تفاوت سایت داینامیک و استاتیک چیست؟
3.9 از 81 رای

تفاوت سایت داینامیک و استاتیک

در این ویدیو به سوالات یکی از دوستان پاسخ دادم. سوال این بود: تفاوت سایت استاتیک و داینامیک چیست و چرا از سیستم‌های مدیریت محتوا به جای آپلود فایل HTML و CSS در سایتمان استفاده می‌کنیم؟ مگر کار با HTML راحت‌تر نیست؟ پاسخ این سوال را در ویدیوی این هفته ببینید و اگر شما هم سوالی دارید از طریق اینستاگرام بپرسید تا در ویدیو‌های بعدی به سوال شما پاسخ بدیم.

سایت‌های استاتیک با زبان نشانه‌گذاری HTML و CSS ساخته می‌شوند، اگر ما هزار صفحه سایت بخواهیم نمایش بدیم باید 1000 صفحه HTML بسازیم، حالا فرض کنید در این هزار صفحه یک منوی مشترک بسازیم. پس باید تک‌تک کدهای HTML این هزار صفحه را ویرایش کنیم، که مثلا یک قسمت تماس با ما را به  منو اضافه کنیم، خب تصور این کد‌نویسی برای انجام این تغییر دشوار هست چه برسه به انجامش. اینجاست که طراحی سایت داینامیک به کمک ما می‌آید.

قبل از این‌که بریم سراغ معرفی داینامیک لازم دیدم به صورت مختصر در مورد HTML و CSS توضیح بدم، اگر شما یک صفحه وب را یک ساختمان در نظر‌ بگیرید، اسکلت آن ساختمان HTML است و ظریف‌کاری با CSS انجام می‌شود. برای یادگیری این دو زبان مهم پیشنهاد می کنم به دوره صفر تا صد طراحی سایت در میهن وردپرس مراجعه کنید.

خب بریم سراغ دینامیک. در مورد استاتیک گفتیم یک تغییر جزئی مثلا افزودن تماس‌با‌ما باید در تک‌تک صفحات تغییر ایجاد کرد، طراحی داینامیک برای این مشکل را‌ه حلی داره که به این صورت، سایت دینامیک به وسیله سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس و پنل مدیریت آن، تنها با یک کلیک هر تغییری را که می‌خواهید در سایت‌تان انجام دهید. در واقع کار داینامیک به این صورته که از یک متغیر استفاده می‌کنه، مثلا همون افزودن تماس با ما در منو که در بالا گفتیم بررسی می‌کنیم، دینامیک منو را در یک متغیر قرار می‌دهد، پس تغییر با این‌کار بسیار آسان‌‌تر می‌شود.

خب در‌مورد زبان‌های استفاده شده در استاتیک توضیح دادیم و متوجه شدید که چه‌قدر تغییر در آن‌ها دشوار بود. حال بیایید در مورد زبان‌های پرکاربرد طراحی سایت داینامیک توضیح دهیم.

زبان‌های طراحی سایت داینامیک زیادی وجود دارند، مثل ASP ،PHP و… که بحث مورد‎نظر ما که با سیستم مدیریت محتوا وردپرس کار می‌کنیم PHP است. که زبان پایه وردپرس می‌باشد، با PHP می‌توان سیستم‌های مدیریت محتوا را از پایه طراحی کرد، یا از یک CMS آماده مثل وردپرس استفاده کرد و فقط توابع آماده php که از قبل برای وردپرس طراحی شده استفاده کنیم. PHP در واقع یک زبان سمت سرور است که با استفاده از توابع، متغیرها و ارتباط با پایگاه‌داده، با استفاده از آن می‌توان سایت استاتیک خود را تبدیل به داینامیک کرد.

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.