ورود یا ثبت‌نام
وبمستران طلایی

معرفی افزونه یواست سئو و امکانات آن

 • آپدیت شده در تاریخ

در جلسه اول آموزش یواست سئو، به معرفی افزونه یواست سئو و تفاوت نسخه رایگان با نسخه حرفه‌ای آن خواهیم پرداخت.

در این دوره آموزشی رایگان به شما توضیح خواهیم داد که یواست سئو پریمیوم که یکی از بهترین پلاگین‌های سئو وردپرس است، چه کارهایی را می‌تواند برای سایت ما انجام دهد و چطور می‌توانیم با استفاده از آن نتایج بهتر و بالاتری در گوگل کسب کنیم.

معرفی افزونه یواست سئو و امکانات آن

بدون شک یواست سئو بهترین پلاگین سئو برای وردپرس است که توسط یک تیم کاملاً حرفه‌ای یعنی تیم یواست ساخته شده است، آدرس وب‌سایت این تیم Yoast.com می‌باشد.

این افزونه در دو نسخه برای شما ارائه می‌شود، که ما در اینجا هر دو نسخه را به همراه ویژگی‌های کامل آن برای شما توضیح خواهیم داد و به شما خواهیم گفت بهتر است کدام نسخه را بر روی سایت خود نصب کنید.

خب قبل از اینکه بریم سراغ یواست سئو پریمیوم و کار با آن را یاد بگیریم، یک گریز به بحث سئو بزنیم و یک سری مباحث سئو را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

سئو چیست؟

SEO مخفف Search Engine Optimization، به معنای بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای موتورهای جستجوگر است، درواقع سئو یعنی بالا آوردن سایت شما در نتایج گوگل، به‌نوعی که بدون نیاز به پرداخت هزینه بتوانید سایت خود را در صفحه اول گوگل نمایش دهید.

خب ممکن است این سؤال پیش بیاید که مگر با پرداخت هزینه هم می‌توان سایت را نمایش داد؟ بله؛ گوگل یک سیستم به اسم “Google Adwords” دارد، که شما می‌توانید در آن سیستم، ثبت‌نام کنید و سایت خودتان را در صفحه اول یا نتایج اول گوگل نمایش دهید.

همین الآن اگر یک کلمه بسیار معروف مانند طراحی سایت را در گوگل جستجو کنید، می‌بینید که گوگل یک سری از نتایج را با حروف AD یا Advertising نمایش می‌دهد که منظور از این کلمه، تبلیغات گوگل است. با استفاده از سیستم Google Adwords شما می‌توانید به ازای هر کلیک، هزینه‌ای را به گوگل پرداخت کنید تا گوگل سایت شما را در یک یا چند کلمه کلیدی خاص در نتایج اول نمایش دهد.

اما خب ما نمی‌خواهیم در سئو هزینه‌ای پرداخت کنیم و می‌خواهیم سایت خود را به‌صورت کاملاً رایگان به صفحه اول گوگل بیاوریم تا رتبه بسیار بهتری داشته باشیم. از روش‌های کلاه‌سیاه مثل دور زدن گوگل نیز نمی‌خواهیم استفاده کنیم و در نظر داریم به‌صورت کاملاً اصولی سایت خودمان را به صفحه اول گوگل به یاریم، تا برای همیشه ورودی و بازدیدکننده داشته باشیم و بتوانیم کسب درآمد اینترنتی خودمان را روزبه‌روز بهتر و بهتر انجام دهیم.

پس به‌صورت کلی سئو یعنی بالا آوردن سایت شما در نتایج گوگل، بدون پرداخت هزینه و بدون استفاده از روش‌هایی که مخرب هستند و به سایت لطمه وارد می‌کنند.

