عضویت ورود

پادکست: آیا سایت‌های زشت فروش بیشتری دارند؟

آیا سایت‌های زشت فروش بیشتری دارند؟

توی این پادکست در این مورد صحبت می‌کنیم که سایت‌های زشت فروش بیشتری دارند یا سایت‌هایی که طراحی زیباتری دارند؟ از استفاده از میمون‌ها برای تست کاربردپذیری در سال ۲۰۰۳ تا رو دربایستی انسان‌ها برای تست UX و ایده گرفتن اکثر سایت‌ها از طراحی گوگل و فیسبوک و توییتر و …

در این پادکست می‌خواهیم در رابطه با این صحبت کنیم که آیا ساخت وب‌سایت‌های زشت و ساده به ما کمک می‌کند که فروش بیشتری داشته باشیم یا باید سایت‌هایی داشته باشیم که زرق‌وبرق داشته باشند، شلوغ باشند و یا زیبایی بیش‌ازحدی داشته باشند.

ممکن است پاسخ به این سؤال خیلی راحت باشد و همین الآن بگید خب مسلماً یک وب‌سایت ساده فروش بیشتری دارد، اما چرا ما وب‌سایت‌های ساده‌ای را طراحی نمی‌کنیم؟ یک سری نکات و مواردی را در اینجا برای شما توضیح می‌دهیم که امیدوارم بتواند به شما برای طراحی و ایجاد یک تجربه کاربری بهتر در سایت به شما کمک کند.

قبل از اینکه شروع کنیم، یک پیشنهاد داریم و آن این است که در رابطه با مسائلی که در اینجا گفته می‌شود، هیچ قضاوتی نداشته باشید؛ شاید مواردی که گفته می‌شود کاملاً صحیح نباشد چون هیچ‌وقت مسائل مربوط به تجربه کاربری و بازاریابی اینترنتی مطلقاً مسائل تأیید شده‌ای نیستند، شاید امروز یک صحبتی به شما ارائه شود اما دو ماه بعد به این نتیجه برسیم که بهتر بود از یک روش دیگری این کار را انجام بدهم و طبیعتاً برای تمام افرادی که در حوزه بازاریابی اینترنت و تجربه کاربری فعالیت می‌کنند نیز این موضوع صدق می‌کند.

مواردی که گفته میشود صرفا یک سری تجربه، بررسی و تحقیقاتی است که من و سایر دوستان در حوزه تجربه کاربری انجام داده ایم و میخواهیم به اطلاع شما برسانیم. پس خواهشا بعد از شنیدن این پادکست در کامنت ها نگید که این حرفی که زدید اشتباه بود و بهتر بود که این رو میگفتید، شما با ذهن و تجربه خودتان تصمیم بگیرید که آیا بهتر است که از این مواردی که گفته میشود، استفاده کنید یا خیر.

یک نکته اساسی در مورد طراحی وب‌سایت‌ها

اگر کمی به عقب برگردیم، متوجه می‌شویم که تمام سایت‌هایی که طراحی می‌شود و یا در طول سال‌های گذشته طراحی شده است، همگی یک نسخه کپی شده از فیس‌بوک، توییتر، گوگل، آمازون و سایت‌های معتبر و معروفی هستند؛ به‌عنوان‌مثال الآن در ایران، دیجی کالا به یک الگو برای سایت‌های فروشگاهی تبدیل شده و همه دوست دارند طراحی سایت آن‌ها مثل دیجی کالا باشد، حالا بگذریم که دیجی کالا هم از یک سری سایت‌های دیگر الگو می‌گیرد.

