سایت برتر

جلسه ۶ – فاکتورهای گوگل برای رتبه‌دهی به سایت شما

 • بروز‌رسانی‌شده در

در این جلسه با فاکتورهای گوگل و الگوریتم‌ها آشنا خواهیم شد. سپس بررسی می‌کنیم که چرا نباید به برخی از فاکتورهای رنکینگ یا الگوریتم‌هایی که توسط گوگل به صورت رسمی منتشر نشده‌اند، اعتماد کنیم.

تاکنون متوجه شدیم که برخی از ربات‌های گوگل وارد صفحات وب‌سایت‌های مختلف می‌شوند. سپس تمام لینک‌هایی که در این صفحات وجود دارد را باز کرده و آن‌ها را ثبت می‌کنند. اما مهم‌ترین موضوع این است که گوگل طبق چه اولویتی این نتایج را نمایش می‌دهد. برای مثال زمانی که شما عبارت وردپرس را جستجو می‌کنید، بر طبق چه اصولی یک سایت در رتبه اول قرار می‌گیرد. یا چرا یک سایت در نتیجه دوم نمایش داده می‌شود.

فاکتورهای گوگل برای رتبه‌دهی

ماموریت اصلی گوگل اجرای عدالت است. موتور جستجوگر گوگل با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف سایت‌ها را طبقه‌بندی می‌کند. البته برخی سایت‌ها با اسپم کردن و کلاهبرداری (از نظر سئو) حق دیگران را می‌خوردند. اما در حال حاضر که در سال 2021 هستیم، گوگل یک نتیجه بهینه را به کاربر نمایش می‌دهد، که واقعا آن را به هدفش می‌رساند.

همان طور که گفتیم گوگل یک سری فاکتورها را در نظر می‌گیرد و با استفاده از آن‌ها سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. اما گوگل تاکنون هیچ‌گاه این فاکتورها را به‌صورت رسمی معرفی نکرده است. چرا که ممکن است، برخی سئوکارهای کلاه سیاه بخواهند این فاکتورها را دور بزنند و سایت خود را در نتایج اول گوگل نمایش دهند. البته بسیاری از سئوکارها براساس تجربه‌ای که دارند به برخی از فاکتورهای گوگل پی‌برده‌اند.

الگوریتم های گوگل

ما هم در چند سال اخیر که روی سئوی سایت میهن وردپرس کار کردیم، به یک سری نتیجه‌ها رسیدیم که برای اولین بار قصد داریم آن‌ها را به شما در این دوره آموزشی معرفی کنیم. علاه‌بر تمام این موارد گفته شده، گوگل برخی از الگوریتم‌های خودش را به‌صورتی فصلی یا سالانه در اختیار وبمسترها قرار می‌دهد که شما را با این موارد هم آشنا خواهیم کرد.

فاکتورهای گوگل ممکن است منسوخ شوند!

البته به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است این الگوریتم‌ها و فاکتورها زمانی منسوخ شوند. شاید هم گوگل روزی بخواهد سیاست خودش را برای رتبه‌بندی سایت‌ها تغییر دهد. پس شما باید سعی کنید همیشه خود را به‌روز نگه دارید تا اگر این فاکتور‌ها عوض شدند سایت شما دچار مشکل نشود.

ما تمام مواردی را که در این دوره به شما آموزش خواهیم داد، آن‌ها را روی سایت‌های مختلف بررسی کرده‌ایم و مطمئن هستیم که روی سئوی سایت تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. همان‌طور که گفتیم گوگل دارای یک سری الگوریتم‌ها می‌باشد که تقریبا تعداد آن‌ها به 50 عدد می‌رسد. قصد داریم در این دوره آموزشی تمام این موارد را به‌صورت تک‌تک به شما آموزش دهیم.

موفق باشید.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

اطلاعاتی دارید که تکمیل‌کننده این مقاله باشد؟ ارسال کنید.

لطفا در این بخش، تنها اطلاعات تکمیلی در رابطه با موضوع فوق ارسال کنید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، سوالات و متن ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند. اگر سوالی دارید می‌توانید از بخش جامعه ارسال بفرمایید. متخصصان وردپرس پاسخگوی شما هستند.

سوال دارم

 1. U17509 ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

  با سلام و تشکر,
  لطفا در صورت امکان راهنمایی نمایید. با جستجو در گوگل به نتیجه درستی نرسیدیم. گفتیم از شما بپرسیم. شاید مسئله خیلی ها باشد:
  یک سایت با 1 دامنه اصلی و 2 دامنه پارک شده را در نظر بگیرید (همزمان با 3 دامنه در دسترس و ایندکس می باشد)

  1- جهت بهبود سئو چه کدی در فایل htaccess باید اضافه شود که تمام لینک ها, ساب فولدر ها و ساب دامین های 2 دامنه پارک شده به لینک ها, ساب فولدر ها و ساب دامین های متناظر در دامنه اصلی ریدایرکت شوند؟
  2- هچنین تمام لینک ها (ساب فولدرها و ساب دامین ها) با www به لینک ها (ساب فولدرها و ساب دامین ها) بدون www ریدایرکت شوند؟
  3- آیا اینکه سایت مثلا mihanwp.com با دامنه mail.mahanwp.com همزمان در دسترس است از نظر گوگل محتوای تکراری حساب نمی شوند؟ در این صورت برای رفع این مشکل چه کاری باید انجام داد؟ آیا باید ساب دامین حذف یا ریدایرکت شود؟ یا لازم نیست کاری انجام شود؟

  جهت اطلاع با چند خط کد موارد 1 و 2 را انجام دادیم, ساب دامین ها به متناظر ریدایرکت نمی شوند (مورد 1)
  همچنین ساب فولدرها (و برگه ها و …) با www به بدون www ریدایرکت نمی شوند و فقط روی صفحه اصلی اعمال می شود (مورد 2)
  ساب دامین mail در 2 دامنه پارک (ریدایرکت) شده به ساب دامین متناظر در دامنه اصلی ریدایرکت شود یا خیر (مورد 3)

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

   درود بر شما
   ۱. بستگی به نام دامنه‌ها و وب سرور شما داره.
   ۲. در تنظیمات وردپرس مشخص کنید خودکار ریدایرکت خواهد شد.
   ۳. خیر مشکلی ایجاد نمیشود چون mail.mihanwp.com در گوگل ثبت نشده است. با استفاده از ریدایرکت حل می شود. این ساب دامین را حذف نکنید چون برای میل سرور شما نیاز هست.

 2. U36281 ۱۲ اسفند ۱۳۹۹