نحوه کار گوگل به‌‌چه صورت است

یک سری ربات، Crawl ها یا بات‌های گوگل داریم که معمولاً در فارسی به آن‌ها ربات‌ها یا خزنده‌های گوگل گفته می‌شود، که این ربات‌ها وقتی وارد یک صفحه می‌شوند، وظیفه‌ی ایندکس کردن صفحه را دارند؛ ایندکس کردن صفحه یعنی ثبت آن صفحه در نتایج گوگل، همچنین تمام لینک‌های داخلی و خارجی که در آن صفحه وجود دارد را باید ذخیره یا ایندکس کنند.

منظور از لینک‌‌های داخلی و خارجی چیست؟

لینک‌های داخلی، لینک‌هایی هستند که به صفحات همان وب‌سایت داده شده و لینک‌های خارجی، لینک‌هایی هستند که به سایت‌های دیگر داده شده‌اند تا ربات‌های گوگل وارد سایت‌های دیگر نیز شوند و بتوانند آن سایت‌ها را نیز لینک کنند.

پس هرچقدر سایت ما در وب‌سایت‌های دیگر لینک شود، البته از روش اصولی، سئو بهتری خواهیم داشت؛ چراکه خزنده‌های گوگل بیشتر سایت ما را Crawl یا بررسی می‌کنند و درنتیجه رتبه بهتری نیز درنتیجه گوگل خواهیم داشت.

البته بازهم تأکید می‌کنیم که اگر از روش درست انجام شود؛ خیلی از دوستان هستند که بک لینک‌هایی را به تعداد بسیار زیاد می‌خرند و بعد از یک مدت سایت آن‌ها برای همیشه از گوگل محو می‌شود. نتیجه سئو کلاه‌سیاه، حذف شدن و پنالتی شدن سایت شما در گوگل است.

پس گوگل به این روش کار می‌کند و سعی دارد همیشه بهترین نتیجه ممکن را به کاربر نشان دهد، تا کاربر دفعه بعد نیز از گوگل برای رسیدن به نتایج جستجوهای خود استفاده کند. درواقع هدف و مأموریت اصلی گوگل این است همیشه نتایج بهتری به کاربر ارائه دهد.

حالا در کنار همه این‌ها، گوگل یک سری هزینه‌ها برای تبلیغات کلیکی یا همان Google Adwords دریافت می‌کند. البته Google Adwords نیز همیشه بررسی می‌کند و بعد آگهی‌ها را منتشر می‌کند، تا کیفیت، نتایج خودش را برای همیشه حفظ کند و هیچ‌وقت کیفیت نتایج خودش را از دست ندهد.

تاثیر یواست سئو پریمیوم بر نتایج گوگل

خب بریم سراغ اینکه یواست سئو پریمیوم چه‌کاری می‌تواند برای ما انجام دهد تا سایت ما در گوگل در نتایج بهتری نمایش داده شود. ازنظر خیلی از دوستان بهترین پلاگین وردپرس یواست سئو پریمیوم است و می‌گویند اگر شما این افزونه را نصب کنید، نتیجه کاملاً خوبی در گوگل خواهید داشت، این حرف کاملاً اشتباه است، چراکه اگر قرار باشد بیش از 60 هزار وب‌سایتی که الآن در ایران با وردپرس راه‌اندازی شده، بخواهند از این پلاگین استفاده کنند و درنتیجه یا صفحه اول گوگل باشند، مسلماً گوگل باید 60 هزار نتیجه در صفحه اول خود نشان دهد که این غیرممکن است!

خب این سؤال پیش می‌آید که، پس یواست سئو چه‌کاری برای ما انجام می‌دهد؟ بهتر است بگوییم که این افزونه به ما کمک می‌کند تا وب‌سایت خود را آنالیز کنیم و سایت را برای رسیدن به صفحه اول گوگل آماده کنیم. پس یواست سئو پریمیوم این وظیفه را ندارد که سایت شما را به صفحه اول گوگل بیاورد، بلکه ابزاری است که به سایت شما کمک می‌کند در نتایج اول گوگل قرار گیرد.

