آموزش ووکامرس

آموزش ووکامرس فارسی

وقتی صحبت از راه اندازی سایت فروشگاهی می شود بدون شک اولین چیزی که در ذهن شما نمایان می شود٬ سپردن طراحی سایت فروشگاهی به طراحان سایت و پرداخت هزینه های چند میلیونی به آنهاست! حقیقت هم همین است اما می توانید راه دیگری را نیز انتخاب کنید. ووکامرس!

در حقیقت اکثر طراحان سایتی که از شما چند میلیون تومان هزینه دریافت می کنند تا برای شما یک وبسایت فروشگاهی راه اندازی کنند. تنها کاری که انجام می دهند٬ نصب یک وردپرس ٬ نصب یک ووکامرس و در نهایت نصب و سفارشی کردن یک قالب حرفه ای وردپرس هست!

اصلا چطور سایت فروشگاهی بسازیم؟

برای راه اندازی یک وبسایت فروشگاهی به یک سیستم مدیریت محتوا نیاز دارید که وردپرس قوی ترین سیستم مدیریت محتوای دنیاست. بیش از ۳۰ درصد وبسایت های موجود در دنیا از وردپرس استفاده می کنند! بعد از اینکه کار با وردپرس را یاد گرفتید باید یک افزونه فروشگاه ساز روی وردپرس نصب کنید. بهترین افزونه فروشگاه ساز برای وردپرس٬ ووکامرس نام دارد. ابتدا نگاهی به آمار تکان دهنده ووکامرس داشته باشیم:

تا این لحظه (خرداد ماه 1397) بیش از 2,000,000 وبسایت در دنیا از ووکامرس استفاده می کنند! یعنی ۳۰ درصد از فروشگاه های دنیا!

حالا که به قدرت ووکامرس پی بردیم٬ بهتر است با این سیستم آشنا شویم٬ کار با آن را یاد بگیریم و برای خود و دوستانمان بدون پرداخت هزینه های میلیونی سایت بسازیم. حتی اگر می خواهید از اینترنت کسب در آمد کنید می توانید از طریق ساخت وبسایت های فروشگاهی با ووکامرس٬ به راحتی چندین میلیون تومان درآمد ماهانه داشته باشید.

مجنتو و پرستاشاپ رقیبان ناکام!

قصد داریم در مورد رقیبان ووکامرس نیز صحبت کنیم و ببینیم چه شد که ووکامرس صدر نشین شد، مجنتو و پرستاشاپ از دیگر فروشگاه سازها هستند

مجنتو در سال 2007 میلادی توسعه خود را آغاز کرد و نظر وبمستران  و مدیران سایت ها را به خود جلب کرد یک سال از عمر مجنتو گذشته بود که رقیبی سر سخت به نام پرستاشاپ وارد بازار وب شد و به دلیل پشتیبانی قوی و بروزرسانی های مکرر و تیم توسعه ای قوی تر از مجنتو جایگاه این فروشگاه را گرفت.

در آن روزها مجنتو که گمان میکرد رقیبی ندارد و به این زودی رقیبی نخواهد داشت دیگر حرف جدیدی برای گفتن نداشت و با ورود پرستاشاپ مجبور شد دو دستی جایگاه خود را به پرستاشاپ بدهد، شما هم میدانید که انسان ها همیشه دنبال بهترین ها هستند به همین دلیل تعداد زیادی از کاربران مجنتو به پرستاشاپ مهاجرت کرده و راضی و خوشحال بودند. پرستاشاپ بعد از گذشت چندین سال دید که رقیب جدیدی ندارد و مغرورشد.

دیگر خبری از آن پشتیبانی عالی نبود، توسعه ی پرستاشاپ کندتر شده بود و کاربرانش هم به ناچار تحمل میکردند. جالب اینجاست که مجنتو تلاش چندانی برای گرفتن جایگاهش از پرستاشاپ نمی کرد.

گذشت تا ناگهان در 27 سپتامر سال 2011 یک افزونه منبع باز وارد وب شد که لرزه بر اندام پرستاشاپ انداخت. بله درست است این افزونه نامی جز ووکامرس نداشت، افزونه ای از جنس و خانواده وردپرس

کمتر کسی هست که وردپرس را نشناسد وردپرس برترین سایت ساز است که در سال 2002 میلادی منتشر شد و هم اکنون بیشترین سایت های جهان با وردپرس ساخته شده است و توسعه دهنده های زیادی از سرتا سر جهان دارد و به زبان های مختلف درحال توسعه است و همین نکته باعث شد تا سرنوشت پرستاشاپ هم مانند مجنتو شود.

