آیا استفاده از تگ H1 ضروری است؟

3 / 5. تعداد رای: 2

آیا استفاده از تگ H1 ضروری است؟

امروز می‌خواهیم در این مقاله بررسی کنیم که آیا استفاده از هدینگ‌ها یا همان تگ‌های H1، H2،H3 و … در سئو سایت تأثیر دارد یا خیر؛ یا ضروری است که ما از تگ‌های هدینگ در وب‌سایت خودمان استفاده کنیم یا نه. خب این مسئله از قدیم بین سئوکارها بوده و چند سال است که سئوکارها سر این مسئله بحث می‌کنند.

سئوکارها دو تا قانون تراشیدند که در همه دوره‌ها می‌بینید و حتی در دوره جامع سایت برتر هم توضیح می‌دهیم که هدینگ‌ها مفید هستند و باید تگ H1 را یک بار استفاده کنیم و تگ H2 را به تعداد بیشتر می‌توان استفاده کرد. این موارد اصولی است که همه سئوکارها دارند. امروز می‌خواهیم ببینیم که سئوکارهایی که این حرف را می‌زنند دارند اشتباه می‌کنند یا نه.

آیا استفاده از تگ‌های هدینگ در سئو سایت تأثیر دارد

خب ما برای اینکه به جواب این سؤال برسیم، میریم سراغ یکی از وب‌سایت‌های معتبر و معروف در حوزه سئو یعنی سایت Moz.com، که اگر شما عبارت “What is SEO?” را در گوگل سرچ کنید، این وب‌سایت را در نتایج اول می‌بینید، درنتیجه این سایت، سئو خوبی دارد و مخزنی است که سئوکارها برای یادگیری به آن مراجعه می‌کنند، پس خود این سایت هم باید سئو خوبی داشته باشد.

خب وقتی این سایت را بررسی می‌کنیم، یک تگ هدینگ در صفحه‌ی این وب‌سایت مانند تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

نمونه عنوان در سایت Moz.com
نمونه عنوان در سایت Moz.com

حالا باید ببینیم آیا این تگ هدینگی که سایت Moz.com استفاده می‌کند، H1 است یا نه، برای این کار باید روی عنوان، راست کلیک کنید و گزینه “Inspect” را انتخاب کنید و از همین بخش می‌توانیم ببینیم که این تگ H2 است، حالا چرا H2 است؟ چون همان‌طور که در تصویر زیر نشان دادیم در این بخش مشخص شده که این تگ H2 است.

پیدا کردن نوع هدینگ در سایت
پیدا کردن نوع هدینگ در سایت

خب حالا چرا وقتی کدهای سایت Moz.com را بررسی می‌کنیم، یعنی راست کلیک می‌کنیم و View Page Source را انتخاب می‌کنیم و در صفحه‌ی مربوط به کدهای آن تگ “>H1” را جستجو می‌کنیم، هیچ تگ H1 را پیدا نمی‌شود. درواقع در اینجا می‌خواهیم با هم بررسی کنیم و ببینیم که آیا این سایت دارد اشتباه می‌کند یا آن سئوکارهایی که تأکید دارند تگ هدینگ باید حتماً در صفحه باشد.

خب درواقع این موارد را من در سایت Moz.com یا سایت‌های دیگر جستجو کردم و مقاله‌هایی را در رابطه با آن خواندم و در کل دو تا دیتا را توانستم جمع‌آوری کنم.

بررسی داده اول

دیتای اول دریت آقای جان مولر در دریتر است و در آن یک لینک به وبمستر سنترال داد، وقتی وارد وبمستر سنترال می‌شدیم یک حرف جالبی را از آقای جان مولر در آنجا دیدیم که در رابطه با تگ‌های هدینگ بود.