تفاوت نسخه رایگان و پریمیوم یواست سئو

یواست سئو دارای دو نسخه رایگان و پریمیوم است. در اینجا صحبت از یواست سئو پریمیوم است چراکه نسخه پریمیوم به نسبت رایگان امکانات بیشتری دارد.

یواست سئو پریمیوم که نسخه حرفه‌‌ای آن است، پلاگینی است که امکانات بسیار بیشتری دارد، در اینجا لیستی از امکانات این افزونه برای شما معرفی می‌‌کنیم و این تصمیم با شماست که ببینید از کدام نسخه یواست سئو استفاده کنید.

هر دو نسخه این پلاگین زمانی که نصب می‌شوند، یک باکس آنالیزی را به ما نشان می‌دهند، که ما می‌توانیم کلمه کلیدی موردنظر خودمان را در آن وارد کنیم و آن صفحه از وب‌سایت را با این کلمه کلیدی آنالیز کنیم، که این کار اصلی یواست سئو است و در جلسات بعدی همین دوره آموزشی رایگان برای شما تمامی این موارد کاملاً توضیح داده خواهد شد.

کلمات کلیدی یواست سئو

یک امکان بسیار مهمی که نسخه حرفه‌ای یواست سئو دارد این است که به شما این امکان را می‌دهد که کلمات کلیدی بیشتری را وارد کنید، یعنی در حالت عادی و نسخه رایگان، اگر ما می‌توانیم پست خود را با کلمه ماشین، سئو کنیم؛ در نسخه حرفه‌ای می‌توانیم با کلمات ماشین، ماشین سال، خودرو، ماشین ایرانی و چند کلمه دلخواه دیگر سئو کنیم.

پس در نسخه حرفه‌ای می‌توانیم چند کلمه کلیدی کانونی استفاده کنیم و سایت را با این کلمات سئو کنیم.

ریدایرکت یا تغییر مسیر

دومین امکانی که این نسخه به ما می‌دهد، ریدایرکت‌ها یا تغییر مسیرها هستند، ریدایرکت‌ها می‌توانند خیلی به وب‌سایت شما کمک کنند و این اجازه را به وب‌سایت شما می‌دهد که دیگر خطای 404 نداشته باشد. چگونگی این موضوع در جلساتی که به شما ریدایرکت را به‌صورت کامل توضیح خواهیم داد، متوجه اهمیت ریدایرکت‌ها در یواست سئو خواهید شد؛ این قابلیت در نسخه رایگان یواست سئو وجود ندارد ولی نسخه حرفه‌ای به‌صورت کامل، این قابلیت را پشتیبانی می‌کند و می‌تواند یک انقلابی در سئو وب‌سایت شما ایجاد کند.

تبلیغات

گزینه سوی که یواست سئو پریمیوم دارد، نداشتن تبلیغات است، در سمت چپ منوی یواست سئو رایگان، یا اگر از نسخه انگلیسی وردپرس استفاده می‌کنید، در سمت راست، یک ساید بار مشاهده خواهید کرد که در آن تبلیغات یواست سئو قرار دارد. در نسخه حرفه‌ای این باکس تبلیغاتی وجود ندارد و ما می‌توانیم خیلی راحت‌تر و بدون مزاحمت سئو سایت خودمان را انجام دهیم.

کلمات کلیدی هم‌‌معنا

قابلیت بعدی که نسخه یواست سئو پریمیوم دارد و نسخه رایگان فاقد آن است، کلمه کلیدی هم‌معنا است، کلمه کلیدی هم‌معنا چیست؟ یک زمانی شما می‌خواهید یکی از صفحات را با کلمه خودرو سئو کنید. در نسخه رایگان برای این کار باید کلمه خودرو را وارد کنید و آن پست براساس کلمه خودرو برای شما آنالیز می‌شود و نتیجه آنالیز را برای شما نشان می‌دهد. اما خب یک زمانی کاربر شما در گوگل کلمه ماشین را جستجو می‌کند، خب اون زمان چه اتفاقی می‌افتد؟ سایت شما نمایش داده نمی‌شود که کاملاً اشتباه است.

