تغییر نام تصاویر در وردپرس بعد از آپلود فایل در بخش رسانه

5 / 5. تعداد رای: 1

تغییر نام تصاویر در وردپرس بعد از آپلود فایل در بخش رسانه

اما آیا تاکنون مایل به تغییر نام تصاویر در وردپرس بوده‌اید؟ وردپرس به شما اجازه تغییر تصویر Alt Tag و عنوان را می‌دهد اما هیچ گزینه‌ای برای تغییر نام فایل از بخش رسانه‌ها نیست. یعنی اگر شما بخواهید نام تصاویر موجود در سایت خود که قبلاً آنها را آپلود کرده‌اید را عوض کنید باید تصاویر را پاک‌کرده و به‌صورت مجدد آنها را با یک نام جدید در سایت آپلود کنید.

همان‌طور که میدانید قرار دادن تصاویر در سایت دارای اهمیت زیادی است و همه سایت‌ها برای اینکه بتوانند میزان بازدیدکنندگان خودشان را افزایش بدهند حتماً باید از تصاویر در سایت خود استفاده کنند. این کار باعث می‌شود که جذابیت صفحات وب‌سایت شما افزایش پیدا کند.

اما قرار دادن تصاویر در سایت نیازمند رعایت کردن اصول خاص خود است و شما باید حتماً این اصول را رعایت کنید. یکی از مواردی که در هنگام آپلود تصاویر وب‌سایت دارای اهمیت زیادی است نام تصاویر می‌باشد.

توسعه‌دهندگان وردپرس برای رفع این مشکل یک راه‌حل بسیار خوب برای کاربران در نظر گرفته‌اند. همان‌طور که می‌دانید شما می‌توانید توسط کد نویسی و یا پلاگین‌ها به خواسته‌های مختلف خود در وردپرس برسید. اما این مشکل با استفاده از یک افزونه رایگان وردپرسی قابل حل شدن است. یعنی شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن و بدون اینکه کد نویسی انجام دهید این کار را انجام دهید. در این مقاله ما روش تغییر نام تصاویر آپلود شده در وردپرس با این پلاگین را آموزش می‌دهیم.

تغییر نام تصاویر در وردپرس

پس‌ازاینکه شما برای مطالب خود در سایت تصاویر مختلفی را قرار دادید باید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که سئو تصاویر وب‌سایت شما دارای اهمیت زیادی است. شما باید کلیه مواردی که بر سئو تأثیرگذار هستند را در نظر بگیرید.

نام تصاویر شما نیز یکی از مواردی است که باعث می‌شود تصاویر شما برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شوند. زمانی که شما از نام‌های مناسبی برای تصاویر وب‌سایت خود استفاده کنید این تصاویر بهتر توسط کاربرها جستجو می‌شود و همین کار باعث می‌شود که شما میزان ورودی بیشتری را داشته باشید. بعضی از مدیران سایت‌ها این موضوع را کم‌اهمیت می‌دانند؛ درصورتی‌که شما باید تمامی راهکارها را جهت افزایش مخاطبان خود انجام دهید.

اگر شما یک سایت چند نویسنده‌ای را ادارد می‌کنید، نگه‌داشتن نام فایل تصاویر برای شما مشکل است. تغییر نام فایل رسانه به شما اجازه می‌دهد تا به‌صورت خودکار نام فایل عکس را با عنوان عکس در زمان ذخیره عکس مطابقت دهید.

درواقع زمانی که شما از تعداد زیادی تصاویر در وب‌سایت خود استفاده کنید اینکه بخواهید به‌صورت دستی تصاویر خود را تغییر نام دهید بسیار سخت است و به همین دلیل این پلاگین به شما کمک می‌کند که به‌راحتی و تنها با چند کلیک این کار را انجام دهید. این کار باعث می‌شود که در زمان شما تا حد بسیار زیادی صرفه‌جویی شود.

همچنین این کار باعث می‌شود در منابع هاست شما نیز تا حد زیادی صرفه‌جویی شود و از این روش شما نیازی ندارید که ترافیک بیشتری را مصرف کنید. پس اگر شما هم تصاویر زیادی را در وب‌سایت خود قرار داده‌اید و می‌خواهید نام آنها را بهینه کنید حتماً از این روش استفاده کنید.

