سایت برتر

جلسه ۱۰ – یافتن کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل

 • بروز‌رسانی‌شده در

در این جلسه درباره یافتن کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل صحبت خواهیم کرد. در ابتدا با استفاده از داده‌های گوگل بررسی می‌کنیم که بهتر است در حوزه کاری خود وارد چه تخصص‌هایی شوید. سپس بررسی می‌کنیم که در حوزه‌های انتخابی شما، چه کلمات کلیدی بهترین بازخورد را خواهند داشت. این جلسه یکی از مهم‌ترین جلسات دوره آموزش سئو است.

کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل

در جلسه قبل با کلمات کلیدی کانونی یا عبارات هدف آشنا شدیم و متوجه شدیم که هرکدام از صفحات وب‌سایت ما باید با یکی از این کلمات سئو شوند. برای مثال صفحه اصلی سایت میهن وردپرس با عبارت وردپرس یا وردپرس فارسی سئو شده است. در این مقاله می‌‎خواهیم به شما آموزش دهیم که چه‌طور می‌توانید این کلمات کلیدی را برای وب‌سایت خود پیدا کنید.

برای پیدا کردن کلمات کلیدی مورد نظرمان می‌توانیم از چندین ابزار بسیار خوب استفاده کنیم. اولین ابزار، ابزاری است که به ما کمک می‌کند زمینه کاری خودمان را مشخص کنیم. به‌عنوان مثال، شما می‌خواهید در زمینه فروش لوازم الکترونیکی فعالیت کنید. به همین خاطر نیاز دارید که متوجه شوید فروش موبایل بیشتر در گوگل جستجو می‌شود یا فروش لپ‌تاپ. برای انجام این کار می‌توانید از ابزاری به نام Trends.Google.com استفاده کنید. در واقع Google Trends ابزاری است که میزان جستجوی موضوعات‌ مختلف را در چند سال اخیر به شما نمایش می‌دهد.

در کادر جستجو‌ی این ابزار، “خرید موبایل” را وارد کنید و از صفحه کیبورد، دکمه Enter را فشار دهید. سپس در صفحه جدید با کلیک روی قسمت Compare می‌توانید عبارت دیگری برای مقایسه کردن با “خرید موبایل” وارد کنید. به‌عنوان مثال “خرید تبلت” و “خرید لپ‌تاپ” را برای مقایسه با “خرید موبایل” در این قسمت وارد کنید.

در قسمت Interest Over Time مقدار جستجو این سه عبارت را به‌صورت نموداری به شما نمایش خواهد داد و شما می‌توانید این عبارات را باهم دیگر مقایسه کنید. در قسمت Compare Breakdown Subregion به شما نشان می‌دهد که این عبارات در چه شهرها و کشورهایی جستجو بیشتری داشته‌اند. همچنین در قسمت Related Queries عباراتی که بیشترین جستجو را در این زمینه دارند برای شما مشخص می‌کند.

باید توجه داشته باشید که اگر زمینه فعالیت وب‌سایت شما صرفا در ایران است. در بالای صفحه، قسمت تعیین کشورها، کشور خود را ایران انتخاب کنید. سپس بنا به درخواستتان به شما نشان خواهد داد که در هرکدام از شهرها و استان‌ها میزان جستجوی این عبارات چقدر بوده است.

همین‌طور در صفحه اصلی Google Trends اگر کشور خود را ایران انتخاب کنید، می‌توانید ببینید که چه عباراتی در حال حاضر بیشترین جستجو را دارند. البته قابل ذکر است که چون ایران شامل کشورهای اصلی محسوب نمی‌شود، ممکن است موارد خاصی را به شما نشان ندهد. به هرحال می‌توانید با استفاده از این ابزار یک کسب‌وکار یا ایده جدید راه‌اندازی کنید و از طریق آن درآمدزایی کنید.

پس از طی کردن مراحل بالا متوجه شدیم بین سه عبارت “خرید موبایل” و “خرید تبلت” و “خرید لپ‌تاپ”؛ بهترین عبارت “خرید موبایل” است. چرا که با توجه به آمار Google Trends بیشترین میزان جستجو را بین دو عبارت دیگر داشت.

پیدا کردن کلمات کلیدی سرچ شده در گوگل

در مرحله اول شما باید کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید و آن‌ها را روی سایت خود اجرا کنید.

در مرحله دوم شما باید ورودی‌های سایت خود را مورد بررسی قرار دهید و کلمات کلیدی خود را بازنگری کنید. این‌گونه می‌توانید هر روزه ورودی سایت خود را نسبت به قبل بهتر کنید.

