ساخت ابزارک در وردپرس

3.7 / 5. تعداد رای: 3

ساخت ابزارک در وردپرس
ساخت ابزارک در وردپرس

ابزارک راهی آسان برای قرار دادن عناصر در سایت می‌باشد؛ که قبلاً آموزش کار با ابزارک‌ها و  آموزش اضافه کردن ابزارک به قالب سایت را آموزش دادیم. قالب‌ها و افزونه‌های زیادی وجود دارند که با استفاده از ویجت به کاربران اجازه‌ی ایجاد طرح‌های خود را می‌دهدند. در این مقاله ما به نحوه ساخت ابزارک در وردپرس را توضیح خواهیم داد.

شما می‌توانید ابزارک‌ها را در پنل مدیریتی خود مشاهده کنید. وضعیت ابزارک‌ها تا حد زیادی بستگی به قالب و پوسته شما دارد. درصورتی‌که قالب شما از ابزارک‌ها پشتیبانی کند؛ چند ابزارک به‌صورت پیش‌فرض در پنل مدیریتی شما قرار می‌گیرند. ابزارک‌ها جهت کنترل و مدیریت محتوای ساید بار شما در اختیارتان قرار می‌گیرند.

استفاده از ابزارک بسیار ساده و راحت است و شما می‌توانید تنها با یک کشیدن و رها کردن این کار را انجام دهید. به‌عنوان‌مثال اگر شما بخواهید آیکون جستجو را در سایت قرار دهید می‌توانید به کمک ابزارک به‌راحتی این کار را انجام دهید.

ابزارک‌ها دارای ویژگی‌ها و توانایی خاصی هستند که توسط آن‌ها شما می‌توانید سایت خود را سفارشی‌سازی کنید؛ و قابلیت‌های آن را مطابق میل خود بیشتر کنید. و آن‌ها را در هرکجای سایتتان که دوست دارید قرار دهید. حتی درصورتی‌که شما مسلط به کد نویسی باشید می‌توانید ابزارک موردنیاز خود را تابع آن در محل موردنیاز خود قرار دهید.

ابزارک وردپرس چیست؟

در ابتدا ابزارک وردپرس برای فراهم کردن راه‌های ساده برای گرفتن طراحی و ساختار کنترل قالب‌های وردپرس برای کاربران ایجاد شد. بهترین قابلیت ویجت‌ها کمک به‌قرار دادن تم در نوار کناری یا هر ناحیه ویجت در وب‌سایت می‌باشد. همچنین به ارائه‌دهندگان قالب و افزونه اجازه‌ی انعطاف‌پذیری می‌دهد. آن‌ها می‌توانند به فراورده‌ی خود قابلیتی اضافه کنند که به کاربران اجازه‌ی تصمیم‌گیری در مورد زمان و مکان استفاده از قابلیت بدون استفاده از کد را می‌دهدند.

تقریباً شاید بتوان گفت شما برای بیشتر کارهایتان در وردپرس از ابزارک استفاده می‌کنید. نحوه استفاده از ابزراک‌ها به کد نویسی قالب شما بازمی‌گردد و درواقع قالب سایت شما است که به شما اجازه استفاده از ابزارک‌ها را می‌دهد. اگر قالب سایت شما از ابزارک‌ها پشتیبانی کند شما می‌توانید چند ابزارک را در پنل مدیریتی خود مشاهده کنید. این ابزارک‌ها به‌صورت پیش‌فرض در این قسمت قرارگرفته‌اند و شما می‌توانید آن‌ها را افزایش دهید. پس اگر قالب شما به شما اجازه دهد شما می‌توانید به‌راحتی ابزارک‌های خود را گسترش دهید.

درواقع به کمک ابزارک تا حدی که طراح قالب وردپرس به شما اجازه می‌دهد شما می‌توانید ظاهر سایت خود را تغییر دهید. و می‌توانید امکانات و قابلیت‌های سایت خود را تغییر دهید. استفاده از ابزارک بسیار ساده است و نیازی به کد نویسی ندارد؛ و شما به‌صورت دلخواه خود می‌توانید این کار را انجام دهید. همچنین هریک از ابزارک‌ها تنظیمات منحصربه‌فرد خود را دارند. بنابراین ابزارک به شما کمک می‌کنند عملکرد سایت خود را در صورت تمایل تغییر دهید.

