قالب جداگانه برای هر دسته بندی در وردپرس
قالب جداگانه برای هر دسته بندی در وردپرس

به هنگام بازدید از سایت‌های مختلف مشاهده می‌کنید که در صفحات مختلف سایت از قالب‌های متنوع و متفاوتی برای نمایش پست‌ها استفاده‌شده است؛ که این کار ظاهر و احساس متفاوتی به پست‌ها می‌بخشد. در این مقاله قصد داریم به‌صورت ساده و عملی نشان دهیم که چگونه می‌توانید قالب جداگانه برای هر دسته بندی در وردپرس ایجاد کنید.

حال فرض می‌کنیم که شما سایتی دارید و درزمینه طراحی وب‌سایت فعالیت می‌کنید و در صورت داشتن دسته‌بندی‌های مختلف می‌توانید قالب نمایش هر دسته‌بندی را به‌صورت سفارشی ایجاد کنید.

به‌عنوان‌مثال اگر دسته‌بندی در سایت خود به نام “نمونه کارها” دارید می‌توانید آن را در ظاهر و قالبی متفاوت از سایر دسته‌بندی‌ها در سایت خود به نمایش بگذارید؛ و یا اگر سایت خبری یا مجله‌ای دارید که در آن از نویسندگان و خبرنگاران متعددی استفاده می‌کنید می‌توانید برای هر یک از آنها نیز دسته‌بندی سفارشی مجزا اختصاص دهید. این کار موجب می‌شود حتی کاربران شما از روی قالب دسته‌بندی مطالب نیز متوجه شوند که این مطلب توسط چه کسی در سایت منتشرشده است.

یک مثال موردی!

ما در سایت میهن وردپرس دسته‌بندی‌های مختلف ایجاد کرده‌ایم و برای هرکدام از این دسته‌بندی‌ها قالب سفارشی در نظر گرفته‌ایم؛ که ظاهر و جذابیت خاصی به صفحات سایت بخشیده است.

به‌طور مثال ما در سایت میهن وردپرس بخشی بنام آموزش قدم‌به‌قدم وردپرس ایجاد کردیم که در این بخش آموزش‌ها به‌صورت شماره‌گذاری قرار داده می‌شوند. جلسه اول، جلسه دوم و … به‌این‌ترتیب وقتی کاربر وارد این دسته‌بندی می‌شود، به‌صورت پیش‌فرض طبق کد نویسی فایل Category.php قالب سایت میهن وردپرس، در ابتدا مطالب جدید نمایش داده می‌شوند. به این شکل:

قالب جداگانه برای دسته بندی آموزش وردپرس در میهن وردپرس
قالب جداگانه برای دسته بندی آموزش وردپرس در میهن وردپرس

اما ما قصد داشتیم برای این دسته‌بندی جلسه اول که قدیمی‌ترین مطلب در این دسته‌بندی است را اول نشان دهیم؛ تا کاربران سایت به‌صورت گام‌به‌گام و به‌آسانی وردپرس را یاد بگیرند. پس برای این کار تصمیم گرفتیم فایلی جداگانه برای دسته‌بندی آموزش قدم‌به‌قدم وردپرس ایجاد کنیم؛ و قطعه کد دسته‌بندی را به‌گونه‌ای تغییر دهیم تا مطالب این دسته‌بندی به‌صورت سفارشی و از جلسه اول که قدیمی‌ترین مطلب این دسته‌بندی است برای کاربران نمایش داده شوند.

قالب جداگانه برای هر دسته بندی در وردپرس

حال که از اهمیت و ضرورت سفارشی کردن دسته‌بندی‌ها مطلع شدیم می‌خواهیم به‌صورت عملی و مرحله‌به‌مرحله این کار را انجام دهیم. برای این کار کافی است ابتدا آی‌دی دسته‌بندی موردنظر خود را پیدا کنید.

برای مطالعه نحوه گرفتن آی‌دی دسته‌های مختلف در وردپرس اینجا کلیک کنید. سپس وارد فایل منیجر هاست خود شده و وارد پوشه wp-Content شوید. در اینجا وارد پوشه themes شده و در ادامه وارد پوشه قالب سایت خود شوید. این پوشه شامل فایل‌های index.php و Style.css و Single.php و … می‌باشد.

فرض می‌کنیم آی‌دی دسته‌بندی ما شماره 7 می‌باشد. پس فایلی بنام Category-7.php ایجاد می‌کنیم که درواقع این فایل، فایل قالب دسته‌بندی شماره 7 ما است. و اگر هر قطعه‌کدی در این فایل وارد می‌کنید بلافاصله در صفحه این دسته‌بندی نمایش داده می‌شود؛ و کاربران می‌توانند مطالب این دسته‌بندی را با ظاهری متفاوت از قبل و به‌صورت سفارشی‌شده مشاهده کنند. اکنون کافی است Codex ها (توابع وردپرس) را در این فایل قرار دهید تا مطالب، متن‌ها و المنت‌های دلخواه خود را در این صفحه برای کاربران به نمایش بگذارید.

امیدواریم این مقاله در افزایش سطح آگاهی شما تأثیر گذاشته باشد و از آن بهره کافی برده باشید. موفق و پیروز و سربلند باشید. 🙂

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.