طراحی صفحات ریسپانسیو در المنتور

4.3 / 5. تعداد رای: 22

طراحی صفحات ریسپانسیو در المنتور

می‌دانیم که برای دریافت ورودی بیشتر از نتایج موبایلی گوگل، باید سایت ریسپانسیو طراحی کنیم. به همین جهت بهتر است با طراحی صفحات ریسپانسیو در المنتور آشنا شوید. گاهی اوقات افزونه‌هایی که استفاده می‌کنیم، تکنیک‌های مخفی و پیشرفته‌ای دارند. پس از یافتن این روش‌ها می‌توانیم سایت خود را برای یک عمر، راحت‌تر مدیریت کنیم.

طراحی صفحات ریسپانسیو

همانطور که می‌دانید ریسپانسیو یا واکنش‌گرا بودن سایت یکی از المان‌های اصلی سئو موبایلی وب‌سایت شماست. سایتی که با موبایل سازگار نباشد، لیاقت نمایش در نتایج برتر گوگل را ندارد. چرا که گوگل می‌خواهد کاربر واقعا راحت باشد. پس سایت‌هایی را در نتایج موبایلی خود نمایش می‌دهد که با موبایل سازگاری کامل داشته باشند.

ریسپانسیو نبودن سایت هیچ تاثیری در نتایج دسکتاپ گوگل ندارد.

پس موقع طراحی سایت باید به سازگاری آن با موبایل توجه ویژه‌ای داشته باشیم. حتی بسیاری از طراحان سایت، موقع طراحی وب‌سایت‌شان ابتدا طراحی نسخه موبایلی را شروع می‌کنند. سپس بر اساس آن نسخه دسکتاپ سایت را راه‌اندازی می‌کنند. چرا که قبول دارند درصد بسیار زیادی از کاربران از موبایل برای دیدن این وب‌سایت استفاده می‌کنند. البته این شرایط برای تمام سایت‌ها یکسان نیست. مثلا همین میهن وردپرس خودمان. بیش از ۷۰ درصد بازدیدکنندگان میهن وردپرس از لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده می‌کنند.

اما در هر صورت همین ۳۰ درصد هم بسیار مهم هست. چه بسا که اگر شما مدیر یک فروشگاه اینترنتی یا یک وب‌سایت خبری باشید که مثلا در حوزه بانوان فعالیت دارد؛ اکثر بازدیدکنندگان شما که خانم‌های خانه‌دار هستند، از تلفن همراه خود برای مشاهده سایت شما استفاده می‌کنند.

طراحی صفحات ریسپانسیو در المنتور

پس اهمیت صفحات ریسپانسیو از هیچ‌کس پوشیده نیست. حالا می‌خواهیم ببینیم چطور صفحات ریسپانسیو را در المنتور طراحی کنیم. المنتور را حتما می‌شناسید. بهترین افزونه ساخت و طراحی صفحات سایت بدون نیاز به برنامه‌نویسی که چند سالی هست وردپرس را تبدیل به یک ماشین طراحی سایت قوی کرده. ما هم در قالب وردپرس اهورا و البته در میهن وردپرس از المنتور استفاده می‌کنیم.

در ادامه قصد داریم بدون دردسر، صفحات ریسپانسیو سایت‌مان را با استفاده از المنتور طراحی کنیم. بدون شک نکات ریزی که در این آموزش یاد می‌گیرید، با ساعت‌ها گشت‌و‌گذار در المنتور و سر و کله زدن با آن پیدا نمی‌شود. پس محکم روی صندلی‌تان بنشینید و ادامه این مقاله را تماشا کنید.

شروع ویرایش صفحه با المنتور

پس بدون معطلی وارد بخش برگه‌ها > همه برگه‌ها می‌شویم. سپس ویرایش با المنتور را برای یکی از صفحات سایت که می‌خواهیم آن‌را به‌صورت ریسپانسیو طراحی کنیم، کلیک می‌کنیم.

شروع ویرایش صفحه با المنتور
شروع ویرایش صفحه با المنتور

طراحی نسخه دسکتاپ وب‌سایت با المنتور

حالا کافیست صفحه خود را روی دسکتاپ (در حالت پیشفرض) طراحی کنید. بعد از تکمیل طراحی، سایت شما برای نسخه دسکتاپ آماده شده و می‌توانید از آن روی کامپیوتر استفاده کنید. فرایند طراحی صفحات ریسپانسیو در المنتور از اینجا شروع می‌شود.

من در اینجا صفحه دلخواه خودم را ایجاد کردم:

صفحه ساز المنتور
صفحه ساز المنتور

مشاهده وب‌سایت در حالت‌های مختلف واکنش‌گرایی

حالا باید ببینیم وب‌سایت زیبای ما در حالت موبایل و تبلت چطور نمایش داده می‌شود. پس باید به دنبال راهی برای نمایش این صفحه در حالت موبایل و تبلت باشیم. المنتور برای این‌کار یک قابلیت بسیار عالی در اختیار ما قرار داده که به آن سوییچر حالت واکنش‌گرا می‌گوییم.