افزونه Media File Renamer

افزونه‌ای که برای تغییر نام تصاویر برای شما معرفی می‌کنیم Media File Renamer نام دارد که دارای محبوبیت بسیار زیادی بین سایت‌های مختلف است. این پلاگین همان‌طور که گفتیم رایگان است و تاکنون توانسته است که 40 هزار نصب فعال داشته باشد.

شما می‌توانید هم از طریق انتهای این صفحه و هم مخزن وردپرس خود آن را دریافت نمایید. حال برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پلاگین را در اینجا برای شما آورده‌ایم:

 • امکان تغییر نام به صورت اتوماتیک
 • دارای رابط کاربری ساده
 • امکان بازگرداندن نام قبلی تصاویر
 • امکان تغییر نام در زمان بارگذاری تصاویر
 • دارای پنل تنظیمات قدرتمند
 • امکان ذخیره نام جدید تصاویر در پست‌ها و متا پست‌ها

آموزش نصب و راه‌اندازی افزونه Media File Renamer

اولین کاری که باید انجام دهید نصب و راه‌اندازی افزونه Media File Renamer است.(آموزش نصب افزونه در وردپرس را ببینید)

نصب افزونه Media File Renamer
نصب افزونه Media File Renamer

پس از فعال‌سازی بخش جدیدی به نام Media Renamer به پنل وردپرس شما اضافه می‌شود که از طریق آن می‌توانید تنظیمات افزونه را انجام دهید. زمانی که روی این گزینه کلیک کنید با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که می‌توانید عملکرد این افزونه را توسط آن مدیریت نمایید.

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه توضیح دهیم این افزونه برای نگاه به نام فایل‌هایی که با رسانه‌ها و عنوان تصاویر در کتابخانه مطابقت ندارند می‌باشند. برای مثال اگر نام فایل شما DSC00132.jpg باشد و عنوان تصویر “New Year Party”، سپس این افزونه یک دکمه تغییر نام کنار فایل را نشان می‌دهد. با کلیک روی دکمه تغییر نام تصویر نام فایل به New-Year-Party.jpg تغییر خواهد کرد.

به‌محض اینکه عنوان تصویر را آپدیت کنید، این افزونه نام فایل را با عنوان جدید مطابقت می‌دهد. همچنین این پلاگین به‌صورت خودکار نام فایل قدیمی مورداستفاده در پست‌ها و صفحات را با نام جدید جایگزین می‌کند.

SETTINGS

تنظیمات افزونه Media File Renamer
تنظیمات افزونه Media File Renamer

Auto Rename: توسط این گزینه شما می‌توانید تعیین کنید که تغییر نام خودکار شما روی چه گزینه‌ای باشد. البته این گزینه برای نسخه رایگان افزونه تنها دارای یک حالت است.

On Upload: اگر شما قصد دارید در همان زمانی که تصویر را آپلود می‌کنید تغییر نام را انجام دهید باید این گزینه را فعال نمایید. در نظر داشته باشید که اگر این گزینه غیرفعال باشد تغییر نام توسط رسانه وردپرس انجام می‌گیرد.

Sync Slug Permalink: این گزینه نیز جهت به‌روزرسانی کردن لینک فایل‌های شما است.

گزینه Transliteration نیز تنها قابل استفاده در نسخه حرفه‌ای می‌باشد.

ADVANCED SETTINGS

قسمت بعدی تنظیمات این افزونه شامل تنظیمات پیشرفته است که اکنون گزینه‌های مختلف آن را برای شما توضیح می‌دهیم.

قسمت ADVANCED SETTINGS در افزونه Media File Renamer
قسمت ADVANCED SETTINGS در افزونه Media File Renamer

Undo: این گزینه برای بازگرداندن نام قبلی تصویر شما است. یعنی اینکه اگر شما در هنگام تغییر نام از این کار پشیمان شدید می‌توانید با فعال کردن این گزینه یک آیکون اضافه کنید تا این قابلیت را برای شما فراهم کند.

سه گزینه بعدی این بخش از تنظیمات افزونه یعنی Manual Rename، Numbered Files و Sync ALT تنها در نسخه حرفه‌ای پلاگین قابل‌استفاده است.

SIDE UPDATES

یکی از موارد بسیار مهم پس از تغییر نام تصاویر تغییر لینک‌ها است. چراکه زمانی که شما نام تصویر خود را عوض می‌کنید لینک آن نیز تغییر پیدا می‌کند. برای اینکه بتوانید این تغییرات را کنترل کنید این افزونه یک بخش تحت عنوان SIDE UPDATES به سایت شما اضافه می‌کند که دو گزینه آن نیز به‌صورت پیش‌فرض فعال می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم این دو گزینه را همچنان در حالت فعال قرار دهید.