ووکامرس به طرز عجیبی در ابتدای راه با استقبال باورنکردنی مدیران وب مواجه شد و هم اکنون به عنوان صدرنشین فروشگاه سازها شناخته می شود.

فروشگاه سازی ۱۰۰٪ رایگان با صدها هزار افزونه مختلف و کاربردی

در گذشته و در زمان مجنتو و پرستاشاپ افراد بسیار کمی می توانستند برای خود فروشگاه ایجاد کنند با کلی هزینه اما الان هرفردی با خرید یک هاست و یک دامنه و نصب مدیریت محتوای وردپرس میتواند به راحتی هم سایت خود را راه اندازی کند و هم در کنارش یک فروشگاه داشته باشد

فروشگاه و سایتی بروز امن و زیبا

اما صبر کنید همانطور که گفتم هر فردی به راحتی میتواند فروشگاه خود را راه اندازی کند ولی چگونه میخواهد از این فروشگاه کسب درآمد کند؟

چگونه میخواهد مشتریانی که از خرید خود منصرف شده اند را به فروشنده تبدیل کند؟

آیا فروشنده آن است که یک مغازه بخرد (ووکامرس) و چندین کالا (محصول) بریزد در مغازه اش و به شیوه ی سنتی آنها را به فروش برساند یا به شیوه ای نوین و مغازه ای با کالاهای شیک و دریافت پول از مشتری بصورت آنی و و خیلی راحت و تحویل سریع محصول پس از خرید بفروشد؟

ما در میهن وردپرس به شما کمک خواهیم کرد که ووکامرس را از 0 تا 100 یاد بگیرید و محصولات خود را راخت تر به فروش برسانید و آن فروشگاهی باشید که بازدید کنندگان تان از خریدشان لذت ببرند و درگیر پروسه ی خرید طولانی و خریدی ناموفق نشوند، بله درست است، اگر شما یاد نداشته باشید با ووکامرس و یا حتی فروشگاه ساز های دیگر کارکنید، مشتری که وارد فروشگاه شما شود اگر شانس بیاورید و بازدید کننده درجا از فروشگاه شما خارج نشود و به خریدش ادامه دهد ممکن است در طول زمان خرید منصرف شود و اگر خوش بینانه تر نگاه کنیم بازدید کننده مراحل خرید را طی کند و با ارور مواجه شود دیگر به شما مراجعه نخواهد کرد و هر زمان آدرس سایت شما را در نتایج گوگل ( که غیر ممکن است در نتایج گوگل دیده شوید) ببیند، صلواتی نثارمان خواهد کرد. 🙂

در آخر باید بگوییم با تهیه و دیدن این آموزش شما میتوانید فروشگاه خود را به راحتی بسازید، مدیریت کنید و اکثر کاربران را تبدیل به مشتریانی کاملا راضی کنید که خرید های دیگرشان را هم از فروشگاه شما انجام دهند.

نکته آخر اینکه اگر در جلسات سئو شرکت کردید و به شما گفتند ووکامرس سنگین است و سئوی خوبی ندارد و باید از سیستمی که فقط برای ایجاد فروشگاه ساخته شده استفاده کنید، این کار کاملا اشتباه است و در اکثر موارد خود کسی که این نکات را میگوید فروشگاه خود را با ووکامرس ساخته است.

ووکامرس کاملا رایگان است!

بله! ووکامرس توسط woocommerce.com ساخته و منتشر شده و کاملا رایگان است. شما می توانید ووکامرس را دانلود کرده و روی وردپرس (که آن هم کاملا رایگان هست) نصبش کنید. بعد از نصب ووکامرس٬ کار با آنرا یاد بگیرید و شروع کنید به قرار دادن محصولات روی فروشگاه آنلاین خودتان.

