قرار دادن لوگوی سایت روی تصاویر بصورت خودکار

2 / 5. تعداد رای: 4

قرار دادن لوگوی سایت روی تصاویر بصورت خودکار

معمولا همه ما در سایت‌‌های خودمون فارغ از نوع فعالیتی که در سایت داریم می‌‌خواهیم این امکان را داشته باشیم که لوگو سایت خودمون را روی عکس‌‌های موجود در سایت خود قرار دهیم. برای قرار دادن لوگوی سایت روی تصاویر می‌توانید راه‌های مختلفی استفاده کنید. یکی از این راه‌ها استفاده از یک افزونه رایگان واترمارک وردپرس است.

البته قبلا روش‌های مختلفی برای افزودن واترمارک خودکار به تصاویر وردپرس به شما معرفی کردیم. اما ما در این جا می‌‌خواهیم استفاده از افزونه وردپرسی رایگان Image Watermark را آموزش دهیم که شما به راحتی می‌‌تونید موقع آپلود تصاویر در وردپرس لوگو سایت یا اسم سایت خودمون را روی تصاویر جایگذاری کنیم با این اقدام ما به بقیه افراد اجازه نمی‌‌دهیم عکس‌‌های سایت ما را بدون ذکر منبع کپی کنند و در سایت خود قرار دهند. پس با ما همراه باشید با قرار دادن لوگوی سایت روی تصاویر وردپرس

قبل از نصب این افزونه این موضوع را باید بدونیم که این افزونه از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌‌کند به این صورت که وقتی زبان وردپرس ما فارسی باشد این افزونه به‌‌هم می‌‌ریزد و ما برای استفاده بهتر از این افزونه باید زبان وردپرس را به انگلیسی تغییر دهیم، برای این منظور می‌‌تونیم بر روی قسمت سلام کلیک کنیم و به قسمت ویرایش شناسنامه من برویم و زبان وردپرس خود را انگلیسی کنیم.

برای نصب این افزونه بایستی به قسمت افزونه‌‌‌‌ها رفته و روی گزینه افزودن کلیک کرده و گزینه بارگذاری افزونه را انتخاب کنیم و افزونه را فعال کنیم. مطابق آموزش نصب افزونه در وردپرس

آموزش کار با افزونه Image WaterMark

بعد از نصب این افزونه برای ما یک گزینه به نام Watermark در پنل تنظیمات اضافه می‌‌شود که پس از کلیک بر روی این گزینه یک صفحه باز می‌‌شود به نام General Setting که در این قسمت تنظیمات کلی و عمومی استفاده از افزونه واترمارک برای ما نمایش داده می‌‌شود به طور کلی تنطیمات این صفحه 5 بخش مجزا دارد که هریک از این بخش‌‌ها فیلد‌‌های مختلفی دارد و امکانات زیادی را برای واترمارک تصویر در اختیار ما قرار می‌‌دهد.

تنطیمات لوگوی سایت روی تصاویر بصورت خودکار
تنطیمات واترمارک

در قسمت Automatic watermarking ما می‌‌تونیم مشخص کنیم که تصاویری که آپلود می‌‌کنیم به صورت خودکار واتر مارک شوند فقط کافیست تیک این گزینه را بزنیم تا این گزینه برای ما فعال شود.

فعال کردن خودکار واترمارک تصاویر
فعال کردن خودکار واترمارک تصاویر

اگر می‌‌خواهیم تصاویر قبلی سایت خودمون را هم واتر مارک کنیم گزینه‌‌ Manual watermarking در اختیار ما قرار گرفته که با فعال کردن تیک آن به ما این امکان را می‌‌ده که به صورت دستی تصاویر را واترمارک کنیم.

فعال کردن واترمارک دستی
فعال کردن واترمارک دستی

بعد از دو گزینه‌‌ی بالا یک گزینه را می‌‌بینیم که به ما این امکان را می‌‌ده که مشخص کنیم لوگوی سایت ما بر روی کدام سایز از تصاویر قرار بگیرد در واقع در اینجا ما می‌‌تونیم برای قرار گرفتن واتر مارک بر روی تصاویر با توجه به سایز آن‌‌ها محدودیت ایجاد کنیم، اگر قالب ما تمامی سایزهای تصاویر را پشتیبانی می‌‌کند می‌‌تونیم همه گزینه‌‌ها را تیک بزنیم البته این نکته را نباید فراموش کنیم که حداقل یکی از این گزینه‌‌ها حتما باید تیک داشته باشد در غیر این صورت این افزونه عمل نمی‌‌کند!

