بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل و نحوه مدیریت آن

3.7 / 5. تعداد رای: 15

بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل

بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل
بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل

بخش Core Web Vitals یکی از مهم‌ترین بخش‌های سرچ کنسول جدید گوگل است. البته تا همین یک ماه پیش این بخش را با نام Page Speed در گوگل مشاهده می‌کردیم. اما چند وقتی است که نام جدید Core Web Vitals به بخش تست سرعت سرچ کنسول گوگل داده شده. بیایید ببینیم این بخش چقدر در افزایش سئو سایت ما نقش دارد؟

همان‌طور که اطلاع دارید حدوداً دو سال است که سرچ کنسول گوگل که نسخه جدید گوگل وبمستر تولز است ارائه‌شده است و برخی اوقات بخش‌های جدیدی به پنل آن اضافه می‌شود.

بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل
بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل

زمانی که وارد این بخش می‌شوید دو قسمت Mobile و Desktop را مشاهده می‌کنید. این بخش همان‌طور که از نام قبلی آن مشخص است مربوط به سرعت وب‌سایت شما است. زمانی که گوگل بخش سرعت سایت را به پنل سرچ کنسول خود اضافه می‌کند بنابراین باید فهمید که ارزش سرعت وب‌سایت شما در SEO خیلی بیشتر شده است و شما باید حتماً سرعت وب‌سایت خود را بهبود دهید.

بررسی بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل
بررسی بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل

بنابراین کاربرد این بخش این است که به شما کمک کند سرعت وب‌سایت خود را افزایش دهید و قطعاً URL هایی که در اینجا Good باشند و به رنگ سبز نمایش داده شوند در نتایج بالاتری قرار خواهند گرفت. البته این موضوع به‌تنهایی کفایت نمی‌کند و صدها فاکتور برای SEO وجود دارد که این یکی از آنها می‌باشد. تقریباً می‌توان گفت هیچ‌کسی از تمامی این فاکتورها به‌طور دقیق اطلاع ندارد. چراکه جزء رازهای گوگل محسوب می‌شود.

بخش Desktop

زمانی که وارد این بخش شوید سه حالت URL دارید که شامل Poor،Need Improvement و Good است. Poor که همان حالت ضعیف است و Need Improvement نیاز به بهتر شدن دارد. حالت Good هم شامل URL خوب ازنظر Page Speed می‌باشد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید سایتی که در حال بررسی آن هستیم حدوداً 2 هزار URL برای بهبود دارد که شما باید مشکل آنها را ازلحاظ Page Speed حل کنید.

بررسی بخش Desktop در Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل
بررسی بخش Desktop در Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل

زمانی که در همین صفحه اسکرول کنید خطاها را با جزئیات برای شما نمایش می‌دهد. زمانی که روی این خطاها کلیک کنید یک لیست از صفحاتی که شامل این‌گونه خطاها هستند برای شما نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال در اینجا ما روی CLS Issue کلیک می‌کنیم تا صفحاتی که دارای مشکل CLS Issue هستند نمایش داده شوند تا بتوانید آنها را حل کنید که 24 صفحه دارای این مشکل می‌باشند.

بررسی خطای صفحات توسط بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل
بررسی خطای صفحات توسط بخش Core Web Vitals در سرچ کنسول گوگل

حل خطای صفحات توسط Page Speed Insights

بهترین روشی که می‌توانید با استفاده از آن این مشکل را حل کنید این است که روی آیکون زیر کلیک کنید تا این URL در یک تب جدید برای شما باز شود.

حل خطای صفحات توسط Page speed Insights
حل خطای صفحات توسط Page speed Insights

اکنون باید این آدرس را کپی کرده و در گوگل “Page Speed Insights” را سرچ کنید تا صفحه‌ای مانند زیر برای شما باز شود. حتماً توجه داشته باشید که باید با استفاده از سرویس‌های تغییر IP این صفحه را بازکنید. چراکه با IPهای ایران به شما ارور می‌دهد.