چرا باید از فروشگاه ساز ووکامرس برای ایجاد فروشگاه خود استفاده کنیم؟

 • فروشگاه ساز ووکامرس نسبت به دیگر فروشگاه سازها کاملا رایگان است این که میگوییم کاملا رایگان چون دیگر فروشگاه ساز ها دو نسخه دارند رایگان و تجاری، اگر شما بخواهید از نسخه رایگان این فروشگاه ساز ها استفاده کنید دسترسی شما به امکانات بسیار محدود خواهد بود، یا باید قید ایجاد فروشگاه را بزنید و یا هزینه کنید و نسخه تجاری این فروشگاه سازها را تهیه نمایید اما فروشگاه ساز ووکامرس تنها یک نسخه دارد و آن هم کاملا رایگان است.
 • ووکامرس توسط تیم توسعه جهانی و قدرتمند وردپرس ساخته شده است و جدا از این سرتاسر جهان افراد توسعه دهنده ای دارد که برای هر کشور ووکامرس را سفارشی و ترجمه میکنند و نیاز های آن کشور را در ووکامرس پیاده سازی می کنند پس نباید نگران آپدیت های سیستم فروشگاه سازتان باشید، ووکامرس همیشه درحال توسعه و بروز رسانی خواهد بود.
 • همه میدانیم چیزی که فراگیر شود افرادی به فکر آپشن ساختن برای آن چیز می افتند، ووکامرس به دلیل فراگیر شدن و محبوبیت خاصی که در سراسر جهان به دست آورده است در صدر فروشگاه سازها قرار دارد، همین امر باعث شده چند صدهزار نفر به فکر ساخت قالب های متنوع و افزونه های کاربردی به زبان های مختلف دنیا بیوفتند
  شما میتوانید با استفاده از ووکامرس قالب های متنوعی را برای فروشگاه خود به صورت رایگان یا با مبلغی ناچیر تهیه کرده و فروشگاه خود را به سلیقه خود رنگ آمیزی و طراحی کنید و یا بدهید برایتان قالب اختصاصی بسازند، خوب است بدانید کدنویسی قالب اختصاصی برای ووکامرس بسیار ارزانتر و راحت تر از سایر فروشگاه سازها است.
  در مورد افزونه ها باید بگوییم هیچ فروشگاه سازی به اندازه ووکامرس افزونه ندارد! چه رایگان و چه غیر رایگان.
 • در ووکامرس شما میتوانید اکثر ویژگی هایی که در ذهنتان وجود دارد را در فروشگاهتان پیاده سازی کنید و اگر چیزی مدنظرتان است که افزونه اش وجود ندارد میتوانید با اندکی هزینه بدهید برایتان بصورت اختصاصی کدنویسی کنند، هزینه ای که برای کدنویسی اختصاصی قالب یا افزونه می کنید اگر بخواهید برای فروشگاه سازهای دیگر انجام دهید هم سخت هست و هم هزینه ای چندین برابری دارد.
 • همانطور که گفتیم برای ووکامرس تعداد زیادی افزونه کاربردی ساخته شده است، شما میتوانید از افزونه های درگاه بانکی چه واسط و چه مستقیم از هر بانکی که بخواهید برای پرداخت هزینه محصولات استفاده کنید.
 • آیا شما قصد فروش محصولات فیزیکی را دارید؟ ووکامرس افزونه ای برای شما تدارک دیده که به اداره پست متصل می شود و هرخریداری که از شما خرید کند بلافاصله بسته پستی اش به طور خودکار از طریق اداره پست ارسال خواهد شد و شما فقط کافیست محصولاتتان را به پست تحویل دهید و تا اتمام محصولات شما نیازی به مراجعه اداره پست ندارید و فرایند ارسال کاملا خودکار انجام می شود.
 • آیا میخواهید پس از خرید بازدیدکنندگان برایشان پیامک تشکر بفرستید و از خریداران بابت خریدشان از فروشگاه شما قدردانی کنید؟ این کار قابل انجام است! فقط کافیست افزونه ای نصب کرده و سامانه پیامکی تان را به ووکامرس متصل کنید

در آخر باید بگوییم فروشگاه ساز ووکامرس صدها هزار ویژگی دارد که ما تنها به بخشی از این ویژگی ها پرداختیم.