تعیین سایز تصاویر
تعیین سایز تصاویر

در زیر این گزینه دو مورد دیگه را هم می‌‌تونیم ببینیم که با انتخاب گزینه‌‌ی Everyone واترمارک را برای همه تصاویر نشان داده شود و یا اینکه گزینه on selected post types only را انتخاب کنید که با کلیک بر روی این گزینه واترمارک برای پست‌‌های خاص به نمایش در می‌‌آد.

نمایش واترمارک برای پست‌‌های خاص
نمایش واترمارک برای پست‌‌های خاص

یک گزینه دیگر نیز در این قسمت به نام Frontend watermarking وجود دارد که ما فعال کردن این گزینه این امکان را داریم که زمانیکه کاربران یک تصویر را روی سایت ما آپلود می‌‌کنند واترمارک روی این تصاویر نیز قرار خواهد گرفت.

امکان واترمارک تصاویر آپلود شده توسط کاربر
امکان واترمارک تصاویر آپلود شده توسط کاربر

آخرین گزینه‌‌ی این قسمت مربوط به غیرفعال کردن افزونه واترمارک است به این صورت که ما با تیک زدن این گزینه می‌‌تونیم مشخص کنیم که پس از غیرفعال کردن این افزونه تمامی تنطیمات انجام شده در این دیتابیس حذف می‌‌شود.

غیرفعال سازی واترمارک
غیرفعال سازی واترمارک

فیلد بعدی مربوط به تنظیمات موقعیت قرارگیری واترمارک می‌‌باشد، در این قسمت ما ‌‌3 تا گزینه را می‌‌بینیم که هر یک از این موارد امکاناتی را برای موقعیت واترمارک به ما می‌‌دهد.

گزینه اول Watermark alignment است که در این گزینه ما می‌‌تونیم با کلیک بر روی نقطه مورد نظر خودمون مشخص کنیم که واتر مارک در کدام قسمت تصویر جایگذاری شود.

موقعیت قرارگیری واترمارک
موقعیت قرارگیری واترمارک

گزینه‌‌ی بعدی که در این افزونه می‌‌بینیم گزینه‌‌ی Watermark offset که مربوط به مشخص کردن این است واترمارک در چه فاصله‌‌ای از تصویر ارجینالی که ما داریم قرار گرفته شود. درواقع فاصله‌‌ی نقطه‌‌ X وY همان فاصله‌‌ی افقی و عمودی تصویر از واترمارک است.

تعیین افقی و عمودی بودن واترمارک
تعیین افقی و عمودی بودن واترمارک

گزینه‌‌ی آخر Offset unit است که در این گزینه می‌‌تونیم مشخص کنیم که فاصله افقی و یا عمودی که در گزینه‌‌ی Watermark offset مشخص کردیم پیکسل باشد یا درصد برای انتخاب یکی از این گزینه‌‌ها کافیه روی مورد دلخواه خودمون کلیک کنیم.

Image Watermark Position offset unit
انتخاب آفست

فیلد بعدی به نام Watermark image است که در این فیلد تمامی تنظیمات مربوط به قرار گیری واترمارک بر روی تصویر است.

گزینه‌‌ی اول مربوط به انتخاب عکس موردنظر ما است با کلیک بر روی Select Image می‌‌تونیم هر تصویری که دوست داریم را از سیستم خود انتخاب کنیم.

انتخاب تصویر واترمارک
انتخاب تصویر واترمارک

بعد از انتخاب عکس مورد نظر خودمون نوبت به انتخاب سایز واترمارک بر روی تصویر است که در این قسمت به ما چند گزینه برای انتخاب سایز واترمارک داده می‌‌شه اولین گزینه Original است که با انتخاب این گزینه سایز واتر مارک با تصویر واترمارک یکی می‌‌شود در گزینه‌‌ی بعدی سایز به نسبت تصویر و در گزینه‌‌ی آخر یعنی Scaled می‌‌تونیم سایز واترمارک را به دلخواه انتخاب کنیم.

