ثبت‌نام ورود

بهبود ساختار سایت شما در ۴ مرحله ساده

بهبود ساختار سایت شما در ۴ مرحله
بهبود ساختار سایت شما در ۴ مرحله

ساختار وب‌سایت یا Website Structure یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمینه سئو و بهینه‌سازی سایت از نظر موتورهای جستجوگر و کاربر هست. برای بهبود ساختار سایت روش‌های بسیار زیادی هست که می‌توانید انجام دهید. تعداد زیادی از این روش‌ها را در دوره نبرد صفحه اول گوگل توضیح دادیم. اما در این مقاله ۴ مرحله اصلی برای بهبود ساختار سایت شما را معرفی خواهیم کرد.

مرحله ۱: بهبود و ارتقا صفحات اصلی سایت شما

هر سایتی تعدادی صفحات اصلی دارد. صفحات اصلی سایت شما شامل صفحاتی است که نقش اساسی در ساختار سایت‌تان دارند. مثلا فرض کنیم این صفحه از سایت میهن وردپرس که شما در حال مطالعه آن هستید وجود نداشته باشد. خللی در سایت ما ایجاد نخواهد شد و میهن وردپرس به کار خود ادامه خواهد داد. حالا فرض کنید صفحه قالب وردپرس اهورا یا صفحه آموزش وردپرس از سایت ما حذف شود. قطعا خلل بزرگی در کار ما ایجاد خواهد شد.

صفحات اصلی سایت خود را پیدا کنید. معمولا این صفحات ورودی گوگل بسیار زیادی دارند و ۸۰ درصد بازدید شما را رقم می‌زنند.

این صفحات را پیدا کنید و توسط افزونه یوست سئو، آن‌ها را به عنوان محتوای Corner Stone یا سنگ بنا انتخاب کنید.

مرحله ۲: به صفحات اصلی سایت لینک دهید

حالا که صفحات را پیدا کردید، کافیست به آن‌ها لینک بدهید. از صفحات مختلف سایت خود لینک‌های داخلی به صفحات اصلی بدهید. مثلا ما همیشه عبارت آموزش وردپرس را به صفحه آموزش وردپرس لینک می‌کنیم. به این‌صورت لینک‌های داخلی از صفحات مختلف به این صفحه داده می‌شود و این صفحه را قوی‌تر می‌کند.

مرحله ۳: محتوای یتیم شده را پیدا و حمایت کنید

همیشه هم قرار نیست قوی‌ها یا قوی‌تر کنیم. بعضی مواقع واقعا نیاز هست محتوای یتیم یا Orphaned Content سایت‌مان را پیدا و به آن‌ها لینک بدهیم.

محتوای یتیم چیست؟

محتوای یتیم محتوایی است که هیچ لینکی از هیچ‌بخشی از سایت شما به آن داده نشده. پس این محتوا از دید گوگل مخفی خواهد بود. اما شاید راهی برای افزایش بازدید سایت خود از طریق همین محتوا داشته باشیم.

محتوای یتیم را حمایت کنیم

یوزف فون فراونهوفر برده یکی از اربابان آینه‌ساز بود که توسط پادشاه آینده بایرن نجات داده شد. چند سال بعد یوزف مدیر یکی از بهترین کارخانه‌های عینک‌سازی دنیا شد.

صفحات یتیم سایت شما هم می‌توانند مثل یوزف فون فراونهوفر حمایت شوند. ممکن است همین صفحات بی‌لینک بتونند در آینده ورودی گوگل خوبی نصیب شما کنند. ممکن است کلمات کلیدی اصلی این صفحات سرچ خوبی داشته باشند، اما به دلیل وجود صفحات شما در صفحات ۲ و ۳ گوگل، بازدید خوبی عاید شما نشود.

مرحله ۴: تا حد امکان، تعداد فهرست‌های سایت خود را کم کنید

هم برای کاربر و هم برای موتورهای جستجوگر بسیار راحت‌تر است اگر منوهای سایت شما ساده باشند. منوهای ساده باعث می‌شوند دسترسی کاربر به صفحات مختلف سایت شما بسیار آسان‌تر شود. پس تا حد امکان منوهای سایت خود را کمتر و کمتر کنید.

اگر به میهن وردپرس خودمان دقت کنید، قبلا تعداد زیادی زیر منو داشتیم. حالا آن منوی طولانی سایت ما به بخش‌های اصلی آموزش وردپرس، قالب وردپرس، افزونه وردپرس و آکادمی میهن وردپرس تبدیل شده است.

موفق باشید.

نظر شما در این‌باره چیست؟