حالت ریسپانسیو در المنتور
حالت ریسپانسیو در المنتور

با کلیک روی این دکمه سوییچر حالت واکنش‌گرا نمایش داده می‌شود. از بالای صفحه می‌توانید حالت واکنش‌گرایی خود را انتخاب کنید. مثلا من تبلت را انتخاب می‌کنم.

نمایش در حالت تبلت
نمایش در حالت تبلت

دیدیم که اوضاع صفحه چقدر خراب هست. 🙂 حالا باید مشکلات را برطرف کنیم. در همین حالت واکنش‌گرایی کار را ادامه می‌دهیم.

طراحی صفحات ریسپانسیو در المنتور برای تبلت

می‌خواهیم مشکلات نمایشی این صفحه در تبلت را برطرف کنیم. پس اسکرول می‌کنیم تا جایی که صفحه مشکل نمایشی در تبلت دارد.

معمولا مشکلات نمایشی مربوط به سایز ردیف‌‌ها یا ستون‌ها در المنتور هستند. اگر نمی‌دانید منظور از ستون و ردیف چیست، آموزش کار با المنتور را ببینید.

پس باید سایز ردیف یا ستونی که در تبلت و موبایل مشکل دارد را اصلاح کنیم. این صفحه در این قسمت مشکل نمایش دارد. تعداد ستون‌ها زیاد هست و عرض ستون‌ها بسیار کم شده. پس باید مشخص کنیم که در حالت دسکتاپ این ستون‌ها ۲۵ درصد عرض صفحه و در حالت تبلت ۵۰ درصد عرض صفحه را شامل شوند.

مشکل واکنش گرایی صفحه در المنتور
مشکل واکنش گرایی صفحه در المنتور

روی دکمه ویرایش ستون کلیک می‌کنیم.

ویرایش ستون
ویرایش ستون

سپس از سمت راست صفحه عرض دلخواه خود را برای ستون مشخص می‌کنیم. مثلا من اینجا 50 را وارد می‌کنم تا ستون ۵۰ درصد کل صفحه را شامل شود. این باعث می‌شود که هر ۲ ستون در یک ردیف نمایش داده شوند.

عرض ستون در حالت ریسپانسیو
عرض ستون در حالت ریسپانسیو

فراموش نکنید که این کار باید برای هر ۴ ستون انجام شود و همچنین این تغییر سایز فقط در موبایل و تبلت انجام خواهد شد. پس نگران تغییر ظاهر در نسخه دسکتاپ نباشید.

حالا کافیست همین کار را برای مابقی بخش‌های صفحه که مشکل ریسپانسیو دارند نیز انجام دهید. به همین راحتی! نسخه تبلت وب‌سایت آماده شد.

اصلاح عرض ستون در تبلت و موبایل
اصلاح عرض ستون در تبلت و موبایل

طراحی صفحات در المنتور برای موبایل

حالا باید به‌سراغ نسخه موبایلی برویم. پس از بالای صفحه روی موبایل کلیک می‌کنیم.

تغییر به حالت موبایل
تغییر به حالت موبایل

حالا باید دقیقا همان کاری که در حالت تبلت انجام دادیم را برای موبایل نیز انجام دهید. هیچ تفاوتی ندارد. ضمن اینکه کارهایی که در نسخه تبلت انجام می‌دهید برای نسخه موبایل هم اعمال می‌شود. چون سایز موبایل کوچک‌تر از سایز تبلت هست.

شما موفق شدید تا طراحی صفحات رسپانسیو در المنتور را به خوبی انجام دهید! تبریک!

آن‌چه آموختیم

طراحی صفحات ریسپانسیو برای گوگل واقعا حائز اهمیت است. چرا که کاربر برای گوگل اهمیت زیادی دارد. اگر از افزونه المنتور برای طراحی صفحات سایت‌مان استفاده می‌کنیم، می‌توانیم از پایین صفحه سوییچر ریسپانسیو را فعال کرده و سایت‌مان را در حالت موبایل و تبلت مشاهده کنیم. در هر حالت می‌توانیم با کلیک روی ویرایش ستون یا ردیف، تنظیمات آن را در حالت انتخابی به‌صورت سفارشی انجام دهیم.