به‌طور مشابه، به‌عنوان یک کاربر شما می‌توانید ویجت خود را در یک پلاگین سایت خاص ایجاد کنید به‌طوری که می‌توانید آنها را در هر قالبی که استفاده می‌کنید قرار دهید.

ساخت ابزارک در وردپرس

قبل از شروع بهتر است که یک افزونه مخصوص سایت ایجاد کنید که در آن کد ویجت را قرار دهید, همچنین می‌توانید کد را در قالب فایل functions.php کپی کنید اما بهتر است از افزونه مخصوص سایت استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال اگر شما بخواهید پیام خوشامدگویی در سایت خود قرار دهید می‌توانید مانند نمونه زیر عمل کنید. در اینجا ما یک ویجت ساده ایجاد کرده‌ایم تا به بازدیدکنندگان خوشامد بگوید. شما می‌توانید برای مشاهده آن کد زیر را در فایل توابع قالب سایت خود کپی کنید و در عمل ببینید.

// Creating the widget 
class wpb_widget extends WP_Widget {

function __construct() {
parent::__construct(
// Base ID of your widget
'wpb_widget', 

// Widget name will appear in UI
__('ابزارک میهن وردپرس', 'wpb_widget_domain'), 
// Widget description
array( 'description' => __( 'ابزارک ساخته شده برای میهن وردپرس', 'wpb_widget_domain' ), ) 
);
}

// Creating widget front-end
// This is where the action happens
public function widget( $args, $instance ) {
$title = apply_filters( 'widget_title', $instance['title'] );
// before and after widget arguments are defined by themes
echo $args['before_widget'];
if ( ! empty( $title ) )
echo $args['before_title'] . $title . $args['after_title'];

// This is where you run the code and display the output
echo __( 'سلام دنیا!', 'wpb_widget_domain' );
echo $args['after_widget'];
}
		
// Widget Backend 
public function form( $instance ) {
if ( isset( $instance[ 'title' ] ) ) {
$title = $instance[ 'title' ];
}
else {
$title = __( 'New title', 'wpb_widget_domain' );
}
// Widget admin form
?>
<p>
<label for="<?php echo $this->get_field_id( 'title' ); ?>"><?php _e( 'Title:' ); ?></label> 
<input class="widefat" id="<?php echo $this->get_field_id( 'title' ); ?>" name="<?php echo $this->get_field_name( 'title' ); ?>" type="text" value="<?php echo esc_attr( $title ); ?>" />
</p>
<?php 
}
	
// Updating widget replacing old instances with new
public function update( $new_instance, $old_instance ) {
$instance = array();
$instance['title'] = ( ! empty( $new_instance['title'] ) ) ? strip_tags( $new_instance['title'] ) : '';
return $instance;
}
} // Class wpb_widget ends here

// Register and load the widget
function wpb_load_widget() {
	register_widget( 'wpb_widget' );
}
add_action( 'widgets_init', 'wpb_load_widget' );

اکنون برای مشاهده آن می‌توانید به قسمت نمایش>ابزارک‌ها رفته و ابزارک ساخته‌شده توسط خود (که در اینجا اسمش میهن وردپرس بود) را در نوار کناری قرار دهید تا بتوانید عملکرد ویجت سفارشی را ببینید.

در نظر داشته باشید که شما در ابتدا یک ویجت سفارشی ایجاد می‌کنید و پس‌ازآن تعریفی از نحوه عملکرد ویجت و چگونگی نمایش آن ارائه می‌کنید. در انتها ویجت را بارگذاری می‌کنید.

نتیجه گیری

پس ابزارک وردپرس به این منظور استفاده می‌شود که شما بتوانید عناصری را به سایت خود اضافه کنید. شما توسط یک سری کد می‌توانید این کار را انجام دهید. و نیاز به خرید افزونه و صرف هزینه ندارید. ممکن است ابزارک‌های پیش‌فرض وردپرس به شما به‌عنوان یک وب‌مستر کمک چندانی نکنند و زیاد کارایی نداشته باشند بنابراین شما می‌توانید توسط سفارشی‌سازی ابزارک‌ها قابلیت‌های جدیدی را برای سایت وردپرسی خود ایجاد کنید. و ایده‌های جدیدی در سایت خود پیاده کنید.

امیدواریم که این مقاله در ساخت ابزارک در وردپرس به شما کمک کرده باشد. موفق و پیروز باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