سایت برتر

جلسه ۱۲ – اصول سئو در تولید محتوا

 • بروز‌رسانی‌شده در

در جلسه آخر از فصل اول این دوره درباره اصول سئو در تولید محتوا صحبت خواهیم کرد. محتوایی که تولید می‌کنید باید چه ویژگی‌هایی را شامل شود تا از نظر گوگل ایده‌آل باشد. در این جلسه نکاتی که باید در تولید این محتوا رعایت کنید را به شما معرفی خواهیم کرد.

در این درس میخواهیم نحوه ساخت یک پستی که از نظر گوگل سئو باشد را به شما آموزش دهیم. البته باید بدانید که خیلی کامل نمیتواینم به آن بپردازیم. اگر بخواهیم قوی‌تر در این رابطه توضیح دهیم به چندین جلسه متوالی احتیاج داریم که در فصل‌های بعدی کامل‌تر به آن میپردازیم.

اصول سئو در تولید محتوا

اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم، برای ساخت یک صفحه، مقاله، برگه، دسته‌بندی و… یعنی فرقی نمی‌کند، در واقع برای ساخت هر چیزی در وبسایت‌تان که از نظر گوگل بهینه باشد باید چندین نکته را رعایت کنید.

بین یک تا دو درصد از متن نوشته‌مان باید شامل آن عبارات کلیدی باشند

که در جلسه قبل انتخاب کردیم. مثلا اگر عبارت کلیدی موردنظر ما آموزش بررسی خودرو هنگام خرید باشد باید این را بین یک تا دو درصد در متن مقاله‌ای که مینویسیم استفاده کنیم. یعنی از هر صد کلمه، یک کلمه این عبارت کلیدی باشد.

عبارت کلیدی ما باید در محتوا مقاله‌ پخش شده باشد

یعنی به این صورت نباشد که اگر متن‌ما ده پاراگراف است، کلمه کلیدی در پاراگراف اول چهاربار تکرار شده باشد ولی در پاراگراف‌های بعدی اصلا تکرار نشده باشد. پس باید دقت داشته باشیم که عبارت کلیدی در هرپاراگراف به صورت نسبتا مساوی پخش شود.

عبارت کلیدی باید در عنوان‌ها استفاده شود

وقتی که در وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوا دیگری، تولید محتوی میکنیم، یک بخش وجود دارد به‌نام Heading یا عنوان‌ها که از H1 شروع میشود تا H6، که میتوانیم مشخص کنیم عنوان‌ما شامل کدام دسته‌بندی میشود( H1 یا H2 یا H3 و…). عبارت کلیدی ما باید حداقل در سی درصد این عنوان ها تکرار شده باشد، یعنی اگر ما ده عنوان یا تیتر اصلی برای مقاله‌مان داریم باید در سه‌تا از این ده‌تا این کلمات کلیدی استفاده شده باشد. در جلسات بعدی به نحوه چیدن این ساختارها و مشخص کردن عنوان‌ها به طور مفصل خواهیم پرداخت.

استفاده از ویدیو، عکس و صوت در محتوا

گوگل اهمیت خاصی برای این موارد قائل است. اگر نمیتوانید ویدئو یا پادکست بسازید برای مقاله‌تان حداقل از محتوای گرافیکی یا همان عکس استفاده کنید.

محتوای دست اول و اختصاصی بسازید

چون دیگر نمیتوانیم از محتوای کپی شده در وبسایتمان استفاده کنیم و به راحتی مورد تایید گوگل و در ردیف اول جستجوها قرار بگیریم.کپی کردن متن یا عکس‌ها برای ما نتیجه‌بخش نخواهد بود. پس یادتان باشد که فقط محتوای اختصاصی برای وبسایتتان مفید است.

تصاویر و ویدیوهای اختصاصی بسازید

میتوانید به وسیله موبایل خود از محصولاتتان، محیط‌کار، ابزارهایی که میخواهید با آنها کار کنید یا مثلا اگر میخواهید سیستم وردپرس را آموزش دهید از صفحه‌نمایش کامپیوتر خود عکس بگیرید و در وبسایتتان قرار دهید. یعنی عکسی که میخواهید از آن استفاده کنید نباید از هیچ سایتی بارگذاری، کپی، یا سیو شده ‌باشد. توجه داشته باشید که این مسئه بسیار تاثیرگذار است.

لینک‌های داخلی را فراموش نکنید.

مثلا شما قبلا یک مقاله نوشته‌اید با عنوان آموزش تعویض لنت پژو206 و در وبسایت خود قرار داده‌اید.حالا میخواهید مقاله درباره نحوه تعویض پوستر پمپ بنویسید. در مقاله جدید که مینویسید، به‌عنوان مثال میگویید بعد از تعمیر پوستر پمپ بهتر است لنت‌ها هم تعویض شوند که ما قبلا نحوه تعویض لنت ترمز را آموزش دادیم و لینک آن مقاله را در مقاله جدید خود قرار میدهید. اینکار باعث میشود که کاربر اعتماد بیشتری به شما بکند، به آن لینک برود و بیشتر با سایت شما آشنا شود، نرخ پرش وبسایتتان کمتر شود، ذهنیتی شکل بگیرد از اسم و برند وبسایت شما و این حس را القا کند که وبسایت خوب و مفیدی بود تا متقاعد شود که دفعات بعدی هم به وبسایت شما اعتمادو از آن استفاده کند.

