ساخت فرم در وردپرس با افزونه Form Maker

4 / 5. تعداد رای: 2

ساخت فرم در وردپرس با افزونه Form Maker

زمانی که وب‌سایت خود را راه‌اندازی می‌کنید نیاز دارید که در آن از فرم‌های مختلفی استفاده کنید. فرم‌ها می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند و شما پس از گذشت مدتی از ساخت سایت حتماً به آنها نیاز پیدا می‌کنید. حال اگر شما وب‌سایت خود را با وردپرس راه‌اندازی کرده باشید می‌دانید که ساخت فرم در وردپرس بسیار ساده است و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه فرم دلخواه خود را ایجاد کرده و از آن استفاده کنید.

فرم‌ها باعث می‌شوند که شما بتوانید با کاربران خود ارتباط برقرار کنید و از همین جهت در سایت دارای اهمیت بالایی هستند. درواقع شما صاحب هر نوع سایت و کسب‌وکار اینترنتی که باشید نیاز دارید که برای جلب اعتماد و رضایت کاربران خود از فرم‌های گوناگونی استفاده کنید.

ساخت فرم در وردپرس

برای اینکه شما بتوانید این کار را انجام دهید به دلیل متن‌باز بودن وردپرس می‌توانید از روش‌های گوناگون استفاده کنید و کاربران از دو طریق افزودن کد و یا با پلاگین این قابلیت را به وردپرس خود اضافه می‌کنند. ما نیز در میهن وردپرس سعی کرده‌ایم که در قالب مقالات مختلف به شما در مورد هریک از این روش‌ها توضیح بدهیم.

درواقع ساده‌ترین روشی که هم کاربران مبتدی و هم کاربران حرفه‌ای متوانند توسط آن فرم دلخواه خود را ایجاد کنند استفاده از پلاگین‌ها است. در وردپرس افزونه‌های فرم ساز حرفه‌ای و رایگان متفاوت داریم و امروز نوبت به افزونه Form Maker رسیده است. با ما همراه باشید تا نحوه دقیق استفاده از این فرم ساز را به شما آموزش دهیم.

معرفی افزونه Form Maker

افزونه‌ای که قصد داریم برای انجام این کار به شما معرفی کنیم Form Maker نام دارد و در بین مدیران وردپرسی به‌عنوان یک فرم ساز حرفه‌ای و محبوب شناخته‌شده است. همچنین این افزونه کاربردی تنظیمات منحصربه‌فرد و امکانات متنوعی دارد و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه توسط آن فرم‌های دلخواه خود را ایجاد کرده و عملکرد وب‌سایت خود را ارتقا دهید.

توسط این افزونه شما می‌توانید خیلی راحت و بدون اینکه کد نویسی انجام دهید فرم موردنظر خود را ایجاد کنید و در اختیار کاربران خود قرار دهید. بنابراین این افزونه برایان دسته از کاربرانی که به کد نویسی آشنا نیستند بسیار مناسب است. پلاگین Form Maker تنظیمات متفاوتی دارد و می‌توانیم بگوییم یک افزونه‌ای حرفه‌ای از بین افزونه‌های رایگان است.

این افزونه قابلیت‌های بسیاری دارد و به‌سادگی می‌توانید فرم‌های کاربردی، متفاوت و زیبا مورد دلخواهتان را در سایت خود با استفاده از المنت‌ها و فیلدها پیاده‌سازی کنید. این افزونه در مخزن وردپرس به ثبت رسیده است و شما می‌توانید به‌سادگی آن را به‌صورت رایگان دریافت کنید. این پلاگین تا الان در بیشتر از 100 هزار سایت وردپرسی فعال‌شده است.

آموزش کار با افرونه Form Maker

در وهله اول برای اینکه بتوانید از این پلاگین کاربردی استفاده کنید باید آن را از مخزن وردپرس و یا از همین صفحه دریافت کرده و روی وب‌سایت خود راه‌اندازی و فعال کنید. می‌توانید ابتدا جهت آشنایی بیشتر آموزش نصب افزونه در وردپرس را ببینید.

نصب افزونه Form Maker
نصب افزونه Form Maker

پس از فعال‌سازی افزونه مشاهده می‌کنید گزینه Form Maker به منوهای پیشخوان وردپرس اضافه‌شده است. توسط این قسمت شما می‌توانید تنظیمات این افزونه را پیکربندی کنید.

ساخت فرم در وردپرس
ساخت فرم در وردپرس

تنظیمات افزونه

تنظیمات افزونه Form Maker
تنظیمات افزونه Form Maker

زمانی که روی Form Maker کلیک کنید مشاهده می‌کنید که افزونه 5 عدد فرم آماده دارد. شما امکان این را دارید که از همین فرم‌های پیش‌فرض استفاده کرده و آنها را ویرایش و فرم دلخواه خود را طراحی و سفارش سازی کنید و یا اینکه خود یک فرم جدید ایجاد کنید.