بررسی عملکرد سایت توسط Page speed Insights
بررسی عملکرد سایت توسط Page speed Insights

سپس URL را وارد کرده و روی گزینه Analyze کلیک کنید تا این صفحه از سایت شما آنالیز شود. تقریباً می‌توان گفت که عملکرد این سرویس مشابه GTMetrix است ولی حرفه‌ای‌تر عمل می‌کند و به همین دلیل شما باید هم رتبه GTMetrix و هم Page speed خود را بهبود دهید. در این صفحه دو بخش Mobile و Desktop را مشاهده می‌کنید که می‌توانید رتبه خود را در این دو بخش با کلیک روی آنها ببینید.

برطرف کردن مشکلات Page Speed گوگل

زمانی که کمی در همین صفحه اسکرول کنید مشکلات شما با رنگ زرد نمایش داده‌شده است که باید آنها را برطرف کنید. ممکن است شما در سایت خود خطاهای زیادی مانند LCP SI،TTI،TBT را ببینید و اطلاع نداشته باشید که این خطاها به چه دلیل است. در اینجا ما روش حل کردن این‌گونه خطاها را برای شما توضیح می‌دهیم و مشاهده می‌کنید که اگر این خطاها حل شوند مشکلاتی که در این صفحه مشاهده می‌کنید هم حل خواهند شد.

اگر روی آیکونی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید کلیک کنید خطاهای موجود برای شما نمایش داده می‌شود و می‌توانید آنها را برطرف کنید. اگر این گزینه‌ها به رنگ سبز برای شما نمایش داده شوند یعنی اینکه مشکلی در آنها وجود ندارد.

نمایش خطای صفحات در Page speed Insights
نمایش خطای صفحات در Page speed Insights

FCP

در ابتدا گزینه FCP را می‌بینید که به معنای این است که اولین متن یا تصویر چه زمانی روی صفحه سایت شما ظاهر می‌شود که در اینجا همان‌طور که مشاهده می‌کنید 1.6 ثانیه در وب‌سایت ما طول می‌کشد تا اولین متن یا تصویر نمایش داده شود.

Speed Index

بخش بعدی که در این صفحه مشاهده می‌کنید قسمت Speed Index است که به شما نشان می‌دهد که سرعت نمایش محتوای صفحه به چه صورت است.

Largest Contentful Paint

بخش Largest Contentful Paint یا همان LCP نیز برای این است که بدانید چه مدت‌زمانی طول می‌کشد تا بزرگ‌ترین و پرحجم‌ترین متن یا تصویر روی صفحه‌نمایش داده شود.

Time to Intractive

گزینه Time to Intractive هم برای این است که شما بفهمید چه مدت‌زمانی طول میکشد تا صفحه شما به‌صورت کامل برای کاربر لود شود.

Total Blocking Time

بخش Total Blocking Time هم برای این است که به شما نشان دهد چه مدت‌زمانی بین FCP و Time to Intractive طول می‌کشد. یعنی شما متوجه می‌شوید که از زمانی که اولین متن یا تصویر برای کاربر نمایش داده می‌شود تا زمان لود کامل صفحه چقدر است. کاربر در این مدت باید منتظر بماند و نمی‌تواند با صفحه کار کند که احتمالاً در حال لود CSS و جاوا اسکریپت است.

CLS

آخرین گزینه نیز CLS است. اگر شما در سایت خود پاپ آپ قرار داده باشید و این پاپ آپ هنگام نمایش محتوا به کاربر برایان نمایش داده شود، به مجموعه زمان نمایش پاپ اپ تا کلیک کاربر برای بسته شدنان CLS میگویند و به‌طورمعمول CLS باید کمتر از 0.1 ثانیه باشد. بنابراین اگر قصد دارید یک پاپ آپ یا باکس روی صفحه سایت خود نمایش دهید که هنگام مطالعه کاربر جلوی دید آن را می‌گیرد باید مدت‌زمان نمایش باز شدن آن باکس کمتر از 0.1 ثانیه باشد.

