آموزش اتصال به SSH لینوکس در سیستم‌عامل‌های مختلف

5 / 5. تعداد رای: 2

اتصال به SSH لینوکس

همانطور که اطلاع دارید چند وقتی است در بخش لینوکس برای وردپرس سعی داریم آموزش‌های لینوکس را منتشر کنیم. شاید بپرسید لینوکس و SSH چه ربطی به وردپرس دارد؟! نکته اینجاست که سایت ما و سایت شما روی سرور‌های لینوکسی است و طبیعتا همه شما نیاز خواهید داشت یک روز سایت پر بازدید خود را با سرور اختصاصی لینوکس مدیریت و میزبانی کنید. مگر این‌که بخواید اطلاعات را دست کسی بسپارید یا هزینه‌های ماهانه چند میلیونی بابت مدیریت سرور کنید. یک وب‌مستر طلایی باید زمانی‌که با مشکل مواجه شد، بتونه تا حدی با پنل‌های هاست و سرور و … کار کند. پس بریم برای شروع کار با لینوکس و اتصال به SSH لینوکس در سیستم‌عامل‌های مختلف.

اتصال به SSH لینوکس

برای اتصال به SSH لینوکس روش‌های مختلفی در اختیار دارید. فراموش کردم بگم SSH چی است.

خب SSH یا Secure Shell یک روش مدیریت سیستم‌عامل‌های لینوکسی است که بدون نیاز به رابط گرافیکی و با دستورات یا Commandهای لینوکسی به ما اجازه مدیریت سیستم عامل لینوکس را خواهد داد.

همانطور که گفتم بسته به سیستم‌عامل شما، روش‌های مختلفی برای اتصال به SSH داریم. اما روش اتصال در همه سیستم‌عامل‌ها به یک شکل است.

اتصال به SSH در ویندوز

اگر از ویندوز استفاده می‌کنید باید نرم افزار PUTTY را دانلود کنید. بعد از دانلود و نصب این نرم افزار باید آن را اجرا کنید و اطلاعات سرور را در این نرم‌افزار وارد کنید.

putty
putty

در بخش Host Name باید آدرس آی‌پی یا هاست نیم سرور را وارد کنید. آی‌پی را باید از مدیر سرور دریافت کنید. فرقی هم نمی‌کند سرور مجازی دارید یا اختصاصی! فقط کافیست لینوکس روی این سرور نصب باشد.

مثلا پورت سرور ما این است: 192.168.1.25 پس این آی پی را وارد می‌کنیم.

حالا پورت SSH را وارد کنید که بصورت پیشفرض 22 است.

و روی Open کلیک کنید تا وارد SSH شوید. بعد از وارد شدن به SSH از شما رمز عبور سرور درخواست می‌شود که باید تایپ کنید.

نکته: موقع وارد کردن پسورد، رمزی به شما نمایش داده نخواهد شد. پس نگران نباشید. (چون یادمه اوایل کار با لینوکس در سال ۱۳۹۰ نزدیک به ۳ روز درگیر این بودم که چرا پسوورد تایپ نمی‌شود! 🙂 )

حالا شما وارد لینوکس شدید و کمی حس هکر بودن را خواهیم داشت. 😀 البته توجهی نکنید به این حس چون خیلی هم هکر نشدیم. فقط لینوکسی شدیم.

اتصال به SSH در لینوکس و مک

برای اتصال به SSH در مک و لینوکس کافیست نرم افزار Terminal را باز کنید. سپس دستور SSH را در ترمینال وارد کنید. به این شکل:

ssh root@192.168.1.25 -p 22

به جای آی پی طبیعی است که باید آی پی سرور را وارد کنید و به جای ۲۲ پورت سرور را تایپ کنید. حالا اینتر را بزنید تا وارد SSH شوید.

ترمینال مک
ترمینال مک

طبیعتا باید رمز را هم وارد کنید تا وارد SSH سرور مورد نظر شوید.

اتصال به SSH در موبایل (آیفون و اندروید)

برای اتصال به SSH در آیفون و اندروید کافیست نرم افزار SSH مورد نظر خود را پیدا کنید و آی پی سرور را در نرم‌افزار وارد کنید.

بعد از اتصال به سرور رمز را وارد کرده و وارد محیط SSH شوید. البته پیشنهاد می‌کنم از سیستم برای اتصال به سرور استفاده کنید چون درصد خطا کمتر خواهد شد.

در جلسات بعدی شاهد دستورات اولیه کار با SSH و مدیریت فایل‌های سرور خواهیم بود. موفق باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