ستون Shortcode به شما کمک می‌کند که توسط شورت کدهایی که این افزونه در اختیارتان قرار می‌دهد بتوانید یک شورت کد را کپی کرده و در بخش‌های مختلف سایت خود از آن استفاده کنید و فرم را نمایش دهید. همچنین ستون PHP function نیز برای این است که شما یک شورت کد به‌صورت تابع php در اختیار داشته باشید. این تابع زمانی که بخواهید این فرم را در بخشی از قالب سایت خود قرار دهید کاربرد دارد.

اکنون با هم یک فرم را انتخاب و ویرایش می‌کنیم. پس روی گزینه Edit کلیک کنید.

Edit

ایجاد فرم جدید در افزونه Form Maker
ایجاد فرم جدید در افزونه Form Maker

برای ویرایش ابتدا باید یک فرم را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال در اینجا فرم Cupcake Order Form را از سایر فرم‌ها انتخاب می‌کنیم و روی ویرایش کلیک کنید. یکسری گزینه و تنظیمات دارد که تک‌تک آنها را بررسی می‌کنیم.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که در بخش Title نام فرم را بنویسید و در این بخش Theme های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها را می‌توانید انتخاب کنید و فیلدهای دلخواه به فرم خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید پیش‌نمایش تغییرات لحاظ شده را هم مشاهده کنید.

سپس در بخش Form Header کلیک کنید و توسط گزینه Show Header ابتدا می‌توانید مشخص کنید که در هدر سایت نمایش داده شود یا خیر. سپس متن موردنظر خود را در بخش ویرایشگر بنویسید و یا حذف کنید. می‌توانید در صورت دلخواه در این قسمت حتی تصویر هم اضافه کنید.

شما می‌توانید توسط بخش Add Page فیلدهای جدیدی به این صفحه اضافه کنید و با زدن روی علامت مداد آنها را به‌دلخواه خود ویرایش کنید. زمانی که روی علامت مداد کلیک کنید صفحه‌ای مانند زیر برای شما باز می‌شود که شامل تنظیمات کلی این فیلد است. قسمت سمت چپ هم برای شما فیلدهای آماده شده را نمایش خواهد داد.

Email Options

تنظیمات ایمیل در افزونه Form Maker
تنظیمات ایمیل در افزونه Form Maker

در این قسمت هم شما می‌توانید تنظیمات مربوط به ایمیل را سفارشی کنید. شما می‌توانید با گزینه Send E-mail کاری کنید که اطلاعات فرم ارسال‌شده برای مدیر سایت ارسال شود. همچنین با گزینه می‌توانید آدرس ایمیل‌های دلخواه خود را وارد کنید و بین آنها از کاما استفاده کنید.

سپس در کادر بعدی شما باید یک آدرس ایمیل وارد کنید که از آن آدرس برای شما ایمیل فرستاده شود. بهتر است آدرس ایمیل متعلق به دامنه سایت را وارد کنید. شما می‌توانید توسط گزینه From Name یک نام برای ایمیل‌های ارسالی تعیین کنید. گزینه بعدی یعنی Subject هم برای این است که شما موضوع ایمیل خود را در آن وارد کنید.

Custom Text in Email For Administrator: شما می‌توانید یک متن ایمیل سفارشی برای ارسال به مدیر را در اینجا وارد کنید.

Appearance

تنظیمات Appearance در افزونه Form Maker
تنظیمات Appearance در افزونه Form Maker

برای اینکه بتوانید ظاهر و قالب فرم‌های خود را کنترل کنید می‌توانید از این قسمت استفاده کنید. در اینجا گزینه‌های گوناگونی وجود دارد که شما می‌توانید از آنها جهت نمایش استفاده کنید. گزینه Form Type هم برای این است که شما نوع نمایش فرم را تعیین کنید.

برای نمایش فرم در اینجا یک شورت کد در بخش Form Placement برای شما نمایش داده‌شده است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

Settings

تنظیمات عمومی در افزونه Form Maker
تنظیمات عمومی در افزونه Form Maker

بخش تنظیمات این افزونه شامل تنظیمات کلی و عمومی فرم‌ها است. شما می‌توانید وضعیت انتشار فرم‌ها را توسط گزینه Published تعیین کنید. گزینه (Save Data(To Database هم برای این است که اطلاعات فرم‌ها در دیتابیس شما ذخیره شوند و شما بتوانید آنها آر مشاهده کنید.

برای اینکه شما بتوانید برخی از فیلدها را با یک سری علامت متمایز کنید می‌توانید علامت دلخواه خود را در بخش Required Fields Mark وارد کنید. اگر می‌خواهید فایل‌های آپلود شده توسط این فرم‌ها ذخیره شوند باید گزینه Save Uploads را حتماً روی Yes قرار دهید.

