آموزش کار با افزونه دکان – ایجاد سایت چند فروشنده با وردپرس

آموزش کار با افزونه دکان

همان‌طور که می‌دانید ساخت یک فروشگاه اینترنتی به یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد از اینترنت تبدیل‌شده است و بسیاری از افراد درصدد این هستند که بتوانند درآمد خودشان را از این طریق افزایش دهند. برخی مواقع ممکن است شما بخواهید یک فروشگاه اینترنتی با چند فروشنده به‌صورت هم‌زمان داشته باشید و محصولات دیگران را در سایت‌تان برای فروش قرار دهید. برای این کار نیاز به یک افزونه کاربردی دارید. در این مقاله آموزش کار با افزونه دکان را یاد می‌گیرید.

معرفی افزونه دکان

یکی از افزونه‌هایی که به شما برای ساخت یک سایت چند فروشندگی کمک شایانی می‌کند پلاگین دکان است. به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت شما با استفاده از این پلاگین قادر هستید به چندین فروشنده این امکان را دهید که درآن‌واحد در پنل‌های جدا و اختصاصی در سایت فروشگاهی شما فعالیت داشته باشند.

قبل از اینکه نحوه کارکرد این افزونه را برای شما شرح دهیم باید این نکته را ذکر کنیم که شما برای استفاده از این پلاگین باید حتماً ووکامرس را بر روی سایت خود داشته باشید و باید محصولات خود را وارد کرده باشید.

آموزش کار با افزونه Dokan

در وهله‌ی اول شما باید این افزونه را دانلود و بر روی سایت وردپرسی خود نصب و فعال نمایید. آموزش نصب افزونه وردپرس را ببینید.

به‌صورت کلی روندی که شما باید برای آماده‌سازی فروشگاه خود در این پلاگین طی کنید شامل 5 بخش مجزا می‌باشد که در این مقاله برای شما ذکرشده است.

پس از فعال‌‌سازی این افزونه شما با تصویری مانند زیر مواجه خواهید شد که باید در این صفحه گزینه‌‌ی “بزن بریم” را انتخاب کرده تا بتوانید به مراحل بعدی بروید.

افزونه دکان
افزونه دکان

پس‌ازاینکه بر روی گزینه بالا کلیک کردید صفحه‌ای مشابه زیر برای شما نمایش داده می‌شود، درواقع این قسمت بخش اول مراحل استفاده از افزونه دکان است که شامل قسمت “فروشگاه”می‌شود. این قسمت شامل فیلدهای مختلفی می‌باشد که شما می‌توانیدآن‌ها را پر کنید و پس‌ازآن گزینه‌ی “ادامه” را انتخاب نمایید، البته این امکان برای شما وجود دارد که بر روی گزینه‌ی “از این مرحله بگذر” را انتخاب نمایید تا بتوانید بدون واردکردن اطلاعاتی در این قسمت به مراحل بعدی بروید.

بخش فروشگاه
بخش فروشگاه

مرحله بعد یا همان فروش از شما می‌خواهد تا وضعیت کلی کمیسیون دهی را مشخص کنید. می‌توانید به‌دلخواه خود در این قسمت نوع و درصد کمسیون را مشخص نمایید.

بخش فروش
بخش فروش

مرحله‌ی سوم “برداشت” می‌باشد که شما می‌توانید در این قسمت نحوه پرداخت هزینه را مشخص می‌کنید. چگونگی انتقال هزینه محصولات را مشخص کرده و گزینه ادامه را انتخاب نمایید.

گزینه‌‌های پرداخت
گزینه‌‌های پرداخت

پس از انتخاب گزینه‌ی ادامه در تصویر بالا شما ای یک صفحه جدید با عنوان “توصیه‌شده” روبه‌رو خواهید شد که درواقع مواردی را به شما توصیه می‌کند که برای ارتقاء فروشگاه اینترنتی شما مفید می‌باشد و بهتر است آن‌ها را تأیید و ادامه را کلیک کنید.

موارد توصیه شده
موارد توصیه شده

حالا پلاگین آماده استفاده می‌باشد. برای ورود به بخش تنظیمات این افزونه باید بر روی “مشاهده داشبورد دکان” کلیک کنید.

