زندگی شما یک بخش مثبت و یک بخش منفی دارد، عملیات سئو seo نیز از این قاعده مستثنا نیست و در کنار تمام خوبی‌ها کمی سختی نیز به همراه دارد.

سئو آسان نیست

به‌دست آوردن نتایج سئو عمل بسیار دشوار و جنگی تمام‌عیار است که نیازمند صرف زمان و بررسی روزبه‌روز و دقیق رقبا و تحلیل رقبا است.

سئو کند اتفاق می‌افتد و زمان زیادی می‌برد (سئو کردن سایت درد دارد!)

سئو کند اتفاق می‌افتد و زمان زیادی می‌برد (سئو کردن سایت درد دارد!)
سئو کند اتفاق می‌افتد و زمان زیادی می‌برد (سئو کردن سایت درد دارد!)

عملیات سئو فرایندی کند است و تا نتیجه برای هر کلمه کلیدی شما حدود 2 تا 6 ماه و برای کلمات کلیدی سخت ممکن است ۱ تا چند سال زمان ببرد تا در گوگل جایگاه بگیرید. سئو کردن درد دارد. مثل هر چیز ارزشمند دیگری که برای بدست آوردنش باید درد کشید!

محتوا در سئو

برای رسیدن به نتایج خوب در سئو شما باید تولید محتوا انجام دهید و تولید محتوا نیاز به مطالعه و تحقیقات زیادی نیاز است.

فروش محصولات از طریق سئو

اگر مقالات و محتواهای شما از طریق سئو به لینک‌های اول برسد احتمالاً فروش محصول هنوز آن‌قدر زیاد نیست و شما برای این‌که بتوانید فروش خوبی داشته باشید باید بتوانید محتواهای مختلفی تولید کنید تا احتمال فروش خود را افزایش دهید، شاید هم نیاز باشد محصولات ارزان و رایگان را به‌عنوان محصولات اول به فروش بگذارید تا مخاطب به شما اعتماد کند.

مزایای تبلیغات گوگل نسبت به سئو

خب درباره مزایا و معایب سئو صحبت کردیم و حالا می‌پردازیم به مزایای تبلیغات. تبلیغات کاربران را زودتر از سئو هدف می‌گیرد همان‌طور که در سئو توضیح دادم، شما زمان زیادی را باید برای رسیدن به صفحه اول گوگل صرف کنید تا مخاطب هدف خود را جذب کنید. اما در تبلیغات گوگلی شما به‌سرعت و در چند ساعت به کاربران هدف خود دست پیدا می‌کنید و می‌توانید سریع به درآمد برسید.

موقعیت لینک‌‌های تبلیغاتی در گوگل

وقتی از تبلیغات گوگل استفاده می‌کنید بالاترین لینک نمایش داده می‌شوید و این امر در همه دستگاه‌ها یکسان است، چه در موبایل چه در کامپیوتر.

در تبلیغات گوگل، به‌وسیله مشخص کردن کلمات کلیدی دقیق شما می‌توانید، خیلی سریع مخاطبی که محصول شما نیاز دارد را بیابید و محصولتان را مستقیم به او بفروشید. در این نوع تبلیغات شما می‌توانید موضوع سایت‌هایی که قرار است تبلیغات شما را نمایش دهند را مشخص کنید. تبلیغات گوگل قابلیت این را دارد که شما بتوانید جغرافیای نمایش تبلیغات خود را نیز مشخص کنید.

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب تبلیغات گوگل این است که شما می‌توانید مشخص کنید تبلیغات شما روی چه دستگاه‌هایی نمایش داده شود، روی موبایل یا روی لپ‌تاپ ها

امکان استفاده از تست A/B

یکی دیگر از مزیت‌هایی که تبلیغات نسبت به سئو دارد، این است که شما می‌توانید به‌صورت هم‌زمان دو صفحه فرود بسازید و هرکدام را به دسته‌ای از مخاطبان نمایش دهید و بعد از آنالیز بازخورد محتوا یا لندینگ پیج، آن صفحه یا محتوای بهتر را بیشتر و با هزینه بیشتر تبلیغ کنید. اطلاعات بیشتر درباره تست A/B را از اینجا دریافت کنید.

هزینه مدیریت شده تبلیغات گوگل

شما در تبلیغات گوگل قادر هستید هزینه‌های مدیریت‌شده را پرداخت کنید و یا به ازای هر کلیک پول بدهید، در این صورت شما پولی را سوخت نکردید و تمام هزینه‌های شما مدیریت‌شده و مطابق با بازخورد پرداخت‌شده. در آخر در قسمت مزایا باید بگویم شما از طریق تبلیغات گوگل می‌توانید بازخورد خوبی بگیرید.

معایب تبلیغات گوگل

تبلیغات در گوگل چند عیب دارد که در این مقاله که درباره سئو یا محتوا صحبت کردیم به آن می‌پردازم.

همیشه به فکر پرداخت پول باشید!

همیشه به فکر پرداخت پول باشید!
همیشه به فکر پرداخت پول باشید!

نه تنها گوگل، بلکه هرجایی، حتی اینستاگرام شما باید یک سری بودجه‌های مشخص‌شده را برای تبلیغات کنار بگذارید و ماهانه آن را پرداخت کنید، اما نکته اساسی اینجاست که تبلیغات در گوگل هزینه دلاری به همراه دارد و شما باید برای کالاهای با حاشیه سود بالا از آن استفاده کنید.

محتوای تبلیغات شما به سادگی کپی می‌‌شود

فرض کنیم شما الآن یک کمپین تبلیغاتی با یک تیتر خاص و یک کلمه کلیدی خاص اجرا کردید و من هم بتوانم دقیقاً با همان کلمه کلیدی، همان تیتر و کمی پول بیشتر جایگاه تبلیغاتی شمارا از آن خود کنم و قیف شمارا محدود کنم. این دقیقاً یکی از معایب تبلیغات در گوگل حساب می‌شود.

درآمد از سئو بیشتر است یا تبلیغات

مسلما سئو درآمد پایدارتر و در بلند درآمد بیشتری برای شما دارد اما تبلیغات در لحظه و برای بازه زمانی کم‌تری برای شما درآمد خواهد داشت. فراموش نکنید درآمد از تبلیغات سریع‌تر به‌دست می‌آید.

سئو یا تبلیغات گوگل؟ بالاخره کدام بهتر است

به‌صورت کلی و جمع‌بندی مطالب بالا به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر به شما می‌گویم بهترین کار مشخص کردن بودجه تبلیغاتی ماهانه و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی ماهانه است. اما در کنار این شما باید روی سئو سایت خود کارکنید و در جواب سئو یا تبلیغات گوگل باید بگویید هر دو را انجام می‌دهم. 🙂

موفق و پیروز باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