درواقع در آخرین بند از صحبت‌های ایشان که یک جمع‌بندی کلی از متن بود، عبارت ” Your Site Can Do Perfectly Fine With No H1 Tags Or With Five H1 Tags” یعنی ” سایت شما می‌تواند حتی بدون تگ H1 یا پنج تا تگ H1 به خوبی کار کند”.

دریت آقای جان مولر در دریتر
دریت آقای جان مولر در دریتر

نتیجه‌گیری کلی از این صحبت این می‌شود که H1 ها یا تگ‌های هدینگ را می‌توانید در سایت خود استفاده نکنید، یا حتی اگر 5 تا یا بیشتر هم استفاده کنید، هیچ مسئله‌ای نیست. اما همچنان بر اساس این دیتا من میگم که از تگ‌های H1 در سایت خود استفاده کنید، که دلیل این را در آخر ویدئو به شما خواهم گفت.

بررسی داده دوم

دیتای دوم آماری است که آقای برد فورت، یکی از مدیران سئوی سایت Moz.com آن را منتشر کرد. آن‌ها درواقع بازدیدهای یکی از سایت‌های خودشان را بررسی کردند و از یک تاریخی مثلاً 11 نوامبر، یک سری از تگ‌ها هدینگ که H2 بود را به H1 تغییر دادند و دیدند که هیچ تغییری در ورودی‌های گوگل سایت، حتی بعد از چند ماه مشاهده نشد.

در تصویر زیر آمار ترافیک ورودی در آخر نمودار به دلیل تعطیلات کریسمس پایین آمده و می‌بینید که قبل از آن هیچ مسئله‌ای نبوده، ولی توقع و تخمینی که می‌زدند این بود که یا ورودی‌ها کاملاً به بالا یا پایین بروند؛ که درواقع این فکری است که همه ما داریم و فکر می‌کنیم وقتی یک تغییر کوچک در وب‌سایت دادیم، باید ورودی‌های سایت زیاد یا کم شود.

آمار سایت Moz.com
آمار سایت Moz.com

درهرصورت در این آزمایش روی سایت آن‌ها تغییری بعد از 11 نوامبر ایجاد نشد و مجبور شدند دوباره برگردند به همان حالت قبلی که تمام تایتل‌ها H2 بود.

دلایل استفاده از تگ‎‌های H1 در سایت

کمی که بررسی کنیم، می‌بینیم که استفاده از H1 ها بهترِ و هم خود من و بسیاری از سئوکارها تأکید داریم که H1 ها را حتماً استفاده کنید و H2 ها را هم چند بار استفاده کنید، که این موضوع دلیل دارد، که 4 تا دلیل اصلی را برای استفاده از تگ‌های H1 می‌آوریم.

بهینه‌تر بودن برای ScreenReader‌ها

دلیل اول ScreenReader ها هستند، یک سری دستگاه‌ها، تبلت‌های اسکرین ریدر، کتاب‌خوان‌ها یا مرورگر سافاری داریم که شما اگر آدرس سایت خود را در این مرورگرها یا ScreenReader ها وارد کنید و آن را در حالت اسکرین ریدر قرار دهید، صفحه شما خیلی راحت‌تر خوانده می‌شود.

جایگزینی تگ‌های هدینگ توسط تگ تایتل در نتایج جستجو

یک زمانی شما می‌خواهید یک آدرسی را در وب‌سایت می‌خواهید باز کنید، مثلاً اگر وارد سایت میهن وردپرس شوید و مقاله “بهترین افزونه امنیتی وردپرس – All In One WP Security” را باز می‌کنید و به‌عنوان‌مثال عبارت “بهترین افزونه امنیتی وردپرس” را در گوگل سرچ می‌کنید.

خب به‌تبع می‌بینید که سایت ما به‌عنوان اولین نتایج گوگل برای شما نمایش داده می‌شود. حالا موضوع اینجاست که کاربر شما قرار نیست فقط این عبارت را سرچ کند و وارد سایت شما شود، برخی مواقع مثلاً کاربر شما، یکی از عنوان‌های دیگر مقاله مثلاً تنظیمات افزونه امنیت وردپرس را در گوگل جستجو می‌کند؛ که باز هم باید آن صفحه است سایت شما را در نتایج گوگل نشان دهد.

