تجربه کاربری یا User Experience درواقع حاصل تجربه کاربر از محیط سایت یا محصول شما می‌باشد. به‌بیان‌دیگر کاربر تجربه خوب یا بدی از سایت شما دارد و به مجموع این حس‌ها UX گفته می‌شود.

احساس رضایت برای کاربر از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌عبارت‌دیگر هرچه دسترسی به اطلاعات و امکانات، دکمه‌ها، منوها، تصویرها سریع‌تر باشد کاربر احساس رضایت بیشتری می‌کند و بالعکس اگر شما نتوانید به نیاز کاربر خود پاسخگو باشید باعث سردرگمی کاربران خود خواهید شد که این موضوع اصلا خوشایند نمی‌باشد.

داشتن یک تجربه خوب باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شود. ازاین‌رو شما باید توجه ویژه‌ای به تجربه کاربری سایت خود داشته باشید.

موارد قابل توجه در بهبود تجربه کاربری

کاربر باید بتواند در سایت به‌راحتی با مدیر سایت تعامل داشته باشد و به‌راحتی به محتوای موردنظر خود دست پیدا کند. برای شناخت نیاز کاربر باید خود را در جایگاه آن قرار داد تا بتوانید به‌خوبی از نیازهای کاربران خود آگاه شوید، نیاز کاربر در طول زمان تغییر می‌کند باید بتوانیم با تحقیق در این زمینه به‌خوبی این نیازها را شناخته و پاسخگوی آن‌ها باشیم.

ایجاد نمای بصری زیبا، خلاقیت در طرح ایده‌ها، دسته بندی مطالب و بسیاری از موارد دیگر حائز اهمیت است. همچنین رنگ‌بندی صفحه باید کاملا واضح و روشن باشد و نوشته‌ها به‌راحتی قابل رؤیت باشد و چیدمان محتوا باید به‌درستی صورت گرفته باشد،در این صورت می‌توان رضایت کاربر را جلب کرد بطوریکه کاربر گذر زمان را احساس نکند.

موارد بسیار زیادی هستند که سبب می‌شوند شما تجربه کاربری بهتری را به کاربر سایتتان القا کنید، با استفاده از روش‌هایی شما می‌توانید از نظرات کاربران خود مطلع شوید که یکی از این روش‌ها نظرسنجی است، طرح نظرسنجی باعث می‌شود که کاربر این احساس را داشته باشد که شما به نیاز کاربر توجه ویژه‌ای دارید.

یکی از مواردی که در تجربه کاربری تأثیر دارد سرعت سایت شما می‌باشد، بنابراین باید راهکارهایی در جهت بهبود سرعت سایتتان در نظر بگیرید.

محصول معرفی‌شده در سایتتان را به‌خوبی بشناسید و مطمئن شوید که محصول باکیفیت و کارآمدی را پیشنهاد کرده‌اید، همچنین از قوانین موجود مطلع باشید، سایتتان را مورد ارزیابی قرار داده و ضعف‌های آن را برطرف کنید و نقاط قوت آن را تقویت کنید.

فرد در استفاده از یک سایت یا برنامه جنبه‌های مختلف آن را نظیر کارایی، سهولت دسترسی، طراحی و چیدمان مناسب و… را در نظر می‌گیرد که باید به‌تمامی این موارد توجه شود، درواقع باید کاری کنید که کاربر تمایل داشته باشد مجدداً به سایت شما مراجعه کند.