قسمت SIDE UPDATES در افزونه Media File Renamer
قسمت SIDE UPDATES در افزونه Media File Renamer

Posts: این گزینه برای این است که لینک‌های شکسته در پست‌ها اصلاح شود.

Post Meta: این گزینه نیز برای این است که لینک‌های شکسته در متا و دیگر برگه‌های سایت شما اصلاح شوند.

DEVELOPER SETTINGS

تنظیمات DEVELOPER در افزونه Media File Renamer
تنظیمات DEVELOPER در افزونه Media File Renamer

Logs: اگر این گزینه را فعال کنید می‌توانید اعمال انجام شده زمان تغییر نام تصاویر را مشاهده کنید.

Sync GUID: این گزینه برای این است که با تغییر نام تصاویر GUID هم تغییر کند. البته پیشنهاد می‌کنیم این گزینه را فعال نکنید.

Case Sensitive: با این کار پرونده‌های مختلفی مانند “abc.jpg” و “ABC.jpg” بررسی و شناسایی می‌شود.

Rename on Post Save: اگر این گزینه را فعال کنید بعد از ذخیره نام جدید کدهای HTML به‌صورت خودکار به‌روزرسانی می‌شوند. این گزنیه را نیز بهتر است که فعال نکنید.

تغییر نام فایل توسط بخش رسانه سایت

حال برای اینکه بتوانید نام فایل‌های آپلود شده در سایتتان را تغییر دهید باید به بخش رسانه وردپرس خود بروید. سپس روی گزینه Rename کلیک کنید. حال در صفحه‌ای که برای شما نمایش داده می‌شود روی گزینه Scan All & Show Issues کلیک کنید.

تغییر نام فایل توسط بخش رسانه سایت
تغییر نام فایل توسط بخش رسانه سایت

اکنون بعدازاینکه تصویر موردنظرتان را پیدا کردید می‌توانید نام را تغییر دهید.

پیروز و سربلند باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U314162 ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

  سلام. وقتتون بخیر
  بدون نصب افزونه میخوایم عکس جدیدی را جایگزین عکس قبلی کنیم
  فرض کنید محصولی، یک سال پیش در سایت درج شده. حالا تصویر محصول را میخواهیم عوض کنیم. ولی همانطور که میدانید اگر عکس جدید با اسم جدید آپلود کنیم شاید به سئو تصاویر لطمه بزند و میخواهیم اسم عکس جدید را همانند عکس قدیم انتخاب کنیم و از طریق هاست آپلود کنیم تا جایگزین شود. ولی وقتی اینکار را میکنیم انگار پروسه ریپلیس شدن انجام نمی شود و میگه عکسی به این نام در فایل مذکور قرار دارد. از انجایی که اسم تصاویر فارسی هست و دچار بهم ریختگی می شود، نمی توانیم عکس قدیمی را پیدا کنیم و پاک کنیم و سپس عکس جدید با همان اسم عکس قدیمی را آپلود کنیم. برای رفع این مشکل از کتابخانه هم روی گزینه پاک کردن عکس کلیک کردیم ولی گویا از هاست پاک نمی شود. برای رفع این مشکل چه راهکاری پیشنهاد میدید؟

  • Reza Rad رضا راد ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر. خیر مشکلی ندارد و نام تصاویر رو میتونید اسم جدید انتخاب کنید. امکان آپلود از طریق هاست نیست چون وردپرس نیاز داره سایز های مختلفی از تصاویر رو بسازه. از طریق کتتابخانه حذف کنید باید از هاست حذف شود بدون مشکل

   • U314162 ۲ تیر ۱۴۰۲

    ممنون از پاسخ دادنتون
    پس اگه خواستیم عکس جدید را جایگزین عکس قدیمی کنیم در ابتدا از طریق کتابخانه عکس قدیمی را حذف کنیم(تا از هاست هم پاک شود) و بعدش عکس جدید را بارگذاری کنیم. فقط الان مهم هست که اسم عکس جدید رو دقیقا مثل عکس قدیمی انتخاب بگذاریم؟

 2. کاربر مهمان ۴ دی ۱۳۹۷

  عالی و کاربردی بود .

  سپاس فراوان