نمایش فرم توسط ابزارک وردپرس

شما باید در نظر داشته باشید که حتی می‌توانید در بخش ابزارک، فرمتان را نمایش دهید. بنابراین برای اینکه این کار را انجام دهید باید به بخش ابزارک ها بروید و Form Maker را به سایدبار دراگ کنید. سپس فرمی که ایجاد کرده‌اید را انتخاب و ذخیره کنید.

افزودن Form Maker به سایت توسط ابزارک
افزودن Form Maker به سایت توسط ابزارک

سپس باید شورت کد فرم را در برگه یا نوشته مورد نظرتان کپی، جایگذاری و منتشر کنید و نتیجه را در زیر می‌بینید.

پیش نمایش فرم ساخته شده در وردپرس
پیش نمایش فرم ساخته شده در وردپرس

توجه: نسخه رایگان این افزونه فقط به شما اجازه می‌دهد که 6 یا 7 المان در فرم خود جاسازی نمایید و برای فیلدهای بیشتر باید از نسخه حرفه‌ای این افزونه استفاده کنید.

امیدواریم که توانسته باشید فرم‌های دلخواه خود را توسط این افزونه به سایتتان اضافه کنید. موفق باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U337791 ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

  وقت بخیر اطلاعات به ایمیل ارسال نشد

 2. U9175 ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

  سلام بد نیست توی توضیحاتی که از درباره این افزونه میذارید این نکته رو هم ذکر کنید که نسخه رایگان این افزونه فقط به شما اجازه میده 6 یا 7 المان در فرم خود جاسازی نمایید و برای فیلدهای بیشتر باید از نسخه پولی این افزونه بهره ببرید. که کاربران مثل من بعد از نصب این فرم ساز ناامید نشن

 3. کاربر مهمان ۶ آبان ۱۳۹۷

  ?salam dorehai word peres ch modat zaman tol mikesh mosalat besham

  • U8156 ۶ آبان ۱۳۹۷

   سلام
   در دوره آموزش وردپرس، زمان کل دوره: 3 ساعت و ۲۵ دقیقه میباشد اما باز بستگی به تمرین خودتون داره.

 4. U2432 ۱۳ آبان ۱۳۹۶

  بنده یک سوال داشتم که ناچار شدم اینجا مطرح کنم.
  من تا حال چندین بار از سایت شما خرید داشتم و از شما بابت محصولات و خدمات تان سپاسگزارم.
  من به دنبال یک افزونه هستم تا بتوانم در سایتم آزمون های آنلاین با ظاهر گرافیکی ساده اما شکیل و مرتب ایجاد کنم.
  بهترین افزونه برای ایجاد آزمون های آنلاین از نظر شما چه افزونه ای است؟
  بسیاری از سایت ها گروایتی فرم را پیشنهاد کرده اند که باید افزونه جانبی هم روی آن نصب شود.
  محبت می فرمائید نظرتونو بگید.
  سپاسگزارم

  • U7658 ۱۳ آبان ۱۳۹۶

   درود.
   چنین افزونه ای موجود نیست و آموش آنلاینی که در وب سایت خودمات موجود می باشد، تخصصی طراحی شده است.
   می توانید با واحد طراحی در تماس باشید : design@mihanwp.com

 5. کاربر مهمان ۸ مهر ۱۳۹۶

  میشه لطفا افزونه بهتری از این فرم ساز معرفی بفرمایید؟

 6. کاربر مهمان ۸ مهر ۱۳۹۶

  وقتی این فرم توسط بازدید کننده پر میشه اطلاعات به کجا ارسال میشه و ما میتونیم اونارو ببینیم؟

 7. کاربر مهمان ۵ مهر ۱۳۹۶

  سلام
  ممنون از وقتی که گذاشتین برای معرفی افزونه
  ولی این افزونه که اصلا فرم خوبی نداره تو نمایش . چیدمان راست به چپش درست نیست و تو همین نمونه ای هم که خودتون تو آموزشتون گذاشتین خیلی بهم ریخته و نا منظم ه و من فکر میکنم افزونه خوبی برای زبان فارسی نیست .

  • U7658 ۵ مهر ۱۳۹۶

   درود.

   شما می توانید از افزونه های ویژه که در وب سایت موجود می باشند و شامل امکانات کاملتری هستند استفاده کنید.

   • کاربر مهمان ۱۰ مهر ۱۳۹۶

    سلام
    این جواب خوبی نیست .
    من خودم یه افزونه خوب معرفی میکنم که دوستانی که تمایل دارن استفاده کنن
    contact form 7 افزونه خیلی بهتریه

    • U7658 ۱۰ مهر ۱۳۹۶

     درود.

     افزونه فعلی نیز رایگان می باشد و از Theme به خصوصی نیز استفاده نمی کند.
     به عنوان مثال : افزونه Quform با امکانات ویژه و راحتی ای که دارد، به هیچ عنوان با Contact Form 7 ای که معرفی کرده اید، قابل قیاس نیست!
     لینک افزونه : https://mihanwp.com/quform

     با تشکر از نظر راهنمایی شما.