مشاهده داشبورد دکان
مشاهده داشبورد دکان

تنظیمات کلی افزونه دکان

پس‌ازاینکه تمامی روند فعال‌سازی افزونه را به‌درستی طی کردید وارد صفحه‌ی جدید می‌شوید که مربوط به داشبورد یا همان پیشخوان افزونه دکان می‌باشد. برای دسترسی به گزینه‌های بیشتر باید بر روی گزینه‌ی “تنظیمات” کلیک نمایید.

تنظیمات افزونه دکان
تنظیمات افزونه دکان

پس از کلیک کردن بر روی تنظیمات این افزونه صفحه‌ای مشابه زیر برای شما بازخواهد شد که گزینه‌هایی در خصوص تنظیمات در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در این بخش گزینه‌های مختلفی در خصوص تمامی تنظیمات افزونه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

تنظیمات افزونه دکان
تنظیمات افزونه دکان

در قسمت “عمومی” می‌توان گزینه‌های مانند دسترسی به پنل مدیریت و یا عدم نمایش پیام خوش‌آمد گویی را مشخص نمود. تنظیمات دیگری نیز در این قسمت وجود دارند که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. به یاد داشته باشید که حتماً بر روی گزینه‌ی Save Changes کلیک کنید تا تغییرات موردنظرتان که وارد کردید اعمال شود.

گزینه‌‌های عمومی
گزینه‌‌های عمومی

تنظیمات فروش

بخش بعد در خصوص تنظیمات فروش می‌باشد، به‌طور کلی این قسمت به دو قسمت تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها مربوط به تعیین نوع و درصد کمیسیون و دیگری برای مشخص نمودن قابلیت‌های فروشندگان می‌باشد. با استفاده از فیلدهایی که برای شما مشخص‌شده است می‌توانید تمامی تنظیماتی که در رابطه با فروش محصولات فروشندگان دیگر می‌باشد نظارت داشته باشید.

پس‌ازاینکه میزان کمیسیون هر فروشنده را مشخص کردید حتماً Save Changes را که در پایین صفحه وجود دارد انتخاب کنید چراکه در غیر این صورت تغییراتی که وارد کردید اعمال نخواهد شد.

گزینه‌‌های کمیسیون
گزینه‌‌های کمیسیون

تنظیمات برداشت

بخش سوم در تنظیمات افزونه دکان به “تنظیمات برداشت” اختصاص داده‌شده است. هر آنچه در رابطه با روش‌های پرداخت محصول می‌باشد در اینجا قرار دارد. درواقع می‌توانید از این بخش مشخص نمایید که مشتری سایت شما از چه روشی هزینه محصول خریداری‌شده را پرداخت نمایند.

روش‌‌های پرداخت
روش‌‌های پرداخت

تنظیمات برگه

در این قسمت شما می‌‌توانید تمامی تنظیمات مربوط به برگه‌‌های سایت خود را مشخص نمایید. صفحاتی برای نشان دادن محصولات فروشگاه اینترنتی خود انتخاب کرده و تغییراتی که اعمال کردید را ذخیره نمایید. علاوه بر این می‌‌توانید از این قسمت صفحاتی که قصد دارید افزونه دکان در آن اضافه شود را مشخص کنید.

تنظیمات برگه
تنظیمات برگه

ظاهر سازی

قسمت بعدی در تنظیمات مربوط به ظاهرسازی فروشگاه شما می‌باشد. در این بخش گزینه‌های متنوعی برای قالب سربرگ فروشگاه دارید که می‌توانید از بین مواردی که برای شما مشخص‌شده است یکی را به‌دلخواه انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید قالب سربرگ فروشگاه خود را تغییر دهید کافی است که بر روی سربرگ موردنظر خود در این قسمت رفته و بر روی گزینه‌ی “انتخاب” کلیک نمایید.

ظاهرسازی
ظاهرسازی

علاوه بر این قسمت ظاهر دارای امکانات دیگری نیز می‌باشند، در این بخش شما می‌توانید زمان باز و یا غیرفعال بودن فروشگاه اینترنتی خود را در نوارابزار کناری قرار دهید که برای این کار باید تیک آن را فعال نمایید. همچنین ” فعال‌سازی نوار کناری فروشگاه” نیز یکی دیگر از گزینه‌های موجود در این صفحه می‌باشد..