جایگزینی تگ‌های H1 توسط تگ تایتل در نتایج جستجو
جایگزینی تگ‌های H1 توسط تگ تایتل در نتایج جستجو

درنتیجه ما میگیم اگر که می‌خواهید از تگ‌ها استفاده کنید، به شکلی این کار را انجام دهید که فکر می‌کنید عنوان می‌تواند به آن صورت در گوگل سرچ شود. اگر قرار باشد کاربر شما علاوه بر عنوان، یک کلمه کلیدی دیگر را سرچ کند تا وارد نتایج گوگل شود، پس باید آن‌ها را به‌عنوان هدینگ‌ها استفاده کنید؛ که این مورد یکی از بهترین روش‌های ورودی گرفتن از گوگل است.

گرفتن رتبه بهتر در گوگل

دلیل سوم باز مربوط می‌شود به مورد قبلی. شما رتبه‌های بهتری در گوگل می‌گرفتید، ممکن است اگر من تنظیمات افزونه امنیتی را در پست خود وارد نمی‌کردم، سایت من برای کاربر با این سرچ نمایش داده نمی‌شد. درنتیجه چون من تنظیمات افزونه امنیتی وردپرس را در مقاله استفاده کردم، سایت من در گوگل، رتبه و رنک بهتری می‌گیرد.

بهتر دیدن شدن عنوان با استفاده از تگ عنوان

و اما دلیل چهارم این است که اگر ما از تگ‌های H1 در سایت خودمان استفاده کنیم، طبیعتاً فونت‌های آن‌ها خیلی بزرگ‌تر است و چشم کاربر آن‌ها را راحت‌تر می‌بیند، درنتیجه همان اسکرین ریدرهایی که اشاره کردیم، این موارد را بهتر می‌بیند. خاصیت تگ H1 در HTML و CSS این است که به‌صورت ذاتی نسبت به بقیه متن‌ها سایز بزرگ‌تری دارد و حالا فرض کنید که می‌خوهستیم از H2 استفاده کنیم که مسلماً سایز آن کوچک‌تر بود.

پس برای اینکه ساختار بهتری داشته باشید و بتوانید محتوای سایت خود را مثل وب‌سایت ما در مقاله بهترین افزونه امنیتی وردپرس – All In One WP Security، بخش‌بندی کنید، استفاده از تگ‌های هدینگ را جدی بگیرید. پس همچنان از تگ‌های هدینگ استفاده کنید ولی اگر استفاده هم نکردید ضرورتی ندارد و قرار نیست وب‌سایت شما افت ورودی گوگل داشته باشد، ولی به‌تبع اگر استفاده کنید، ورودی گوگل بیشتری را خواهید داشت.

این مقاله درواقع یک پاسخی بود برای تا بتوانید برای همیشه این مشکل استفاده از تگ‌های هدینگ را در وب‌سایت و ذهن خود حل کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. موفق و پیروز باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U336258 ۱۳ دی ۱۴۰۲

  سلام و عرض ادب .
  یه سایت وردپرسی دارم که در صفحه اولش h1 نداره .
  در کجای مدیریت وردپرس میتونم یه مطلب عنوان دار برای ایجاد h1 اضافه کنم؟