چطور یک سایت فروشگاهی بسازیم؟

قدم صفر کار: راه اندازی سایت اینترنتی

قبل از اینکه کار با ووکامرس را یاد بگیرید. باید آموزش ساخت سایت بدون برنامه نویسی را ببینید.در این دوره آموزشی از صفر توضیح خواهیم داد که چطور یک وبسایت اختصاصی برای خودتان راه اندازی کنید. بعد از اینکه این آموزش را مشاهده کردید به این صفحه برگشته و شروع کنید به آموزش دیدن ووکامرس و تبدیل سایت خود به یک پلتفرم فروشگاهی

مشاهده پیش نیاز این دوره

قدم اول: راه اندازی ووکامرس

بعد از اینکه آموزش کامل کار با وردپرس را مشاهده کردید وقتش شده که کار با ووکامرس را یاد بگیرید. با استفاده از Woocommerce می توانید در عرض چند ساعت٬ سایت خود را به یک سیستم فروشگاه آنلاین تبدیل کنید. پس در ابتدای این دوره شروع می کنیم به نصب و راه اندازی ووکامرس تا استارت وبسایت فروشگاهیمان را زده باشیم.

با نصب ووکامرس یک منوی فروشگاه و محصولات به پنل مدیریت وردپرس اضافه خواهد شد. حال باید شروع کنیم به مدیریت فروشگاه و محصولات وبسایت

قدم دوم: تکمیل فروشگاه

حالا شروع می کنیم به تکمیل فروشگاه و چیدن اجناس (محصولات) در ویترین (قالب) فروشگاه آنلاین خود. بعد از آن باید کمی به فروشگاه ساخته شده رنگ و لعاب دهیم تا نظر هر رهگذری (بازدید کننده ای) را به خود جلب کند! پس در این قدم شروع می کنیم به آموزش تکمیل ووکامرس و نصب چندین افزونه ضروری برای هر فروشگاه آنلاین

قدم سوم: رهگیری مشتری و گزارش گیری از درآمد

شاید خنده دار باشد اما اگر یک فروشنده بخواهد فروش خود را افزایش دهد٬ باید ببیند مشتری از کدام در وارد شد و از کدام در خارج شد. چرا وارد شد و چرا بدون خرید جنس از فروشگاه خارج شد؟ در وبسایت های آنلاین که قضیه دقیقا همینطور است. شما باید مشتری را رصد کنید و ببینید از کجا وارد سایت شد و از کجا خارج شد. اصلا چرا بدون خرید خارج شد؟ پس باید فروشگاهمان را مجهز به یک سیستم آمارگیر قوی و حرفه ای کنیم. برای اینکار از گوگل آنالیتیکس استفاده خواهیم کرد و توضیح می دهیم که چطور فروشگاه را به گوگل آنالیتیکس متصل می کنیم.

بعد از آن شروع می کنیم به شمردن درآمدمان از طریق گزارش گیری در ووکامرس و لذتش رو میبریم!

قدم آخر: ادامه این راه…

در نهایت برای همیشه این آموزش را آپدیت خواهیم کرد. بله!؟! برای همیشه! هر سوال یا مشکلی در کار با ووکامرس دارید بپرسید و پاسخ آنرا در قالب آپدیت های بعدی دوره٬ در پنل کاربری خریداران قبلی قرار خواهیم داد. این دوره معمولا یک ماه یکبار بروزرسانی خواهد شد.

سر فصل های این دوره آموزشی

جلسه اول

 • وردپرس چیست؟
 • ووکامرس چیست؟
 • چرا از ووکامرس استفاده کنیم؟

جلسه دوم

 • نصب ووکامرس
 • نصب فارسی ساز ووکامرس
 • نصب برگه های ووکامرس
 • بخش های اصلی ووکامرس

جلسه سوم

 • انتخاب قالب مناسب برای ووکامرس
 • کدام قالب با ووکامرس سازگار است؟
 • معرفی بهترین قالب های فروشگاهی وردپرس
 • نصب قالب حرفه ای aloshop
 • نصب قالب رایگان استور فرانت
 • افزودن اولین محصول به فروشگاه آنلاین

جلسه چهارم

 • انجام تنظیمات ووکامرس
 • افزودن واحد پولی ریال و تومان و هزار تومان در ووکامرس
 • تنظیمات نظرات و بررسی محصولات در ووکامرس
 • تنظیم پیوند یکتای محصولات ووکامرس
 • ساخت گالری تصاویر در محصولات و مدیریت آن
 • انتخاب محصولات ویژه در فروشگاه