تعیین سایز واترمارک
تعیین سایز واترمارک

Watermark custom size زمانی مورد استفاده ما قرار می‌‌گیرد که ما در
Watermark Size گزینه‌‌ی Custom را یعنی برابر شدن سایز واتر مارک با تصویر آن انتخاب کرده باشیم در این صورت باید در این گزینه طول و عرض تصویر خود را مشخص کنیم در واقع ما در این قسمت مشخص می‌‌کنیم تصویر ما در چه ابعادی باشد.

Image Watermark Watermark custom size
سایز واتر مارک در حالت سفارشی

علاوه بر موارد بالا اگر ما در گزینه‌‌ی انتخاب سایز واتر مارک گزینه‌‌ی Scale را انتخاب کرده باشیم نیاز داریم که این گزینه را پر کنیم به بیان دیگر اگر ما می‌‌خواهیم سایز دلخواهی را برای واتر مارک خود انتخاب کنیم باید در این گزینه مشخص کنیم عرض واترمارک به نسبت تصویر اصلی چه میزان باشد.

تعیین سایز دلخواه واترمارک
تعیین سایز دلخواه واترمارک

یک گزینه در این افزونه وجود دارد به نام Watermark transparency / opacity که ما می‌‌تونیم شفافیت واتر مارک را در آن تعیین کنیم در واقع این به دلخواه ماست که میزان وضوح واترمارک خود را مشخص کنیم.

تعیین شفافیت واترمارک
تعیین شفافیت واترمارک

کیفیت تصویر را در این افزونه ما تعیین می‌‌کنیم، Image quality به ما این حق انتخاب را می‌‌ده که کیفیت مورد نظر خودمون را مشخص کنیم.

تعیین کیفیت تصاویر
تعیین کیفیت تصاویر

آخرین مورد در این فیلد مربوط به فرمت واترمارک است، در Image format به ما دو حق انتخاب داده می‌‌شه که می‌‌تونیم از بین آن‌‌ها فرمت تصویر را انتخاب کنیم.

انتخاب فرمت تصاویر
انتخاب فرمت تصاویر

بخش چهارم این افزونه Image Protection است که به آن حق کپی رایت تصاویر گفته می‌‌شود، در واقع تنظیماتی که این گزینه به ما می‌‌دهد امکان کپی کردن تصاویری که در سایت خود قرار می‌‌دهیم را به کاربران نمی‌‌دهد. اگر بخواهیم برای کاربران خود این محدودیت را بگذاریم که امکان کلیک راست کردن بر روی تصویر را نداشته باشند می‌‌تونیم این گزینه را فعال کنیم.

عدم امکان کلیک راست
عدم امکان کلیک راست

گزینه‌‌ی بعدی برای این است که کاربر امکان دراگ و دراپ کردن تصویر سایت ما را نداشته، این مورد نیز کمک زیادی برای عدم کپی تصاویر سایت ما می‌‌کند.

عدم امکان کشیدن و رها کردن تصویر
عدم امکان کشیدن و رها کردن تصویر

آخرین گزینه در این قسمت مربوط به کاربران با حساب کاربری است که اگر ما بخواهیم این محدودیت‌‌های کپی رایت برای همه کاربران انجام گیرد می‌‌تونیم گزینه‌‌ی Logged-in users را تیک بزنیم درواقع این گزینه به کاربرانی که با حساب کاربری وارد سایت ما شدند نیز امکان کپی کردن و یا کشیدن و رها کردن تصاویر را نمی‌‌ده.

Image Watermark Image Protection Logged in users

بخش اخر این افزونه مربوط به Backup گرفتن از تصاویر ما می‌‌شود، Backup full size image این امکان را به ما میده که ما از تصاویر اصلی خود بدون داشتن واترمارک بر روی تصاویر یک نسخه پشتیبانی داشته باشیم برای این مورد باید تیک این گزینه را بزنیم و آن را فعال کنیم.

