استفاده از طرح Z در طراحی سایت

0 / 5. تعداد رای: 0

طرح z در طراحی سایت

علم طراحی وب خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را می کنید هوشمند شده. قضیه مثل قبل نیست که سریع شروع کنید به طراحی و کد نویسی سایت و یک روزه یک سایت خوب و تمیز با گرافیک بالا داشته باشید. استراتژی طراحی سایت نقش اصلی در فروش و معرفی کالای سایت شما خواهد داشت. باید از طراح های ویژه و خاصی استفاده کنید تا چشم کاربر به هدف شما خیره شود! استفاده از طرح z در طراحی سایت یگ راهکار عالی برای طراحی سایت جدید شماست! اما این راهکار مناسب برخی سایت هاست. سایت هایی که نیاز به یک استه برای برندینگ دارند و  طرحی می خواهند که کاربر را به مقصد خاصی هدایت کند که در آن صفحه ( مقصد ) یک محصول را در معرض دید کاربر قرار بدهد.

در واقع این طراحی و چیدمان سایت شماست که رفتار کاربر سایت شما را مشخص می کند!

این اولین نوشته میهن وردپرس در مورد استفاده از طرح هایی مثل z و F در طراحی سایت است و میتونم به جرات بگم اولین مقاله در مورد این نوع طراحی در ایران. پس محکم روی صندلی کامپیوترتون بنشینید تا شما را با دروازه جدیدی از طراحی سایت آشنا کنیم ?

طرح Z در طراحی سایت

درک z-layout بسیار ساده و ابتدایی است. همیشه در کلاس های آموزشی و مقالات خدمت دوستان توضیح دادم که کاربران همیشه سمت چپ سایت شما را بهتر میبینند. پس سعی کنید تبلیغات و اطلاعات مهم سایت را در سمت سایت به نمایش بگذارید. در یک جمله عرض کنم که z-layout ابتدا چشم کاربر به لوگوی سایت شما که در بالای سایت و سمت چپ قرار گرفته می افتد و در مرحله بعد منوی سایت که سمت چپ وبسایت است، در مرحله سوم به مقدمه ای از خدمات یا محصولات شما و در مرحله آخر دکمه خرید محصول ، عضویت در خبرنامه سایت و یا هر call to action دیگری که در سایت نمایش داده اید! چشم کاربر دقیقا مسیر حرف Z را دنبال می کند. برای درک بیشتر این مسئله تصویر زیر را ببینید:

دیاگرام طرح z

به این طراحی الگوریتم z یا طرح z می گوییم.

حالا چند نکته خدمت شما عرض می کنم که اگر این موارد را رعایت کنید، طراحی z شما بهترین کیفیت و کارایی ممکن را خواهد داشت:

  • استفاده از پس زمینه هایی که چشم را هدایت می کنند ( در مسیر Z )
  • یک لوگوی شیک که در مرحله اول کاربر را جذب خود کند. ( مسیر اول )
  • استفاده از یک دکمه رنگی در منوی سایت که چشم کاربر را در مرحله ۲ به خود جذب کند.
  • استفاده از یک تصویر یا اسلایدر زیبا که چشم کاربر را از گوشه بالا سمت راست مانیتور به پایین ، سمت چپ هدایت کند.
  • و در نهایت استفاده از یک دکمه جذاب ( البته نه جیغ :d ) که کاربر را در مرحله ۴ متوجه خود کند.

از نظر روانشناسی در طراحی و ، با استفاده از این روش کاربر مرحله چهارم یا بهتر است بگم همان دیدن دکمه خرید یا ثبت نام ، در ذهن ناخود آگاه خود متوجه می شود که دقیقا به هدف خود رسیده و برای تکمیل کار خود باید روی این دکمه ALL TO ACTION کلیک کند تا به هدف مورد نظر خود برسد. به این ترتیب هم کاربر و هم شما به هدف خود رسیده اید.

البته استفاده از الگوی z یا z-layout تنها راه حل برای نمایش محصول یا خدمات شما به کاربر نیست. طرح های دیگری مثل f-layout هم داریم که بعدا به آنها خواهیم پرداخت

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U27229 ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

    برای طراحی لوگو از کدوم سایت ها میتونم استفاده کنم؟