جلسه پنجم

 • فروش محصولات دانلودی با ووکامرس
 • کوتاه کردن فرایند خرید در محصولات دانلودی
 • محدودیت دانلود در محصولات دانلودی

جلسه ششم

 • ابزارک های پیشفرض ووکامرس و استفاده از آنها
 • افزودن فیلتر قیمت به محصولات
 • افزودن قابلیت مقایسه محصولات

جلسه هفتم

 • افزودن ویژگی به محصولات سایت
 • فیلتر محصولات بر اساس ویژگی انها
 • فروش یک محصول با یک افزودنی یا هدیه

جلسه هشتم

 • ویرایش یک محصول از قبل اضافه شده
 • ویرایش دسته جمعی محصولات سایت
 • بررسی خرید مشتریان

جلسه نهم

 • درگاه پرداخت آنلاین چیست؟
 • تفاوت درگاه های مستقیم و واسطه
 • روند دریافت درگاه پرداخت مستقیم و واسط
 • افزودن درگاه پرداخت واسطه به سایت
 • افزودن درگاه پرداخت مستقیم به سایت

جلسه دهم

 • بهبود فرایند خرید در فروشگاه و اهمیت آن
 • حذف و اضافه کردن فیلدهای تسویه حساب ووکامرس
 • بهبود نمایش قیمت محصولات در فروشگاه و افزایش فروش با آن

جلسه یازدهم

 • کدهای تخفیف در ووکامرس
 • ساخت کد تخفیف برای محصولات
 • استفاده از کدهای تخفیف در وبسایت

جلسه دوازدهم

 • افزودن ترکینگ خرید به گوگل آنالیتیکس
 • خروجی گرفتن از ایمیل مشتریان فروشگاه

جلسه سیزدهم

 • افزودن امکان زوم به تصاویر محصولات ووکامرس
 • شورت کد چیست؟
 • استفاده از شورت کد های ووکامرس

جلسه چهاردهم

 • ویرایش صفحات فروشگاه
 • تغییر تعداد ستون محصولات
 • افزودن توضیحات سریع محصول

جلسه پانزدهم

 • مدیریت روش های ارسال کالا
 • محاسبه هزینه حمل و نقل به ووکامرس
 • روشی راحت تر برای ارسال محصولات

جلسه شانزدهم

 • گزارش گیری از فروش وبسایت فروشگاهی
 • گزارش گیری در بازه های زمانی مختلف
 • گزارش گیری از ثبت نام مشتریان شما
 • گزارش گیری از میزان فروش هر محصول

جلسه هفدهم

 • افزودن فایل صوتی به توضیحات محصولات ووکامرس
 • افزودن فایل ویدیویی به توضیحات محصولات ووکامرس

جلسه هجدهم

 • ویرایش فاکتور ارسالی برای مشتری
 • ارسال فاکتور بصورت pdf برای مشتری

جلسه نوزدهم

 • معرفی بهترین افزونه برای سئوی وردپرس
 • افزونه مکمل برای سئوی فروشگاه ووکامرسی
 • تنظیمات yoast woocommerce seo premium برای بهبود سئوی فروشگاه

جلسه بیستم

 • بهبود تجربه کاربری با افزودن محصول به لیست مورد علاقه
 • افزودن قابلیت اضافه کردن محصول به مورد علاقه ها
 • توضیحاتی درباره آپدیت های بعدی این دوره

تفاوت های این دوره با سایر دوره ها

 • در این دوره بصورت کاملا عملی وبسایت فروشگاهی را راه اندازی خواهیم کرد.
 • علاوه بر اصول راه اندازی فروشگاه٬ نکاتی برای بهبود و افزایش فروش سایت توضیح خواهیم داد.
مراحل یادگیری دوره
مدت زمان دوره: ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه
 • می‌توانید هم بصورت آنلاین و هم بصورت دانلودی جلسات را مشاهده کنید.
 • بعد از اتمام دوره و قبولی در آزمون آنلاین، مدرک پایان دوره به شما اهدا خواهد شد.
 • پشتیبانی دوره‌ها میهن وردپرس بصورت مادامالعمر خواهد بود.
 • آپدیت های این دوره، برای همیشه از طریق پنل کاربری شما بصورت رایگان قابل دانلود خواهد بود.
پشتیبانی و خدمات پس از فروش این دوره