 2. U332779 ۱۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام وقتتون بخیر. من یه چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  1. من میخوام تگ های H صفحه اصلی سایتمو ویرایش کنم. اول اینکه من تست گرفتم کلا تگ H1 نداره. آیا میشه برنامه نویس برای صفحه اصلی H1 در نظر نگرفته باشه؟ و عنوان سایت من در نتایج گوگل: طرح 99: مرجع دانلود طرح لایه باز هست. و روی کلمات کلیدی کارت ویزیت. تراکت. بنر مشاغل داریم کار میکنیم. به نظرتون تگ H1 روی چی در نظر بگیرم
  2. سوال دومم اینکه: سایت من فروشگاهی هست و هر روز تعدادی محصول به صفحه اول سایتم اضافه میشه. قالب من عنوان های محصولات رو به عنوان تگ H2 در نظر میگیره و عنوان این محصولات هیچ ربطی به کلمات کلیدی من نداره و همین طور که گفتم این محصولات بعد از اضافه شدن تعدادی محصول دیگه از صفحه اول خارج میشن. آیا انتخاب این عناوین به عنوان تگ H2 کار درستیه؟؟ و در صورت لزوم چجوری میتونم تغییرشون بدم
  ممنون. ببخشین یکم طولانی شد

  • Reza Rad رضا راد ۲۰ آبان ۱۴۰۲

   سلام بله اگر از صفحه ساز استفاده میکنید با اون تغییرش بدین اگر خیر با ویرایش فایل php صفحه اصلی سایت
   ۲. بهتره h3 باشه ولی این مدلی هم مشکلی ایجاد نمیکنه.

 3. U13147 ۱۷ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام
  شما خودتون توی صفحه اصلی سایتتون از هیچ تگ h1 استفاده نکردید…

  • Reza Rad رضا راد ۱۸ بهمن ۱۳۹۹

   سلام بله استفاده نکردیم. توی صفحه اصلی دلیل منطقی برای استفاده از تگ h1 نداریم چون روی سئوی صفحات دیگر بیشتر کار میکنیم تا صفحه اصلی

 4. کاربر مهمان ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

  سلام ممنون از نوشته خوبتون
  من قالب گود نیوز رو دارم و مشکلی که دارم اینه که h1 بسیار بزرگ هست در این قالب ، طوری که مجبور میشم بجای اون از h4 استفاده کنم.
  با توجه به اینکه تنظیمات قالب امکان تعریف استایل سفارشی دارد میشه راهنمایی کنید چطوری میتونم h1 تا h4 رو تغییر سایز بدم و سفارشی تعریف کنم؟ واینکه امکانش هست ؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

   سلام این کد را به css سفارشی سایت خود اضافه کنید:
   h1{font-size:20px !important}

   • U16023 ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

    ممنون تا چند تا h میتونیم بزاریم؟
    h1{font-size:20px !important}
    h2{font-size:20px !important}
    h3{font-size:20px !important}
    ….

    • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۵ اسفند ۱۳۹۸

     از تگ h1 فقط یک مرتبه
     استفاده از تگ h2 نباید زیاد باشد و به درستی نسبت به طولانی بودن محتوای متن از آن نیز استفاده کنید
     برای استفاده از تگ‌های h3 نیز محدودیتی وجود نداره

 5. U23844 ۹ اسفند ۱۳۹۸

  سلام مرسی آقای راد مثل همیشه مفید واقع شده اید راستی یکی دو هفتست کولاک کردید و خیلی پر قدرت تر از قبل دارید سایت رو بهبود می بخشید رتبه الکسا و بعضی از نتایجتون واقعا نسبت به قبل رشد کرده و عالی شده می تونم بپرسم چی کار کردید و استراتژیتون چی بوده تا ما هم استفاده کنیم؟
  بازم مرسی

  • Reza Rad رضا راد ۹ اسفند ۱۳۹۸

   سپاس از لطف شما. در حال ایجاد موج جدیدی از تولید محتوا هستیم که به زودی در آپدیت دوره آموزش سئو توضیح خواهم داد.

 6. U22761 ۹ اسفند ۱۳۹۸

  با سلام و عرض ادب
  جناب راد بنده به تازگی سایت ایجاد کردم آیا تگ h1 همون عنوان مطلب هست ؟