پشتیبانی تصاویر اصلی
پشتیبانی==تصاویر اصلی

آخرین گزینه این بخش نیز مربوط به کیفیت تصاویری است که می‌‌خواهیم Backup آن را در سیستم خود داشته باشیم که از این قسمت می‌‌تونیم میزان کیفیت را به دلخواه خود مشخص کنیم.

کیفیت بک‌‌آپ تصاویر
کیفیت بک‌‌آپ تصاویر

در آخر نباید فراموش کنیم که تغییراتی که انجام دادیم را ذخیره کنیم در غیر این صورت تمامی تغییرات از بین می‌‌رود برای این منظور باید روی گزینه‌‌ی Save Changes کلیک کنیم. حالا قابلیت قرار دادن لوگوی سایت روی تصاویر به سایت شما اضافه شد.

با استفاده از افزونه واتر مارک و استفاده از این مقاله آموزشی می‌تونیم این امکان را برای سایت خود قرار بدیم که تصاویر سایت امکان کپی کردن نداشته باشد در واقع ما امکان کپی تصاویر سایت خود را به کاربران نمی‌‌دهیم.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U336696 ۲۰ دی ۱۴۰۲

  با سلام
  من یک سات دارم که زیر هر عکس از محصولاتم یک لوگو قدیمی هست حالا می خوام افزونه ای بهم بگید که همه اون عکس هایی که توی سایت هست رو با لوگو جدید برام بیاره آیا افزونه ای هست؟ چون با این افزونه امتحان کردم ولی عکس های جدید رو که اضافه میکنم لوگوی جدید میاره چه جوری قبلی ها رو هم لوگوی جدید میاره؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۰ دی ۱۴۰۲

   سلام نه متاسفانه چون عکس ادیت شده قبلی رو نمیشه حذف کرد. باید لوگو رو بذارید روی لوگوی قبلی. برای اینکار باید از گزینه bulk watermark استفاده کنید اگر داره

 2. U327095 ۱۴ مرداد ۱۴۰۲

  سلام اگه خواسته باشم لوگو مثل سایت میهن ورد پرس بزارم . تنظبماتش کجاست ؟؟ یا اینکه ویدیو آموزشی ندارید ؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۵ مرداد ۱۴۰۲

   سلام منظورتون چه مدلی هست؟ لوگوی سایت میهن وردپرس یا روی تصاویر؟

   • U327095 ۱۵ مرداد ۱۴۰۲

    لوگوی میهن ورد پرس ، آخه من میخوام لوگو بزارم فقط میشه ی تصویر مربع گذاشت و نمیشه مث میهن ورد پرس ادامه دار باشه

    • Reza Rad رضا راد ۱۶ مرداد ۱۴۰۲

     اون دیگه بستگی به لوگوی شما داره و سایزش. باید تو فتوشاپ خروجی صحیح بگیرید.

 3. U314274 ۵ خرداد ۱۴۰۱

  سلام
  وقتتون بخیر
  اگر بخوام روی عکس هایی که از هاست دانلودم توی سایتم (وردپرس) می ذارم واترمارک بذارم چکار باید بکنم؟ بهترین افزونه پیشنهادیتون چیه؟
  افزونه ای هست که هر دو روش واتر مارک و لوگو گذاری رو انجام بده؟ متشکرم
  (وردپرس)

  • Reza Rad رضا راد ۷ خرداد ۱۴۰۱

   سلام www watermark پلاگین خوبیه و در کنارش باید از افزونه اتصال وردپرس به هاست دانلود استفاده بفرمایید.

 4. کاربر مهمان ۲۷ آذر ۱۳۹۸

  چرا باز هم این مراحل رو طی کردم ولی باز هم فعال نشد

  • Reza Rad رضا راد ۲۷ آذر ۱۳۹۸

   مطمئن شوید تنظیمات صحیح انجام شده. اگر نشد افزونه‌های دیگری روی سایت موجود هست از اونها استفاده کنید

 5. U19130 ۱۹ خرداد ۱۳۹۸

  سلام بعد از ذخیره کردن اطلاعات می توان به زبان فارسی برگشت یا نه؟

 6. کاربر مهمان ۱۵ خرداد ۱۳۹۸

  سلام
  اقا لینک دانلود ندارن مطالبتون؟
  یا قایمشون کردید ؟