English

نورپردازی رنگی برای پس زمینه ویدیو

4.5 / 5. تعداد رای: 11

اگر چند ویدئوی اخیر منتشر شده در میهن وردپرس را دیده باشید؛ در پس‌زمینه چند نور رنگی مشاهده می‌کنید. در این مقاله قصد داریم نحوه آماده‌سازی این نورها در استودیو و دیگر موارد لازم برای ساخت یک ویدئوی جذاب و حرفه‌ای را توضیح دهیم. درست است که کار ما آموزش تولید محتوا نیست، اما نکات و توضیحاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم همه تجربیات ما هستند و خوشحال می‌شویم تا آنها را با شما به اشتراک بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

در یوتیوب برای یافتن ویدئویی در رابطه با ساخت فضای مناسب جستجو کردیم، اما مورد چندان کارآمدی مشاهده نشد. چرا که در اکثر این ویدئوها فردی پشت میزش نشسته بود و مواردی را توضیح می‌داد. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در ادامه مقاله همه ابزارها را با توضیحات کامل و تصویر در اختیار شما بگذاریم.

پس‌زمینه (Background)

ما برای پس‌زمینه از یک فون خاکستری رنگ کاغذی استفاده می‌کنیم که توضیحات دقیق آن نیاز به یک مقاله جدا دارد. تهیه این پرده شامل هزینه زیاد و زمان طولانی برای پیدا کردن نمونه باکیفیت بود. کانال یوتیوب ما را دنبال کنید تا ویدئوی بعدی که در رابطه با فون‌ها و پرده‌ها است را از دست ندهید. نکات بسیار جالبی در آن ویدئو توضیح خواهیم داد. چیزی که شما نیاز دارید، یک فون کاغذی خاکستری رنگ برای پس‌زمینه است. البته این فون نزدیک به دو میلیون تومان هزینه دارد و اگر قصد این مقدار هزینه کردن را ندارید، می‌توانید از یک دیوار تمیز و ساده سفید یا خاکستری استفاده کنید.

نور پردازی

نوری که ما در استودیو میهن وردپرس استفاده می‌کنیم، نور Xiaomi است. شیائومی نورهای RGB دارد که قادر هستید آن را از طریق اپلیکیشن Yeelight با موبایلتان کنترل کنید. پس از متصل کردن لامپ‌ها به اینترنت، می‌توانید شدت و رنگ نور و خیلی موارد دیگر را تنظیم کنید. البته مشکل نورهای RGB شیائومی این است که نور چندان باکیفیت و با شدت بالایی ندارند. برای اینکه نور باکیفیت و با شدت خوبی داشت باشید لازم است نورهای RGB تهیه کنید که LED هستند و به نسبت هزینه زیادی نیز دارند. پیدا کردن این نوع نورها در ایران کاری به نسبت سخت و غیرممکنی است. اما اگر بتوانید آن‌ها را از خارج کشور تهیه کنید خیلی خوب است. چرا که کیفیت و شدت نور بسیار بالایی دارند و زیبایی ویدئوهای شما را دو چندان می‌کنند.

لامپ شیائومی RGB
لامپ شیائومی RGB

البته چیزی که تجربه ثابت کرده این است که لازم نیست حتما نور را خودمان تامین کنیم؛ دوربین نیز می‌تواند کمبود نور را جبران کند. نوری که ما در استودیو داریم، یک نور سقفی ساده، رینگ لایت (Ring Light) و یک Soft Box است. قبلا ما همه این موارد را روشن می‌کردیم و نور زیادی به سوژه می‌دادیم. اما بعدا متوجه شدیم که برای ضبط یک ویدیو باکیفیت، نباید این کار را کرد. اکنون ما فقط با نور 60 درصدی رینگ لایت و همان دو نور رنگی شیائومی ویدیو ضبط می‌کنیم. طبیعتا هرچه نور رینگ لایت را کمتر کنید، هاله نور رنگی لامپ‌های شیائومی بیشتر مشخص می‌شود.

تنظیم نور به صورت خودکار

چیزی که ما باید به عنوان یک تولید کننده محتوا در نظر داشته باشیم، این است که امروزه اکثر دوربین‌ها، چه دوربین موبایل و چه دوربین‌های فیلم برداری و DSLR، قابلیت تنظیم خودکار نور را دارند. یعنی جبران نوردهی می‌کنند. حتی اگر خودتان نور را کم و زیاد کنید، مثلا لامپی را خاموش نمایید، پس از چند ثانیه متوجه خواهید شد که دوربین به صورت خودکار نور را تنظیم می‌کند. جبران نوردهی توسط دوربین، باعث می‌شود که شما مشکلی بابت نور نداشته باشید.

ما برای ضبط ویدئوهایی که لازم است در پس‌زمینه هاله رنگی داشته باشند؛ تنها از یک رینگ لایت استفاده می‌کنیم. چرا که شدت نور لامپ‌های رنگی چندان زیاد نیست و اگر نور محیط بیش از حد باشد، دیگر نورهای رنگی مشخص نخواهند بود. کم بودن نور برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد. زیرا دوربین به طور خودکار نور را تنظیم می‌کند. هر چند اگر سعی کنید RGB هایی که استفاده می‌‌کنید، RGB هایِ با شدت نور بالا باشند و بتوانید نور محیط را افزایش دهید تا دوربین نیاز به جبران نوردهی نداشته باشد، قطعا کیفیت ویدئوی شما بیشتر خواهد بود و تا حد زیادی نویز (Noise) ویدئو برطرف خواهد شد.

سخن پایانی

شاید اگر یک فیلم‌بردار حرفه‌ای این مقاله را بخواند، با برخی از این موارد مخالف باشد. اما چیزی که تجربه به ما در تولید محتوای ویدئویی نشان داده، این است که اگر نور محیط بیشتر باشد و دوربین نیازی به جبران نوردهی نداشته باشد، ویدئوی شما باکیفیت‌تر خواهد بود.

به طور کلی، شما با یک رینگ لایت، یک دوربین ساده موبایل یا دوربین DSLR و نور رنگی ویدئوهای متفاوت‌تر و حرفه‌ای‌تری ضبط کنید. البته توجه داشته باشید که فقط با قرار دادن نورهای RGB یا آماده کردن یک استودیو، لزوما مشتری‌های شما بیشتر نخواهند شد. روشن یا خاموش کردن نورهای رنگی تاثیر چندانی در جذب مخاطب ندارد بلکه داشتن این تجهیزات به شما این امکان را می‌دهد تا از رقبای خود حرفه‌ای‌تر باشید. طبیعتا هر چقدر هزینه بیشتری برای تجهیزات صرف کنید، از رقبای خود به همان اندازه بالاتر خواهید بود. چرا که محتوای حرفه‌ای‌تر و با کیفیت‌تری تولید می‌کنید.

موفق باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U312944 ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

    سلام
    خیلی عالی بود
    لطفا راهنمایی کنید که به چه صورت میشه این لامپ رو خریداری کرد؟
    من هرجا پیگیری کردم ندارن