 فعالسازی نوار کناری فروشگاه
فعالسازی نوار کناری فروشگاه

فرم تماس با فروشنده

قسمت آخر این افزونه مربوط به فرم تماس با فروشنده می‌باشد. قسمت اول با عنوان ” Vendor Can Contact ” که شما اگر تیک این بخش را آبی کنید درواقع این امکان را به فروشنده می‌دهید که با شما در تماس باشد. همچنین می‌توانید برچسب تماس را از این قسمت تعیین کنید و یا فرم تماس را از این قسمت انتخاب کنید.

فرم تماس
فرم تماس

امیدواریم این مقاله به شما برای تسلط بیشتر با افزونه دکان کمک کرده باشد. موفق باشید.:)

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین رتبه 3 / 5. تعداد رای: 2

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

در بخش جامعه می‌توانید سوالات خود را بپرسید و با سایر هم‌میهنان وردپرسی در ارتباط باشید.

ورود به جامعه
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

 1. U42662 ۹ شهریور ۱۴۰۰

  سلام.توی افزونه دکان پرو چطوری میشه 2 دسته بندی برای یک محصول انتخاب کرد؟؟برای من فقط یک دسته بندی میشه انتخاب کرد
  و اینکه اگه من بخوام وقتی کسی وارد سایتم میشه یا وارد اپلیکیشن میشه اول بتونه شهر خودشو انتخاب کنه و محله شو نسبت به اون محلش فروشگاههای نزدیکشو نشون بده چیکار باید بکنم.ممنون میشم جواب سوالهامو بدین. بخش جامعه را هرچقدر میزدم باز نمیشد برای همین اینجا پیام دادم.

 2. U37616 ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر میشه افزونه دکان رو روی میهن پنل نصب کرد؟
  یعنی مثلا یه گزینه به میهن پنل اضافه بشه به اسم ارسال محصول و همونجا وارد صفحه ارسال محصول بشه!
  یا صفحه محصولات شما یا….

 3. U25070 ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

  یه سوال دیگه هم داشتم از خدمتتون، افزونه دکان بارگذاری مدارک برای فروشنده داره؟ اگر داره از کجا باید فعال بشه؟ ممنون

  • Reza Rad رضا راد ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

   سلام خیر باید توسط افزونه‌های دیگر مثل میهن پنل به پروفایل کاربری اضافه کنید.

 4. U25070 ۲۵ اسفند ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر. من می‌خواستم وقتی فروشنده محصولی رو اضافه می‌کنه بلافاصله تو سایت منتشر نشه، در واقع محصول بعد از تایید مدیر منتشر بشه. آیا این امکان هست؟ اگر هست کجا باید فعالش کنم؟
  ممنون

 5. U36790 ۳ اسفند ۱۳۹۹

  سلام ببخشید من سوالی این بود که ایا نمیشه زمانی که فروشنده یک محصولی رو ایجاد می کنه به این شکل هستش که اول یک صفحه براش باز میشه و اطلاعات کمی در اونجا مینویسه و بعد در پایین ی دکمه داره میزنه برای ایجاد محصول و یک صفحه دیگه باز میشه مثل صفحه ای قبلی و اطلاعات تکمیلی رو پور می کنه حالا من سوالم اینجاست ایا این ی مرحله نمیشه فروشنده صفحه ی اخر رو ببینه
  آیا کد این های داره لطفا برای من بفرستید خیلی گیر اینم

  • Reza Rad رضا راد ۳ اسفند ۱۳۹۹

   سلام کد خاصی نداره باید به صورت اختصاصی روی قالب سایتتون و دکان پیاده کنید این روش رو.

 6. U35373 ۵ بهمن ۱۳۹۹

  سلام من روش انتقال وجه را کیف پول قرار دادم اما وقتی برداشت میزنم و از سمت مدیریت تایید میشه اعتبار منتقل نمیشه به کیف پول و کیف پول فروشنده 0 باقی میمونه …

 7. U30890 ۱ آبان ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب
  من میخوام یک سایت فروشگاهی راه اندازی کنم با امکان چند فروشندگی
  یا بهتر بگم،میخوام یک سایت مرجع داشته باشم که شرکت های هم صنف شرکت من بتونن بیان و اگهی فروش محصولاتشون رو قرار بدن و یا حتی تبلیغات داشته باشن،ایا با افزونه دکان میشه همچین چیزی رو پیاده کرد؟
  سوال دیگه ای که دارم اینه که امکان محدود کردن کاربران هست؟مثلا شرکت های اگهی دهنده با پرداخت هزینه بعنوان کاربر ویژه بتونن آگهی رو در جای بهتر سایت قرار بدهند
  امیدوارم منظورمو متوجه شده باشد
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۳ آبان ۱۳۹۹