تأثیر حل کردن خطاها در بهبود سرعت سایت

حل کردن این مشکلات یک فرصت برای بهبود سایت شما است. در بخش Mobile و Desktop نکاتی برای شما نمایش داده می‌شود که باید آنها را برطرف کنید. بسیاری از این نکات نیاز به داشتن دانش فنی است و اگر شما اطلاع ندارید که چطور باید آنها را حل کنید در دوره جدید افزایش سرعت سایت به‌صورت کامل به این مباحث پرداخته خواهد شد. از بخش دوره‌های آموزشی ما شما می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

با حل هریک از این مشکلات که برای شما نمایش داده شده است می‌توانید حجم بسیار زیادی از لود شدن صفحات سایتتان را کاهش دهید. به‌عنوان‌مثال همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید اگر هریک از این خطاها را حل کنید هرکدام چند ثانیه در افزایش سرعت لود صفحات شما تأثیرگذار هستند.

تأثیر حل کردن خطاها در بهبود سرعت سایت
تأثیر حل کردن خطاها در بهبود سرعت سایت

فرض کنید که در حالت عادی روزانه 1000 نفر از سایت شما بازدید کنند که اگر شما 1000 تا 0.5 ثانیه را در نظر بگیرید مشاهده می‌کنید که چیزی حدود 500 ثانیه در سرعت لود صفحات سایت شما صرفه‌جویی می‌شود. البته اگر این خطا در تمامی صفحات شما موجود باشد حل کردن آن تأثیر بیشتری خواهد داشت. اگر این خطا را برطرف کنید می‌توانید به میزان قابل‌توجهی در وقت کاربران خود صرفه‌جویی کنید و درواقع حل کردن تنها یک خطا می‌تواند کمک به صرفه‌جویی در این وقت کند.

حل کردن هریک از این خطاها تقریباً به مدت نیم ساعت تا یک ساعت زمان می‌برد و امکان ارائه آن در این آموزش رایگان وجود ندارد و شما می‌توانید در دوره افزایش سرعت سایت خیلی راحت می‌توانید این موارد را یاد بگیرید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U333507 ۲۹ آبان ۱۴۰۲

  سلام وقتتون بخیر قسمت دسکتاپ Core Web Vitals گزارشی به من نمیده مگر اینکه دکمه Try PageSpeed Insights داخل کادر دسکتاپ بزنم مشکل از کجاس ممنون میشم راهنمای کنید

 2. U326385 ۲۶ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  من تمام افزونه های افزایش سرعت سایت را روی سایتم تست کردم هیچکدوم تغییری در سرعت سایت به شکلی که استاندارد باشه انجام نمیدن! قالب هلو المنتور هست خیلی سبکه و منم فقط متن و تصویر استفاده کردم اما هرکاری میکنم سرعت سایت بهتر نمیشه، کسی میتونه بررسی کنه و کمکم کنه لطفا، آدرس سایتم hamyarkharyd.ir هست.
  با تشکر از سایت بسیار خوب میهن وردپرس

  • Reza Rad رضا راد ۲۶ تیر ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر باید ببینید کدوم بخش ارور یا مشکل دارید. دوره سایت برتر رو مشاهده کردین بخش افزایش سرعتش رو؟

 3. U309821 ۳۰ آبان ۱۴۰۰

  سلام
  در بخش موبایل تصاویر اندازه استاندارد دارند اما همچنان ارور دارم
  ونوار سبز رنگ (GOOD) برای من کاملا صفر شده!
  چند تا از تصاویر رو در پیج های Need Improvement تغییر سایز دادم اما Poor رو نمیدونم ارورش چیه و این بخش تصویری که گذاشتین برای من نمایش نمیده!
  تصاویری از فروشگاه رو ارور داده که همه طبق استاندارد سایت 700*700 بارگذاری شده واقعا متوجه ارور ها نمیشم

