سایت برتر

rel= noopener چیست؟ چرا به لینک‌های وردپرس اضافه می‌شود؟

rel= noopener چیست؟

چند وقت پیش یکی از هم میهنان از من پرسید، خاصیت rel=”noopener” چیست و چه مزیتی دارد؟ این سوال باعث شد مقاله امروز را در رابطه با این خاصیت و ویژگی‌های آن توضیح دهم.

خیلی‌ها فکر می‌کنند این خاصیت مثل rel=”nofollow” مربوط به سئوی سایت می‌شود. اما این خاصیت بر خلاف سایر خصوصیات تگ a به مواردی مثل سئو مربوط نیست.

زمانیکه در حال نوشتن یک پست جدید در وردپرس هستید، شاید دوست داشته باشید یکی از کلمات موجود در نوشته را لینک کنید و از وردپرس بخواهید این لینک را در تب جدیدی باز کند. به این شکل:

لینک جدید در وردپرس

اما تا اینجای کار زیاد عجیب نیست. عجیب اینجاست که وردپرس بصورت خودکار یک خاصیت rel=”noopener” به کدنویسی سایت شما اضافه می‌کند!

rel= noopener چیست؟

noopener یک صفت در HTML است که بصورت پیشفرض به تمام لینک های وردپرس اضافه می شود. اما معمولا همراه با ویژگی rel=”noreferrer” همراه است. این امکان معمولا توسط وردپرس استفاده می‌شود تا امنیت کاربران شما را ارتقا دهد.

یک خاصیت می‌تواند چه ربطی به امنیت کاربر داشته باشد؟

در واقع یک‌سری امکانات در جاوا اسکریپت وجود دارد که با آن می‌توان اطلاعات سایتی که به شما لینک داده را سرقت کرد. وقتی شما به سایتی لینک می‌دهدید، این وبسایت می‌تواند با استفاده از ویژگی window.opener در جاوا اسکریپت می‌تواند آدرس صفحه لینک دهنده را تغییر دهد و به شکلی سرقت اطلاعات انجام دهد.

افزودن خاصیت rel= noopener این ویژگی را از ساختار جاوا اسکریپت سلب می‌کند. به این ترتیب دیگر وبسایتی که به آن لینک می‌دهدید نمی‌تواند اطلاعات کاربر شما را سرقت کند.

تفاوت بین rel= nofollow و rel= noopener چیست؟

تفاوت بین این دو کاملا ساده و قابل فهم است. این دو هیچ ربطی به یکدیگر ندارند. 🙂 nofollow برای ربات‌های جستجوگر و دستور به بات‌های گوگل و بینگ و … به کار می‌رود و noopener برای جلوگیری از استفاده window.opener که این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع هر کدام از اینها در جای خود و در حیطه کاری خود بکار می‌روند.

موفق باشید.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

اطلاعاتی دارید که تکمیل‌کننده این مقاله باشد؟ ارسال کنید.

لطفا در این بخش، تنها اطلاعات تکمیلی در رابطه با موضوع فوق ارسال کنید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، سوالات و متن ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند. اگر سوالی دارید می‌توانید از بخش جامعه ارسال بفرمایید. متخصصان وردپرس پاسخگوی شما هستند.

سوال دارم

 1. U6192 ۲۹ مهر ۱۳۹۸

  سلام؛ آموزش خوبی بود، آخرش نفهمیدم تفاوت noreferrer با noopener چیه؟
  آیا برای لینک های داخلی و خارجی متفاوت هست؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۹ مهر ۱۳۹۸

   با سلام و احترام
   تفاوتی ندارند و در کنار هم کار میکننئ
   noopener برای جلوگیری از استفاده window.opener در جاوا اسکریپت هست
   noreferrer برای جلوگیری از سرقت داده توسط سایتی هست که لینک میدهیم

 2. کاربر مهمان ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

  سلام، خیلی خیلی ممنون

 3. کاربر مهمان ۲۲ اسفند ۱۳۹۷

  ممنون جال بود
  پس اگه به مطلب یه سایت دیگه اینجوری لینک گذاری کردیم چطور میتونیم فالو کنیم!؟

 4. کاربر مهمان ۲۸ آذر ۱۳۹۷

  ممنون جالب بود
  استفاده کردم
  موفق باشید و پیروز
  شاد باشید و بهروز