از داده‌های معماری شده گوگل استفاده کنید

جدیدا گوگل قابلیت‌هایی را به واسطه آن الگوریتم مرغ‌مگس‌خواری که در جلسات قبل به شما توضیح دادیم که به وسیله آن میتوانید یک سری از داده‌ها و اطلاعات را در نتایج اولیه گوگل مستقیما نشان دهید. منظور همان اطلاعاتی است که هنگام جستجو در گوگل، صفحه اول در زیر لینک هر وبسایتی به شما نمایش میدهد( به زبان ساده،خلاصه محتویات وبسایت شما که به کاربران نمایش داده میشود)که استفاده از این قابلیت را در جلسات بعد به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

موارد زیاد دیگری برای سئو کردن وبسایت ما وجود دارد که در جلسات بعد به آن ها به صورت مفصل و کامل خواهیم پرداخت.

فصل اول آموزش سئو تا اینجا تکمیل شد. اگر میخواهید ادامه این آموزش‌ها را ببنید و سئو را خیلی حرفه‌ای‌تر و کامل‌‌تر یاد بگیرید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فقط این نکته را در نظر داشته باشید که تا اینجا ما یک‌سری مباحث توضیح دادیم که تئوری بود و نیاز به کار عملی نداشتند ولی اگر میخواهید ادامه دهید، از گوگل ورودی به‌دست بیاورید و از وبسایتتان کسب درامد کنید، لطفا کارهایی که از اینجا به بعد توضیح میدهیم را برروی وبسایت‌تان اجرا کنید.

تفاوت سئو و کار روی شبکه‌های اجتماعی

باید بدانید که یک تفاوت کلی بین وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و… وجود دارد. همین الان اگر در اینستاگرام ویدئویی تولید کنید که قابلیت وایرال شدن را داشته‌باشد، در عرض یک روز احتمال دارد که دویست تا سی‌صد نفر ویدئو شما را ببینند. این فرایند در سایت کاملا متفاوت است. در شبکه‌های اجتماعی بازدید بالا است و رشد بیشتر است. اما هر لحظه امکان دارد که اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام فیلتر شوند. مثل تلگرام و فیسبوک و…. . ولی در وب‌سایت، کار شما همیشه به‌صورت مداوم ادامه خواهد داشت. البته به شرطی که وقت بگذارید.

کار برروی وب‌سایت و سئو آن مانند بقیه شبکه‌های اجتماعی نیست که رشد سریعی داشته باشید و مشتریان به سمتتان بیایند. امروزه هرکسی در اینستگرام می‌تواند با اطلاعات و دانش سطحی یک پیج بزند و در معرض دید قرار بدهد و به‌راحتی لایک و ویو دریافت کند. اما داشتن یک سایت اعتبار بیشتری به شما می‌دهد. چرا که هرکسی نمی‌تواند یک سایت راه‌اندازی کند و روی سئو آن کار کند. همچنین هرکسی نمی‌تواند از طریق وب‌سایت چندین سال مداوم فروش داشته باشد. بنابراین بهتر است روی وب‌سایتتان کار کنید. مسلما فروش و اعتبار خوبی به‌دست خواهید آورد.

و اما ادامه راه…

این درس آخر از دوره آموزش رایگان سئو است. برای ادامه آموزش، می‌توانید در دوره جامع آموزش سئو شرکت کنید.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

اطلاعاتی دارید که تکمیل‌کننده این مقاله باشد؟ ارسال کنید.

لطفا در این بخش، تنها اطلاعات تکمیلی در رابطه با موضوع فوق ارسال کنید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، سوالات و متن ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند. اگر سوالی دارید می‌توانید از بخش جامعه ارسال بفرمایید. متخصصان وردپرس پاسخگوی شما هستند.

سوال دارم

 1. U30789 ۹ تیر ۱۴۰۰

  سلام و ارادت
  سئوالی خدمتتون داشتم، داخل سایتم 30 تا برگه دارم که نمیخوام در نتایج گوگل بیاد بالا و نمیخوام اون برگه هارو پاک کنم. اشکالی نداره که بیام تک تک اون برگه هارو ویرایش کنم. در قسمت سئو و در قسمت پیشرفته ( به موتورهای جستجو اجازه نمایش برگه در نتایج جستجو را می دهید؟) رو روی خیر بزارم؟ باتشکر

 2. U26710 ۲۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام آقای حسینی راد خسته نباشید،
  خیلی ممنونم بابت مطالب مفید و رایگانتون ، من یکی از مشتریان و کاربران قدیمی شما هستم و همیشه از مطالب پولی و رایگان شما استفاده کردم خیلی به دردم خورده و خیلی چیز ها یاد گرفتم.
  فصل دوم سئو کی شروع میشه ؟
  و چطوری میتونم باهاتون ارتباط برقرار کنم؟ راهنمایی میخواستم ازتون

 3. U28063 ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

  سلام آقای رضا حسینی راد من در جلسه سوم سوالی کردم از شما اما هنوز جواب قطعی ندادید در جلساتتان.
  به نظر من این چیزی که گقتم خیلی مهم است ممنون میشوم پاسخ دهید

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

   سلام در فصل‌های بعدی به موضوع لینک‌سازی خواهیم پرداخت و این سوال پاسخ داده خواهد شد.

   • U28063 ۲۰ اسفند ۱۳۹۹

    سلام خدمت شما تشکر فکر کردم این آخرین جلسه رایگان آموزش سئو هست

    • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۱ اسفند ۱۳۹۹

     خواهش میکنم. بله این آخرین جلسه هست. فصل‌های بعدی به زودی منتشر میشه و رایگان نخواهد بود.