مرحله اول: انتخاب کلمه کلیدی

بهترین ابزاری که می‌توانید برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید، ابزاری به نام Google Keywords است. در واقع این ابزار زیر مجموعه Google Ads است. ابتدا وارد آدرس ads.google.com/home/tools/keyword-planner شوید. سپس برروی گزینه Go To Keyword Planner کلیک کنید. باتوجه به این‌که کشور ایران تحریم است، شما با خطای 403 روبه‌رو می‌شوید. برای حل این مشکل می‌توانید از سیستم‌های تغییر IP استفاده کنید. اگر بازهم این مشکل حل نشد، می‌توانید آدرس سایت را کپی و در قسمت New Incognito Window پیست کنید.

وقتی وارد قسمت Keyword Planner شدید. گوگل از شما می‌خواهد که وارد حساب‌کاربری خود شوید. هنگامی که وارد حساب کاربریتان شدید، در صفحه نخست گوگل از شما اطلاعاتی درباره کسب‌وکارتان می‌خواهد (نام کشور، منطقه زمانی، واحد پولی). پس از وارد کردن اطلاعات برروی گزینه Submit کلیک کنید. در صفحه بعد نیز Explore Keyword Planner را انتخاب کنید و وارد ابزار Keyword Planner شوید. سپس روی قسمت Discover New Keyword کلیک کنید تا بتوانید عبارات جدید را پیدا کنید.

در این قسمت شما ابتدا باید زبان خود را به فارسی (Persian) تغییر دهید. سپس منطقه مکانی مشخص شده را حذف کنید. این‌گونه زمانی که جستجو می‌کنید، گوگل نتایج مربوط به کل دنیا را به شما نمایش می‌دهد. هر دو قسمت در پایین کادر جستجوی شما قرار گرفته است و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. حالا شروع به جستجو کنید و مثلا عبارت موبایل را تایپ کنید. (البته می‌توانید Keyword های دیگر را هم در کنار آن جستجو کرد). حالا اگر برروی Get Results کلیک کنید براساس کلمه‌ای که جستجو کرده‌اید، عبارات مناسب و مورد نظر را پیدا می‎‌کند. در واقع شما می‌توانید سایتتان را با استفاده از این عبارات سئو کنید.

حالا اگر می‌خواهید روی عباراتی کار کنید که بیشترین جستجو را در گوگل داشته‌اند؛ باید در بالای فهرست برروی گزینه Avg.Monthly Searches کلیک کنید.

مرحله دوم: بازنگری کلمات کلیدی

پیشنهاد ما به شما این است که برروی حجم کوچکی از بازار تمرکز کنید. ببینید چه محصولی است که در گوگل زیاد جستجو می‌شود و سایتی نیست که این محصول را داشته باشد. پس بهترین فرصت است که این محصول را برای فروش بیاورید تا حجم زیادی از مشتریان به سمت شما جذب شوند. سپس می‌توانید به راحتی محصولاتی را برای فروش قرار دهید که بیشتر جستجو می‌شوند.

یعنی به زبان ساده‌تر برای شروع کسب‌و‌کارتان وارد بازاری شوید که رقابت در آن کم است. برای سنجیدن این رقابت دوباره در بالای فهرست گزینه Competition را انتخاب کنید و توجه داشته باشید که فلش آن به سمت بالا باشد. سپس می‌توانید از بین عباراتی که به شما نمایش می‌دهد، آن‌هایی را برگزینید که اصلا رقابتی ندارد، یا رقابت کم‌تری دارد. اما توجه کنید که مقدار جستجویشان باید نسبتا بالا باشد.

بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم، سایتتان را با عباراتی سئو کنید که جستجوی زیادی دارند و رقابت در آن‌ها کم است. با این کار وب‌سایت شما کم‌کم رشد می‌کند. سپس می‌توانید از عبارت‌هایی استفاده کنید که جستجو و رقابت بالایی دارند. طبیعتا درآمد شما پس از گذراندن صحیح این سلسله مراتب چندین برابر خواهد شد.

در بالای فهرست چندین گزینه دیگر هم وجود دارد که به اختصار به توضیح آن‌ها می‌پردازیم. البته این گزینه‌ها برای شما کاربردی ندارد و همان سه گزینه اول بسیار مهم است.

 • Ad Impression Share: میزان دیده شدن تبلیغات شما را در گوگل نشان می‌دهد.
 • Top Of Page Bid (Low Range): حداقل میزان هزینه‌ای که باید برای کلیک روی تبلیغاتتان پرداخت کنید.
 • Top Of Page Bid (High Range): حداکثر میزان هزینه تبلیغات است.

ابزار Ubersuggest

ابزار دیگری که باید آن را به شما معرفی کنیم Ubersuggest است.

ما همیشه این دو ابزار (Ubersuggest و Keyword Planner Google) را به کاربران و مدیران سایت پیشنهاد می‌دهیم. شاید اگر در گوگل جستجو کنید Keyword Suggestion Tool ابزارهای زیادی برای استفاده به شما نمایش داده شود. مثل Semrush ،Algolia ،Seranking و Keyword Tool که بسیاری افراد نیز استفاده می‌کنند. ولی بازهم ما هیچ کدام از این ابزارها را پیشنهاد نمی‌کنیم.

