قانون 6:3:1

در مبحث UX یا تجربه کاربری یک قانون داریم به اسم قانون 6:3:1 که اگر شما این فرایند رو اجرا کنید باعث می‌‌شه که برای کاربر کار با وب‌‌سایت شما خیلی راحت‌‌تر بشه.

قانون 6:3:1 بصورت عملی

اگر ما یک وب‌‌سایت مانند تصویر زیر داشته باشیم و قصد داریم یه متنی رو در این باکس بنویسیم که بیشتر به چشم کاربر می‌‌یاد یعنی وقتی کاربر وارد سایت ما می‌‌شه می‌‌خواهیم اولین کاری که انجام می‌‌ده اول باکس شماره 1 بعد باکس شماره 2 و در نهایت باکس شماره 3 رو ببینه.

اولویت‌‌بندی باکس‌‌ها
اولویت‌‌بندی باکس‌‌ها

همانطور که می‌‌دونید در مبحث یو ایکس، HEO خیلی مهم هست، شما باید بررسی بکنید که کاربر شما وقتی می‌‌یاد توی سایت اولین جایی که چشمش می‌‌بینه کدوم قسمت هست و بعد از اون کدوم قسمت و در نهایت به کدوم قسمت نگاه می‌‌کنه.

اهمیت و ترکیب رنگ‌ها

در طراحی وب‌‌سایت شما باید از چندتا رنگ استفاده کنید مثلا ما در اینجا رنگ قرمز، نارنجی و آبی رو برای وب‌‌سایت انتخاب می‌‌کنیم، با این 3تا رنگ می‌‌خواهیم کل وب‌‌سایت رو طراحی کنیم، حالا می‌‌تونیم از آبی کمرنگ و پررنگ در کنارهم استفاده کنیم یا می‌‌تونیم نارنجی رو کم رنگ و پر رنگ رو هم در کنار هم استفاده کنیم ولی مثلا رنگ بنفش رو در این طراحی نمی‌‌یارم چون سایت خیلی رنگی رنگی می‌‌شه و اون جلوه و سادگی خودش رو از دست می‌‌ده.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که وقتی می‌‌خواهید از قانون 6:3:1 استفاده کنید باید رنگی که می‌‌خواهید اول از همه نمایش داده بشه رو انتخاب کنید که می‌‌شه اون رنگ سازمانی خودتون و در 60 درصد از المنت‌‌های وب‌‌‌‌سایت خودتون از اون رنگ استفاده کنید، مثلا ما در اینجا رنگ قرمز رو به‌‌عنوان رنگ اصلی سازمانی سایت خود انتخاب می‌‌کنیم.

رنگ بعدی که باید انتخاب کنیم همون رنگ دوم هست که در 30 درصد از المنت‌‌های وب‌‌سایتتون استفاده می‌‌شه، کاربر هرجایی که وب‌‌سایت شما رو دید معمولا اول اون رنگ 60 درصدی سایت رو می‌‌بینند که رنگ قرمز هست و رنگ بعدی که مثلا در این‌‌جا نارنجی هست که توسط کاربر بعد از رنگ قرمز دیده می‌‌شه و رنگ آبی در باکس آخر استفاده می‌‌شود.

بیایید بصورت عملی تست کنیم

بعد از اعمال این موارد اگر همین موضوع رو الان تست کنید و چشماتون رو ببندید و باز کنید شما اولین چیزی که در این صفحه می‌‌بینید محتوای باکس اول یا قرمز هست، دومین چیزی که میبینید محتوای باکس دوم هست که باید کمی از باکس اول کوچکتر باشه و در نهایت محتوای باکس سوم رو می‌‌بینید این موضوع بخاطر این هست که شما قانون 6:3:1 رو در سایت خودتون اجرا کردید و کاربر وقتی داره سایت شما رو بررسی می‌‌کنه و اسکرول می‌‌کنه در تمام بخش‌‌ها اولین چیزی که می‌‌بینه رنگ قرمز هست و دومین چیزی که می‌‌بینه رنگ نارنجی یعنی اون قسمت‌‌هایی که با رنگ نارنجی ساخته شده‌‌اند و سومین مورد باکس آبی هست که کاربر مشاهده می‌‌کنه.

رنگ‌‌بندی باکس‌‌ها
رنگ‌‌بندی باکس‌‌ها

فقط باید به این دقت کنید که تناسب رو به‌‌هم نریزید یعنی اگر رنگ قرمز شما در اسکرول اول 60 درصد از صفحه هست در اسکرول دوم نیز 60 درصد باشه همینطور رنگ نارنجی رو 30 درصد و آبی رو 10 درصد استفاده کنید.

حتما این مورد رو مد نظر داشته باشید تا این تناسب به‌‌هم نریزد البته اگر یکی دو درصد کم و زیاد باشه مشکلی نداره و نیاز نیست دقیق بررسی کنید ولی در کل سعی کنید این تناسب رو به‌‌هم نریزید که بعد وقتی سایت شما تموم شد ببینید مثلا رنگ نارنجی که رنگ ثانویه سایت شما بوده 50 درصد در سایت استفاده شده پس دقت زیادی در این مورد داشته باشید. رنگ‌‌هایی که در اینجا استفاده کردیم به صورت تصادفی بود چونکه این یک ویدئو تست هست، البته در یک ویدئو جدا توضیح خواهیم داد که چه رنگ‌‌هایی باید برای سایت انتخاب کرد.

موفق باشید

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.