5.0
03
آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

همانطور که قبلا توضیح دادیم وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا تحت وب می‌باشد. برای راه اندازی و اجرای آن بر روی کامپیوتر شخصی نیازمند برنامه‌هایی هستیم که فایل‌های PHP را اجرا و اطلاعات را بر روی دیتابیس ذخیره کند. برای اجرای وردپرس بر روی کامپیوتر شخصی یا همان لوکال هاست نیازمند این هستیم که این زمینه برای وردپرس فراهم شود که برای انجام این کار چندین برنامه وجود دارد. یکی از بهترین انها برنامه XAMPP می‌باشد. نصب زمپ تقریبا شبیه به نصب یک برنامه یا بازی خیلی ساده روی سیستم‌های ویندوز هست.

نکته: اگر از سیستم مکینتاش استفاده می‌کنید از MAMP استفاده کنید.

چندین نکته برای دوستانی که میخواهند برنامه زمپ را نصب کنند میگم که دیگر راحت برنامه را نصب کنند و بریم سراغ آموزش نصب وردپرس بر روی لوکال هاست xampp

اول اینکه برای دانلود برنامه xampp میتوانید با مراجعه به این لینک اخرین نسخه آن را با توجه به سیستم عاملتان دانلود و نصب کنید.

نکته: قبل از نصب نرم افزار زمپ توجه داشته باشید که حتما آنتی ویروس و فایروال سیستم را خاموش کنید.

فیلم آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست

آموزش نصب زمپ روی ویندوز

بعد از دانلود زمپ و اجرای آن روی سیستم دقیقا مثل نرم افزارهای دیگر کافیست فقط Next و Next کنید تا نصب تمام شود.

موقع نصب اگر صفحه ای مثل صفحات زیر را مشاهده کردید فقط تیک های مورد نیاز را تیک می زنیم تا ماژول های اضافی نصب نشوند.

در صفحه آخر روی Next کلیک کنید تا نصب شروع شود.

بعد از نصب بر روی ایکون زمپ با اسم xampp control کلیک کنید تا صفحه زیر لود شود.

آموزش نصب وردپرس در لوکال هاست xampp

فقط اینکه برای اولین دفعه ای که برنامه را اجرا کنید هیچ یک از برنامه های لیست در حالت Running نیستند و در کنار اسم این برنامه ها دکمه ای هست به عنوان start که باید سه تا برنامه اول را با کلیک بر روی دکمه Start ان ها را فعال کنید که همانند تصویر بشوند و اگر برای بار اول که برنامه را نصب کردید این دکمه ها کار نکرد یک بار سیستم را ریستارت کنید .

نصب وردپرس روی لوکال هاست

بریم سراغ نصب وردپرس بر روی لوکال هاست xampp که کار سختی نسبت به نصب بر روی هاست خریداری شده نیست .

ساخت دیتابیس در XAMPP

در اولین قدم باید یک دیتابیس برای نصب وردپرس ایجاد کنیم که برای انجام این کار در قسمت ادرس مرورگر باید عبارت localhost/phpmyadmin را وارد کنید که پس از زدن دکمه Enter صفحه زیر باز میشود که باید بر روی دکمه مشخص شده کلیک کنید .

آموزش نصب وردپرس در لوکال هاست xampp

و در صفحه باز شده میتوانید در قسمت اول که با عدد 1 مشخص شده است میتوانید یک نام برای دیتابیس خود وارد کنید و در قسمت بعدی میتوانید فرمت پشتیبانی کننده دیتابیس خود را انتخاب کنید که زیاد مهم نیست ولی روی این گزینه ای که من گذاشتم تنظیم کنید بهتره .

آموزش نصب وردپرس در لوکال هاست xampp

بعد از اینکه دیتابیس خود را ایجاد کردید میتوانید از ان برای نصب وردپرس استفاده کنید که در برنامه هایی مثل زمپ یوزرنیم پیفرض root است و پسورد نداره که از نظر امنیتی چون در کامپیوتر خودتان هست مشکلی نداره و میتونید بعدا تغییر بدید .

آپلود فایل‌های وردپرس روی لوکال هاست

اخرین نسخه وردپرس را دانلود کنید و به ادرس نصب xampp یعنی C:\xampp بروید و وردپرس خود را در پوشه htdocs که به عنوان ریشه هاست شما عمل میکند از حالت زیپ خارج کنید در فایلی با نامی که دوست دارید سایتتون به اون ادرس در لوکال هاستتون کار کنه بالا بیاد به عنوان مثال اگر نام فایلتون mihanwp باشد ادرس سایتتون در لوکال هاست به صورت localhost/mihanwp می‌شود .

در فایل ها فایل wp-config-sample.php را با یک برنامه ویرایشگر باز کنید و مشخصات دیتابیس خود را در جا های مشخص شده وارد کنید و ان را با نام wp-config.php ذخیره کنید.

define('DB_NAME', 'database_name_here');
define('DB_USER', 'username_here');
define('DB_PASSWORD', 'password_here');
define('DB_HOST', 'localhost');

مطابق کد بالا باید در بخش database_name نام دیتابیس را وارد کنید

در بخش username_here باید نام کاربری را وارد کنید که root هست.

و بخش password_here را باید پاک کنید تا بصورت ” نمایش داده شود.

بعد از ذخیره فایل با اسم جدید سایت را باز میکنیم تا به صفحه نصب برویم . که ادرس سایت همونطور که گفتم به عنوان مثال میشود localhost/mihanwp که بعد از باز کردن با صفحه زیر بر میخورید .

نصب معروف ۵ دقیقه‌ای وردپرس 🙂

آموزش نصب وردپرس در لوکال هاست xampp

مطالب با تصویر میتوانید اطلاعات دلخواه خود را وارد کنید .

بعد از اتمام کار بر روی دکمه راه اندازی وردپرس کلیک کنید که بعد از مدتی با صفحه ای که مثل صفحه زیر که به شما میگوید وردپرس با موفقیت نصب شده است روبه رو میشوید .

آموزش نصب وردپرس در لوکال هاست xampp

دیگه کارمون تمومه و بر روی دکمه ورود کلیک کنید تا به صفحه ورود سایت انتقال پیدا کنید. ممنون از اینکه ما را دنبال میکنید. 🙂

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.

آموزش کامل وردپرس

این آموزش قسمتی از آموزش قدم به قدم وردپرس هست. شما می‌توانید در دوره آموزش کامل وردپرس شرکت کنید و کار با وردپرس را بصورت ویدیویی یاد بگیرید.

پکیج آموزش کامل وردپرس