 4. U42973 ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

  این ارور را چطوری رفع کنم
  Eliminate render-blocking resources

 5. U23844 ۱۶ تیر ۱۴۰۰

  سلام آقای راد خطای Either “offers”, “review”, or “aggregateRating” should be specified ووکامرس رو در سرچ کنسول چطور رفع کنیم؟ در بسیاری از سایت ها نوشته اند که در فایل function.php کلاً این قسمت رو غیرفعال کنید آیا این کار درسته یا استفاده کردن از افزونه های اسکیما و یا… لطفاً راهنمایی کنید

 6. U34207 ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  استاد عزییزم بخش page speed insight google سایت من رو آنالیز نمیکنه و میگه امکان پذیر نیست…ضمن اینکه در بخش core vital بخش دسکتاپ سایت من در دسترس نیست… چطور این مشکل رو حل کنم؟ ممنون میشم زود پاسخ من رو بدید

 7. U3888 ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  استاد شما انجام این کار رو اینکه چه جوری این کارها رو انجا بدیم در آموزش بالا بردن سرعت سایتتون قرار دادین؟ (شما باید wp enqueue ها را بررسی کنید و سی اس اس ها را در فوتر سایت لود کنید. یعنی اولویت آن‌ها را در فایل توابع قالب مشخص کنید.)
  و عذر خواهی می‌کنم اینو می‌گم یک همیچین آموزشی در سایت قرار نمیدید مثل آموزش‌های دیگتون که چه جوری فایل‌های css رو در فوتر لود کنیم؟

 8. U3888 ۹ اسفند ۱۳۹۹

  سلام استاد دمتون گرم که جواب دادین
  بنده گفتم وقتی از راکت استفاده می‌کنم یعنی css رو فعال می‌کنم بهم میریزه من به صورت دستی نمی‌تونم بهینش کنم؟ یک مقدار از css سر در میارم اگه فقط بدونم چیکار باید بکنم یا چه جوری برای حل این مشکل توی اینترنت سرچ کنم ممنونتون میشم خیلی مخلصم استاد یا علی

  • Reza Rad رضا راد ۹ اسفند ۱۳۹۹

   خواهش میکنم. شما باید wp enqueue ها را بررسی کنید و سی اس اس ها را در فوتر سایت لود کنید. یعنی اولویت آن‌ها را در فایل توابع قالب مشخص کنید.

 9. U3888 ۸ اسفند ۱۳۹۹

  سلام استاد
  ببخشید مزاحم شدم من در سرچ کنسولم با مشکل Core Web Vitals مواجه هستم و به مدت چند هفتس هر کاری می‌کنم نمی‌دونم چیکار کنم من یک عکسی گذاشتم خواهشاً یک نگاهی بندازید و فقط بهم بگید برای رفع این مشکل چیکار باید بکنم من حتی از افزونه‌ها استفاده کردم این درست شد ولی سایت بهم ریخت حتی wp-rocket هم استفاده کردم و الان فقط کدهای js و … رو فعال کردم css سایت خراب میشه با هر افزونه‌ای بنده هم تمام کدهای css رو حتی جاواسکریپت رو دستی هم minify کردم ولی باز این مشکل رو دارم استاد خواهشاً بگید برای minify کردن دستی بهتر چیکار باید بکنم اخه با افزونه درست میشه اما سایت خراب میشه و من خدایی هر سایتی رو گشتم نتونستم این رو رفعش کنم و واقعاً از نظر مالی صفرم وگرنه آموزش بالا بردن سرعت سایتتون می‌خریدم خدایی بهم بگید چیکار باید بکنم نا امیدم نکنید. یک راهی پیش روم بذارید با تشکر