حالا می‌خواهیم بدانیم چرا پیشنهاد ما فقط استفاده از ابزار Ubersuggest و Keyword Planner Google است؟ اول این‌که Google Keyword Planner توسط گوگل ارائه می‌شود. پس آماری که به ما می‌دهد آمار نسبتا دقیقی است.

Ubersuggest هم آمارش نسبتا دقیق است. برای استفاده از یک سرویس باید ببینیم که داده‌هایش را از کجا به‌دست می‌آورد. این مهم‌ترین مسئله در انتخاب یک سرویس است. Ubersuggest داده‌هایش را بر خلاف سرویس‌های دیگر از کنترل‌پنل وب‌سایت شما و سایر وب‌سایت‌ها می‌گیرد. به همین علت است که می‌گوییم آماری نسبتا دقیقی ارائه می‌دهد.

نحوه کار Ubersuggest

زمانی که شما عبارت Ubersuggest را جستجو می‌کنید و وارد وبسایت Ubersuggest می‌‎شوید. اگر یک عبارت را جستجو کنید؛ دقیقا صفحه‌ای مانند Google Keyword Planner به شما نمایش می‌دهد. در این صفحه به شما عبارات کلیدی را نمایش می‌دهد. تنها تفاوت Ubersuggest به این صورت است که باید در این سرویس ثبت‌نام کنید. هنگام ثبت‌نام نیز باید اجازه دسترسی این ابزار را به گوگل سرچ کنسول وبسایت خود را بدهید.

سپس از همین داده‌هایی که جمع آوری می‌کند، یک پایگاه داده بسیار قوی به اسم Ubersuggest ایجاد می‌کند و این آمار را از این اطلاعات به‌دست می‌آورد. شما خیلی راحت با استفاده از این سرویس هم می‌توانید عبارات کلیدی مناسب خود را پیدا کنید. حداقل می‌توان گفت باید پنجاه عبارت کلیدی برای استفاده از مقالات و صفحات وبسایتتان پیدا کنید. در جلسات آینده چگونگی استفاده از آن‌ها و سئو کردن سایتتان از طریق این عبارات آموزش خواهیم داد. فقط توجه داشته باشید که چون زبان فارسی در این وب‌سایت تعریف نشده است؛ شما می‌توانید از زبان افغانستان که بسیار شبیه به زبان کشور ایران است استفاده کنید.

در فصل‌های بعدی به شما توضیح می‌دهیم که چگونه از سرویس‌هایی که معرفی کردیم به‌صورت حرفه‌ای‌تر استفاده کنید و عبارات کلیدی را دقیق‌تر بیابید.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

اطلاعاتی دارید که تکمیل‌کننده این مقاله باشد؟ ارسال کنید.

لطفا در این بخش، تنها اطلاعات تکمیلی در رابطه با موضوع فوق ارسال کنید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، سوالات و متن ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند. اگر سوالی دارید می‌توانید از بخش جامعه ارسال بفرمایید. متخصصان وردپرس پاسخگوی شما هستند.

سوال دارم

 1. U37776 ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

  از تجربیات فوق العادتون لذت بردم. من فقط ثبت نام کردم که بتونم کامنت بزارم و تشکر کنم

 2. U30087 ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

  با سلام و احترام خدمت استاد عزیز تشکر از آموزش خوب و کاربردیتون.
  یک موردی در آموزش نفرمودید ، اینکه دوره زمانی جستجو پلنر چه مدت باشه تا نتیجه بهتری بگیریم ؟
  12 ماهه – 24 ماهه – تمامی زمان ها

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

   درود بر شما سپاس. روی تمامی زمان‌ها باشه بهتره البته تفاوتی نداره در اصل کلمات مهم همیشه اول خواهند بود.

 3. U37745 ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

  ببخشید مهندس جان ! سوالم اینه که من برداشتی که از صحبت های مفید شما کردم ! هر سایت باید سر یه موضوع کار کنه !؟ الان سایت ما در برهه اول گردشگری هست ! یعنی مکان های گردشگری ایران رو به نمایش میذاریم ولی در کنارش آموزش و اپلیکیشن های اندروید و اخبار تکنولوژی هم کار میکنیم ! خب گردشگری طرفدار خاصشو داره ! و عموم مردم بازدید نمیکنن ! ولی آموزشی و تکنولوژی نیاز عمومی هست که ما کنار گردشگری بهش پرداختیم ! این حرکت اشتباه هستش؟ ما فقط رو یه موضوع کار کنیم ! یا ایرادی نداره که سایت ما جامع باشع؟ ممنون از آموزشتون

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

   با سلام
   بله پیشنهاد ما این هست که تمام تمرکز شما فقط روی یک موضوع باشه و توی همون زمینه از لحاظ سئو روی سایتتون کار کنید