قانون قلاب در تولید محتوا و استفاده از آن برای جذب مخاطب

4.4 / 5. تعداد رای: 5

قانون قلاب در تولید محتوا و استفاده از آن برای جذب مخاطب

قانون قلاب در تولید محتوا یکی از روش‌های مهم برای جذب مخاطب است و این موضوع در ساخت یک محتوای خوب بسیار ضروری است. با داشتن علم قانون قلاب می‌توانید تعداد بازدیدکنندگان سایت خود را به مراتب افزایش دهید. این قانون در تولید انواع محتوا کاربرد دارد.

قانون قلاب چیست

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، قانون قلاب می‌گوید شما زمان زیادی برای جذب مخاطب ندارید. همین الان که این مقاله را می‌خوانید، به احتمال زیاد مغز شما به دنبال پیدا کردن یک جمله کلیشه‌ای هست تا به شما بگوید: این هم یک مقاله معمولی هست. برای خواندنش وقت زیادی صرف نکن! پس کافی‌است این مقاله را کمی کلیشه‌ای به شما ارائه کنیم تا عملا نتوانیم شما را برای مطالعه ادامه آن درگیر کنیم. قانون قلاب در تولید محتوا یعنی دانش استفاده از تکنیک‌های خوب برای جذب مخاطب و درگیر کردن مخاطب برای مشاهده یا مطالعه کامل محتوای ما! آن‌هم در این دنیای پر هرج‌و‌مرج که اطلاعات هر ثانیه فراوان‌تر از قبل می‌شوند.

وقتی محتوایی را تولید می‌کنید، به دنبال جذب نگاه افراد هستید و این را باید به خاطر داشته باشید که جذب افراد یکی از دشوارترین کارها است. اگر قصد دارید مخاطب را به سرعت جذب کنید، نباید در محتواهای خود از کلمات کلیشه‌ای، کنایه‌آمیز، متن‌های طولانی و خسته‌کننده استفاده کنید. چرا‌ که استفاده از کلمات و جملات کلیشه‌ای باعث می‌شود محتوای شما از نظر کاربران بسیار خسته‌کننده به نظر برسد.

تاثیرات قانون قلاب در تولید محتوا

محتوای خود را با بداهه‌گویی آغاز نکنید. در واقع شما باید به این مورد توجه داشته باشید که از نوشتن جملات بی‌ارزش کاملا دوری کنید. بند اول مقاله با‌ ارزش‌ترین قسمت آن است و باعث می‌شود بازدیدکننده با توجه به آن تصمیم بگیرد که خواندن ادامه مقاله ارزش دارد یا نه. شما باید برای داشتن محتوای خوب در شروع مقاله توجه مخاطب را به سرعت به اصل مطلب جلب کنید.

قانون قلاب در فیلم‌ها

شما باید سعی کنید در فیلم‌هایی که تولید می‌کنید 10 دقیقه اول را به جذب نظر بیننده اختصاص دهید. در این صورت شانس بسیار بالایی برای موفقیت خواهید داشت و به همین شکل بیننده وسوسه می‌شود ادامه ویدیو را هم ببیند و این چرخه تا انتها ادامه پیدا می‌کند. در فیلم‌های آموزشی هم به همین صورت باید سعی کنید در 10 دقیقه اول مقدمه چینی زیادی انجام ندهید زیرا نمی‌توانید با حرف‌های اضافی و مقدمه چینی بیننده را به ادامه فیلم ترغیب کنید.

تولید محتوای ویدیویی در اینستاگرام

در تولید‌ محتوای ویدیویی در اینستاگرام شما ۷ ثانیه بیشتر زمان ندارید تا نگاه بیننده را به خود جذب کنید. موثرترین روش برای جذب بیننده تحریک حس کنجکاوی در محتواهای متنی و ویدیویی است. اگر توضیحاتی که شما در اول ویدیو در اختیار مخاطب می‌گذارید خوب باشد، مخاطب تا انتهای محتوا شما را دنبال می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در ویدیوهای اینستاگرام این است که اول هر ویدیو شروع کنید به سلام‌واحوال‌پرسی و خود را در ویدیو معرفی کنید. اینگونه شما هیچ صحبت و نکته جذب کننده‌ای را بیان نکرده‌اید و مخاطب هیچ شوق خاصی برای ادامه دادن فیلم پیدا نمی‌کند. کاربران اینستاگرام اصلا حوصله مسائل کلیشه‌ای را ندارند!

تاثیر ارقام در قانون قلاب

قانون قلاب در تولید محتوا
قانون قلاب در تولید محتوا

در قانون قلاب، ارقام می‌توانند بیننده را سریع جذب خود کنند و ذهن آن را درگیر سازند. زیرا اعداد و ارقام داده‌های دقیقی هستند. شما باید سعی کنید هنگامی که مخاطب می‌خواهد شروع به خواندن مقاله کند از ابتدای مقاله او را تحت تاثیر علم و دانش خود قرار دهید و این را به خاطر داشته باشید که هر نوع اطلاعاتی را به مشتری ارائه می‌کنید باید دقیق و صحیح باشد.

متد توصیفی در قانون قلاب

در این مورد برای جذب مخاطب باید متن را به خوبی توصیف کنید تا خواننده برای خواندن ادامه مقاله وسوسه شود. وقتی شما به خوبی بتوانید موضوعی را توصیف کنید خواننده برای فهمیدن ادامه مقاله کنجکاو می‌شود. قانون قلاب در تولید محتوا بیشتر در مقاله‌های داستانی استفاده می‌شود ولی در حالت عادی در تمام مقاله‌ها می‌شود از این قلاب استفاده کرد.

آرایه‌ها در قانون قلاب

استفاده از آرایه‌های زیبا مثل تشبیه در مقاله‌های مختلف به راحتی می‌تواند خواننده را جذب کند، زیرا باعث می‌شود مخاطب با دید متفاوتی موضوع را بخواند. وقتی نویسنده با آرایه‌های تشبیه یا استعاره موضوع‌های جدیدی را به یکدیگر ربط می‌دهد، خواننده متعجب شده و باعث می‌شود بیشتر به مقاله جذب شود. 

قلاب داستانی در مقاله نویسی

در این حالت، نویسنده مقاله را با یک داستان کوتاه یا خاطره‌انگیز شروع می‌کند. مخاطبان از خواندن داستان لذت می‌برند. به ویژه اگر داستان خاطره‌انگیز یا یاد‌آور موضوعی خاص برای خوانندگان باشد. توجه داشته باشید که داستان شما باید با موضوع مرتبط باشد. بین باقی قلاب‌ها می‌تواند این نوع مقاله کمی طولانی‌تر باشد اما موضوع نگران کننده‌ای نیست تنها باید به این توجه کنید که بخش اعظم مقاله را نباید اشغال کند.

شما باید سریع در مقاله‌های خود به سراغ اصل مطلب بروید و سعی کنید از صحبت‌های اضافی در مقاله خودداری کنید و طوری متن را بنویسید که مخاطب از خواندن مقاله خسته نشود. باید قالب قلاب به نحوی باشد که بینندگان برای خواندن ادامه مقاله انگیزه کافی داشته باشد.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