  • Reza Rad رضا راد ۹ اسفند ۱۳۹۹

   سلام این خطا مربوط به لود فایل‌ها هست و به مینیفای مربوط نمیشه. باید فایل‌های سی اس اس را به صورت بهینه تحویل دهید. در وردپرس راکت این گزینه وجود داره

 10. U35969 ۱۷ بهمن ۱۳۹۹

  سلام.
  وقتی از تبلیغات همسان تو سایتم استفاده میکنم cls به صورت قابل توجهی از 0 به 0.600 و گاهی بیشتر تغییر میکند.
  حتی باکس تعریف شده هم برای تبلیغات استفاده میکنم ولی بازم مشکلش وجود داره .
  بنظر شما چه کار کنم درست بشه؟

 11. U34834 ۲۸ دی ۱۳۹۹

  سلام و عرض ادب
  با تهیه این اموزش آیا میتوانم مشکلات مربوط به سرچ کنسول google search console رو حل کنم ؟

 12. U15961 ۱۲ دی ۱۳۹۹

  سلام
  وقتتون بخیر
  از حدود دو هفته پیش تمامی لینک‌ها از قسمت Desktop حذف شدند و هیچ لینکی در قسمت‌های Poor، Need improvement و Good وجود نداره
  گفتم شاید اختلال باشه توی گوگل که رفع شه ولی همچنان درست نشده

  • Reza Rad رضا راد ۱۲ دی ۱۳۹۹

   درود بر شما خیر مشکلی نداره گوگل این به این معناست که سایت شما سرعت بیشتری داره نسبت به قبل و مشکلاتش حل شده

 13. U33103 ۱۶ آذر ۱۳۹۹

  با سلام و احترام
  بنده با مشکل lcp روی موبایل مواجه هستم، چطور میشه این این ارور رو برطرف کرد

  باتشکر

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۶ آذر ۱۳۹۹

   با سلام
   همانطور که در دوره توضیح داده شده، باید Largest Contentful Paint را پیدا کنید. ببینید کدام یک از تصاویر یا المنت های صفحه بزرگتر از حد معمول هستند و آنها را تغییر دهید.

 14. U29939 ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

  سلام
  در این قسمت برای سایت ما فقط در حالت موبایل تعداد 300 لینک آن هم در حالت خطا نشان می دهد و در حالت desktop حتا یک لینک در هیچ کدام از حالات نشان نمی دهد.
  چطور می توانم این مشکل را حل کنم؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

   سلام
   باید خطاهای حالت موبایل را برطرف کنید. به زودی در دوره جدید افزایش سرعت سایت توضیح خواهیم داد.

 15. U28968 ۱۳ تیر ۱۳۹۹

  درود به شما
  در انتهای این مقاله و همچنین در فیلم معرفی به محصولی لینک دادید که ظاهرا ارتباطی با رفع خطای Core Web Vitals نداره و به افزایش سرعت مرتبط به جی تی متریکس میپردازه
  بنده متاسفانه متوجه نشدم برای رفع مشکل سرچ کنسول این آموزش مناسب هست یا باید منتظر ارائه محصول جدیدتون باشیم چون سایت من در جی تی متریکس کاملا قابل قبول هست اما در سرچ کنسول بشدت مشکل داره در مورد سرعت
  ممنون از پاسخگویی شما

  • Reza Rad رضا راد ۱۵ تیر ۱۳۹۹

   سلام این بخش مربوط به سرعت سایت شماست و دقیقا همین محصول آموزش افزایش سرعت سایت شماست.

 16. U21960 ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

  با سلام خدمت تیم میهن وردپرس من دوره ی آموزشی افزایش سرعت وبسایت رو خریداری کردم میخواستم بدونم که این مباحث در این دوره آموزش داده شده است یا فقط جی تی متریکس رو آموزش دادید و این سرویس رو در قالب یک آپدیت آموزش دادید؟؟