محدود کردن نمایش رسانه‌ها به شخص آپلود کننده در وردپرس

0 / 5. تعداد رای: 0

محدود کردن نمایش رسانه‌ها به شخص آپلود کننده
محدود کردن نمایش رسانه‌ها به شخص آپلود کننده

در این مقاله از میهن وردپرس همراه شما دوستان عزیز هستیم تا به شما آموزش دهیم چطور در وب‌سایت‌هایی که دارای چند نویسنده است آپلود رسانه توسط نویسندگان خود را مدیریت کنید. شما می‌توانید دسترسی نویسندگان به آپلود رسانه را محدود کرده و درواقع کاری کنید که نویسندگان شما فقط به پرونده‌های چندرسانه‌ای که بارگذاری شده‌اند دسترسی داشته باشند و این موضوع برای وب‌سایت شما مفید است.

بنابراین با ما همراه باشید که نحوه انجام این کار را برای شما توضیح دهیم.

محدود کردن نمایش رسانه‌ها به شخص آپلود کننده

زمانی که شما صاحب یک وب‌سایت با چند نویسنده هستید باید بتوانید به خوبی آن را مدیریت کنید و ما سعی می‌کنیم نحوه این کار را توسط مقاله‌های مختلف برای شما توضیح دهیم.

به‌صورت پیش‌فرض و در حالت عادی در وردپرس زمانی که نویسندگان قصد آپلود رسانه را دارند می‌توانند در پرونده‌های چندرسانه‌ای آپلود رسانه‌های دیگر نویسندگان را مشاهده کنند. اما برخی از مدیران وردپرسی تمایل دارند که مانع این کار شوند و این دسترسی را محدود نمایند.

بیشترین و عمده‌ترین دلیلی که باعث می‌شوند مدیران سایت‌ها بخواهند این کار را انجام دهند حفظ حریم خصوصی است. از طرف دیگر زمانی که شما به‌عنوان مدیر سایت سعی می‌کنید که ایده جدید خود را تولید کرده و در اختیار کاربران قرار دهید از این طریق نویسندگان می‌توانند قبل از انتشار آن را مشاهده کنند.

در ادامه این آموزش ما برای شما با استفاده از یک روش بسیار ساده توضیح می‌دهیم که چطور می‌توانید رسانه را در محدوده مدیریت خود محدود کنید

سازماندهی رسانه بر اساس کاربران سایت

در این آموزش هم قصد داریم این محدودیت را توسط یک پلاگین وردپرسی ایجاد کنیم. پس اولین کاری که شما باید انجام دهید نصب و فعال‌سازی افزونه WP Users Media است. شما امکان این را دارید که این افزونه را از مخزن سایت وردپرسی خود دریافت کنید و اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید می‌توانید آموزش ما در مورد نصب افزونه در وردپرس را ابتدا مشاهده کنید.

نصب افزونه WP Users Media
نصب افزونه WP Users Media

نحوه کار این پلاگین به‌صورت خودکار است و شما پس از نصب آن نیازی ندارید که تنظیمات خاصی را انجام دهید. به این صورت که پس از نصب هر کاربر تنها امکان دسترسی به آپلودهای خودش را دارد ولی مدیر سایت می‌تواند به تمامی آپلودها دسترسی داشته باشد.

اما این افزونه به شما اجازه می‌دهد که برخی از تنظیمات آن را به‌دلخواه خود سفارشی‌سازی کنید. مثلاً ممکن است شما بخواهید به یک سری از کاربران خاص خود مانند ویراستاران اجازه دهید تا بتوانند به آپلود سایر کاربران دسترسی داشته باشند ولی از طرف دیگر می‌توانید دسترسی نویسندگان را محدود کنید.

تنظیمات افزونه WP Users Media

برای اینکه بتوانید تنظیمات افزونه را پیکربندی کنید باید در پنل مدیریت وردپرس خود به مسیر تنظیمات > WP Users Media بروید. توسط این صفحه شما می‌توانید نحوه دسترسی‌ها را تعیین نمایید. در اینجا دو زبانه General و User roles را مشاهده می‌کنید. برای تعیین دسترسی‌ها باید وارد تب User Roles شوید.

تنظیمات افزونه WP Users Media
تنظیمات افزونه WP Users Media

گزینه‌ای که در اینجا وجود دارد و شما به آن نیاز دارید گزینه “Enable so Author Can Only View Their Own Attachments” است. اگر این گزینه را فعال کنید نویسنده تنها می‌تواند به آپلودهای خودش دسترسی داشته باشد.

اکنون برای اینکه بتوانید این عملکرد را مشاهده کنید می‌توانید دو نقش کاربری نویسنده در سایت خود ایجاد کنید و با هر یک از آنها این فرایند را آزمایش کنید. شما می‌توانید با این دو حساب کاربری وارد سایت شده و رسانه‌ای را آپلود کنید و مشاهده کنید که عملکرد افزونه به‌درستی انجام‌شده است یا خیر.

بررسی عملکرد افزونه WP Users Media در سایت

اکنون در این مرحله ما دو نقش کاربری نویسنده ایجاد کرده‌ایم و عملکرد آنها را باهم بررسی می‌کنیم. در اینجا دو کاربر با نقش کاربری رضا و امین ایجاد کرده‌ایم و مشاهده می‌کنید که تنها می‌توانند آپلود رسانه‌های خودشان را ببینند.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید دو عکس را با حساب کاربری رضا و دو عکس را با حساب کاربری امین در سایت آپلود کنید. مشاهده می‌کنید که تنها می‌توانند به تصاویر آپلود شده توسط خودشان دسترسی داشته باشند. در تصویر زیر کتابخانه رسانه با حساب کاربری امین را مشاهده می‌کنید:

آپلود تصویر توسط نویسنده در سایت
آپلود تصویر توسط نویسنده در سایت

همچنین در تصویر زیر می‌توانید کتابخانه رسانه با حساب کاربری رضا را مشاهده کنید:

آپلود رسانه توسط نویسنده در سایت
آپلود رسانه توسط نویسنده در سایت

اما همان‌طور که گفتیم مدیر می‌تواند به تمامی آنها دسترسی داشته باشد و در تصویر زیر شما کتابخانه رسانه را با حساب کاربری مدیر مشاهده می‌کنید:

بررسی کتابخانه رسانه توسط مدیر سایت
بررسی کتابخانه رسانه توسط مدیر سایت

همچنین هنگامی‌که کاربران قصد دارند رسانه جدیدی را از بخش افزودن پرونده چندرسانه‌ای آپلود کنند تنها می‌توانند تصاویر آپلود شده توسط خودشان را انتخاب کنند و به آن دسترسی داشته باشند.

امیدواریم که این مقاله به شما در این زمینه کمک کرده باشد. موفق باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