شاد و پیروز باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U347517 ۱۳ تیر ۱۴۰۳

  سلام من از قالب وودمارت استفاده م کنم،زمانی که برای دستکتاپ و موبایل ریسپانسیو می کنم بعد زدن دکمه بروزرسانی و بازگشت به حالت دسکتاپ ،مجددا تغیراتی که انجام دادم به حالت اویه بر می گرده

 2. U336502 ۱۷ دی ۱۴۰۲

  سلام
  پوسته ی سایت من انفولد است که در آن، رنگ بندی پیشفرض سایتم را تعیین کردم. با المنتور هم وقتی میخواهم صفحات سایت را ویرایش کنم این رنگ بندی رعایت میشود. ولی وقتی روی حالت تمام عرض المنتور میزنم، المنتور رنگبندی خودش را دارد و با رنگ سایت من مطابقت ندارد. این موضوع توی طراحی یک قالب با المنتور هم هست که قالب هایی که میسازم، با رنگ پیشفرض خود المنتور است. خیلی ممنون میشم منو راهنمایی کنید که چه کار کنم؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۸ دی ۱۴۰۲

   سلام انفولد رو با المنتور پیشنهاد نمیشه استفاده کنید. یا اگه استفاده میشه از رنگبندی المنتور توی تنظیمات المنتور رنگبندی رو تغییر بدید.

 3. U334239 ۱۰ آذر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  ممنون از تمام مقالات و آموزش های خوبتون
  من به مشکل اساسی برخوردم.
  هر متنی که در ویرایشگر متنی لمنتور می نویسم و بین جملات فاصله (اینتر) که میزارم ، پس از اینکه رفرش می کنم یا بعدا که میخوام دوباره همون متن رو ویرایش کنم تمام فاصله ها حذف میشن و مجددا مجبورم دوباره کلی فاصلی بزارم.
  تگ هم که داخل کد میزارم ، حذف میشه و یا تبدیل به   میشه و اصلا تاثیری نداره.
  چه کار باید انجام بدم که این مشکل حل بشه و فاصله ها حذف نشه؟

 4. U332509 ۲۰ آبان ۱۴۰۲

  بادرود و عرض خسته نباشید
  میخوام قالب نسخه اصلی تهیه کنم، چطور باید متوجه بشم که حالت ریسپانسیو داره یا نه و آیا باپلاگین المنتور سازگاری دارد یا خیر؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۰ آبان ۱۴۰۲

   درود
   باید از سایت
   ThemeForest خرید کنید
   در توضیحات هر قالب نوشته شده که با المنتور سازگار هست یا خیر نسخه دمو هم قابل مشاهده هست

 5. U324667 ۲۹ مهر ۱۴۰۲

  سلام اگر یه بخشی رو روی حالت موبایل پاک کنیم و نخوایمش اصلا ایا روی حالت ویندوز هم پاک میشه؟

 6. U324888 ۲۶ تیر ۱۴۰۲

  سلام
  چرا ریسپانسیو میکنم و میزارم روی موبایل ویرایش میکنم با المنتور باز روی کامپیوتر/لپ تاپ ویرایش میخوره

 7. U323439 ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

  استاد یه مشکل بزرگ دارم – در حالت تبلت و موبایل :
  هدر رو سفارشی ساختم
  منوی همبرگری در حالت تبلت و موبایل فیهاخالدون منو رو هم میاره
  اما باید اگه کاربر کلیک کرد رو همبرگر ، منوش باز شه دیگه!
  راه حل چیست؟

 8. U323439 ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

  برای تک تک برگه ها و نوشته ها لازمه 3 بار ( دسکتاپ-موبایل-تبلت) طراحی انجام شه؟؟؟

  • Reza Rad رضا راد ۱ تیر ۱۴۰۲

   خیر برای نوشته ها معمولا خیر اما صفحاتی که با المنتور طراحی میکنید بله

   • U323439 ۲ تیر ۱۴۰۲

    ممنون
    فرمودید “خیر برای نوشته ها معمولا خیر ا”
    منظورتون به خاطر تمپلیته که یه بار ساخته و n بار استفاده داره ؟
    منظور یه بار تمپلیت رو برا ی سه حالت ( دسکتاپ-موبایل-تبلت) طراحی و n بار استفاده میکنم..
    درست متوجه شدم مهندس؟

    • Reza Rad رضا راد ۴ تیر ۱۴۰۲

     خواهش میکنم. بله درسته اگر تمپلیت برای نوشته ها میسازید یکبار کافیه بسازید اگه از خود قالب استفاده میکنید اصلا تو نوشته ها از المنتور استفاده نکنید بهتره

 9. U317877 ۱۸ مهر ۱۴۰۱

  خیلی مطلب خوبی بود. خیلی خلاصه و مفید توضیح داده بودین و کارمون رو راه انداخت.
  حتما برای تمام صفحات یا لندینگ های خاص سایتمون باید با این روش چک کنیم.

 10. U33485 ۲۰ مهر ۱۴۰۰
 11. U35882 ۲۰ مهر ۱۴۰۰

  سلام
  مقاله بسیار مفیدی بود
  فقط اینکه اگر از اون دکمه های حالت موبایل و تبلت استفاده نکنیم خود المنتور به صورت خودکار اصلا هیچگونه ریسپانسیوسازی‌ای انجام نمیده؟