سیر تحول طراحی وب‌سایت

به‌صورت کلی سیر طراحی وب‌سایت در دنیا همیشه حول وب‌سایت‌هایی بوده است که مرجع بوده‌اند و طراحی‌ها از این وب‌سایت‌ها الگو گرفته می‌شد؛ به‌عنوان‌مثال توییتر یک فریم ورک را به نام بوت استرپ منتشر کرد و دقیقاً کدهایی که خودش در توییتر برای طراحی سایت استفاده می‌کند را در قالب یک فریم ورک به‌صورت رایگان منتشر کرد، این فریم ورک باعث شد که طراحی اکثر وب‌سایت‌ها شبیه به هم باشد چون خیلی از طراح‌ها وقتی از بوت استرپ برای طراحی روی سایت استفاده می‌کردند، دیگر طراحی‌های دلخواه خودشان را روی این فریم ورک اعمال نمی‌کردند و دقیقاً همان طراحی که توییتر دارد را روی خیلی از وب‌سایت‌ها، مخصوصاً وب‌سایت‌های خارجی بدون هیچ تغییری می‌بینیم.

مثلاً الآن اگر وب‌سایت‌ها را مخصوصاً در ایران بررسی کنیم، خیلی از قالب‌های وب‌سایت‌ها و سایت‌هایی که چه از وردپرس استفاده می‌کنند و چه از سیستم‌های دیگر، دارند از سبک متریال گوگل استفاده می‌کنند؛ یعنی دقیقاً همان سبک را برداشتند و دارند در سایت خود استفاده می‌کنند.

پس همیشه علم طراحی سایت یا بهتر است بگوییم روند طراحی سایت، حول وب‌سایت‌هایی بوده است که در اینترنت مرجع هستند یعنی اولین و تاپ‌ترین وب‌سایت‌های دنیا می‌باشند و این موضوع در ایران و خارج از کشور هیچ فرقی ندارد.

سبک طراحی سایت در ایران قبل از سال 89

به‌عنوان‌مثال سال تا سال 89، سبک طراحی‌های وبسایت‌ها، مخصوصاً در ایران به شکلی بود که هرچقدر وب‌سایت ما تصاویر بیشتری در آن استفاده می‌شد، بهتر بود، برای بک‌گراند ساید بار، بک‌گراند پست‌ها یا عنوان پست و بخش‌های مختلف وب‌سایت از تصاویری استفاده می‌شد که بعضاً سه بعدی یا دو بعدی بودند، تصاویری که باید لود می‌شدند تا ما وب‌سایت را با چهره اصلی‌اش ببینیم.

این کار در وب سایت‌های معتبر ایرانی هم خیلی باب شده بود، وب‌سایت‌هایی که در آن زمان خیلی مورداستفاده قرار می‌گرفتند، مثل دانلودها، مهین دانلود یا پی سی دانلود، که البته این سایت هنوز هم دارد تقریباً از همان سبک استفاده می‌کند و یا وب‌سایت‌های دانلود معتبری که در ایران در آن زمان داشتیم، همگی از این سبک استفاده می‌کردند.

طراحان ایرانی هم کلاً تلاش داشتند که سایت‌های خودشان را به این شکل طراحی کنند، درواقع هرچقدر که تصاویر بیشتری در سایت استفاده می‌شد و هرچقدر سایت سه بعدی‌تر بود، طبیعتاً جلوه‌ی بیشتری هم داشت.

طراحی فلت و میزان تاثیر آن بر توجه کاربر

تقریباً از سال 89 تا 90، طراحی فلت باب شد و ایده این بود که اگر ما از طراحی فلت در سایت استفاده کنیم، بازدیدکننده توجه بیشتری به سایت ما می‌کند، چرا؟ چون در آن زمان تقریباً یک حبابی در دنیا داشت می‌ترکید به نام حباب Big Data یا حج زیادی از اطلاعات که به سمت مردم می‌آید.

خب مسلماً روزبه‌روز موبایل‌های بهتر، دستگاه‌های هوشمند بیشتری داشت منتشر می‌شد، حتی اینترنت موبایل‌ها، خانه‌ها و شرکت‌ها پرسرعت شد و مردم می‌توانستند اطلاعات بیشتری را به‌واسطه وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دریافت کنند، که این اطلاعات بسیار زیاد بود.

این حجم زیاد از اطلاعات اگر قرار بود به همان سبک قدیم طراحی وب‌سایت استفاده شود، مسلماً مردم را سردرگم می‌کرد، درواقع چون حجم اطلاعات زیاد شده بود حالا باید نحوه نمایش اطلاعات را ساده‌تر می‌کردیم، پس حالت طراحی وب‌سایت