   با سلام و احترام
   برای اینکار باید از قالب های آگهی استفاده کنید. مثل listify

 8. U30242 ۲۸ مهر ۱۳۹۹

  سلام این افزونه را نصب کردم اما در صفحه اصلی سایتم هیچ گزینه ای مربوط به این افزونه اضاف نشده، از کجا باید URL مربوط به این افزونه را بفهمیم؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۸ مهر ۱۳۹۹

   سلام
   سوال های خود در ارتباط با این افزونه رو باید از سایتی که افزونه رو خریدرای کردید مطرح کنید
   در هر صورت میتونید سایر افزونه های سایت رو غیرفعال و بررسی کنید که مشکل حل میشه یا نه

 9. U12177 ۲۵ مهر ۱۳۹۹

  با سلام
  من اين افزونه را در سايتم نصب كرده ام، اما مشكل من با اين افزونه در اين است كه فروشگاه‌های موجود در دسته‌بندی فروشگاه‌ها در سایت نمایش داده نمی‌شود.
  برای هر فروشگاه محصول نیز در نظر گرفته شده است، با این حال دسته‌بندی، خالی نمایش داده می‌شود.
  لطفا در خصوص رفع اين مشكل راهنمايي فرماييد.
  ممنون

 10. U27434 ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام:
  میخوام متن خوش آمدگویی در ابتدای ثبت نام کاربران با افزونه دکان را تغییر بدم چطوری این کار را انجام بدم.
  ممنون

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

   سلام
   تنظیمات افزونه را بررسی کنید اگر این قابلیت را نداشت باید فایل زبان ان را تغییر دهید

 11. U27274 ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام….محصولات متغیر در بخش پنل تنظیمات محصول افزونه دکان نمی شود تعریف کرد.
  چجوری ویژگی محصولات را فروشندگان مشخص کنند؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

   سلام
   سلام متاسفانه این افزونه در سایت ما ارائه نمی شود و پیشنهاد می کنیم از پشتیبانی دکان این مورد را بپرسید

 12. کاربر مهمان ۲۰ دی ۱۳۹۸

  سلام من افزونه دکان رو نصب کردم ولی در بخش عضویت گزینه های من مشتری هستم و من فروشنده هستم اضافه نشد چیکار کنم؟ و درگاه من نکست پی هست که در این افزونه نیست و این رو چیکار کنم؟ ؟؟ ممنونم

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۱ دی ۱۳۹۸

   با سلام
   لطفا ادرس سایت و اطلاعات ورود را به بخش پشتیبانی ارسال بفرمایید تا مشکل شما بررسی شود

   • کاربر مهمان ۲۱ دی ۱۳۹۸
    • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۱ دی ۱۳۹۸

     لطفا اطلاعات را به بخش پشتیابنی از طریق این لینک تکیت کنید: https://mihanwp.com/mwpanel/?tab=question

     • U25135 ۲۱ دی ۱۳۹۸

      ببخشید بخش تیکت فعال نیست که بتونم درش پیامی بگذارم. میزنم روش برمی گرده به بخش خانه

      • Reza Rad رضا راد ۲۲ دی ۱۳۹۸

       محصولی با ایمیل شما خریداری نشده پس نمی‌توانید با این حساب کاربری تیکتی ارسال بفرمایید.

       • U25135 ۲۲ دی ۱۳۹۸

        سلام تیم پشتیبانی تون گفتن سوالم رو در تیکت مطرح کنم و من دو روز پیگیرم که جواب سوالم رو بگیرم. فعلا قصد خرید محصول ندارم. کاش از اول می گفتید

        • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۲ دی ۱۳۹۸

         با سلام مجدد
         در قسمت درخواست پشتیبانی این مورد ذکر شده است که در صورتی که محصولی از ما خریدرای کرده اید، با ایمیلی که خریدرای کرده اید در سایت لاگین کنید و تیکت ارسال بفرمایید

 13. کاربر مهمان ۱۹ دی ۱۳۹۸

  سلام من با کمک این افزونه میخوام افرادی که صفحه میخوان موقع عضویت هزینه بدن چطور فعالش کنم؟