در نسخه حرفه‌ای یا همان پریمیوم یواست سئو، این قابلیت را دارید که کلمه کلیدی هم‌معنا را وارد کنید، تا پست شما با کلمه کلیدی هم‌معنا هم آنالیز شود و نتیجه آنالیز را به شما بگوید، که اگر روزی یکی از کاربران شما در گوگل مثلاً کلمه ماشین را جستجو کرد، آن صفحه از وب‌سایت شما نیز در نتایج گوگل نمایش داده شود.

ممکن است کلمه کلیدی الآن کمی برای شما سخت و نامفهوم باشد، که ما در جلسات بعدی تمامی این موارد را به‌صورت کامل توضیح خواهیم داد.

پیش‌‌نمایش مطالب

قابلیت بعدی که یواست سئو پریمیوم دارد، این است که شما می‌توانید پیش‌نمایش مطالب وب‌سایت خودتان را در شبکه‌های اجتماعی ببینید، این یک قابلیت بسیار خوب است که می‌توانید یک پیش‌نمایش از آن مقاله یا صفحه از سایت را وقتی یک کاربر آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند، مشاهده کنید.

این موضوع می‌‌تواند یک دید بازتر از نحوه نمایش مطالب سایت شما در شبکه‌‌های اجتماعی، به شما بدهد.

یواست سئو پریمیوم امکانات بسیار زیادی مثل پیش‌نمایش سایت شما در گوگل در حالت دسکتاپ و موبایلی، قابلیت واردکردن کلمه کلیدی کانونی و آنالیز کردن آن پست ازنظر سئو با آن کلمه‌ای که شما وارد کردید و امکانات بسیار زیاد دیگر مثل واردکردن تگ‌های موردنیاز سئو سایت شما، بررسی سایت شما ازنظر وضعیت ایندکس شدن که البته این یک قابلیتی است که باید از Ryte.com استفاده کنیم؛ که این مورد نیز در آینده برای شما توضیح خواهیم داد و امکانات بسیار زیادی که حتماً برای سئو سایتتان نیاز می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم اگر پلاگین یواست سئو را بر روی سایت خود نصب نکردید، با توجه به توضیحات این پست، نسخه رایگان یا پریمیوم را تهیه کنید، آن را بر روی سایت خود نصب کنید و پس‌ازآن وب‌سایت خود را آماده سئو شدن کنید.

البته هنوز وب‌سایت شما برای سئو شدن آماده نیست، منتظر ویدئوهای بعدی این دوره آموزشی رایگان باشید، تا در ویدئوهای بعدی به شما توضیح دهیم، چطور وب‌سایت خود را با یواست سئو در گوگل ایندکس کنید و در نتایج بهتری نمایش دهید و یک وب‌سایت جامع‌تر با ورودی گوگل بیشتر داشته باشید.

موفق و پیروز باشید.

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.

پیشنهادات آموزشی ما

همه پکیج های آموزشی
۱۶ نظر ارسال شده. شخص بعدی شما باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مجید قانعی قانعی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  چرا جواب تلفن ها رو نمیدید ومن مبلغ رو ریختم به حساب لینک دنلود برام بزارید نه فیلم دیدن

  پاسخ دادن
  • تیم پشتیبانی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   با سلام
   ۰۷۱۳۶۳۵۰۰۱۳

   ۰۷۱۳۶۳۵۰۰۱۴
   در ساعات کاری شرکت با این دو خط پاسخگوی شما هستیم. (روزهای شنبه تا 5 شنبه از 8:30 الی 16:30)
   لینک دانلود محصول در پنل کاربری شما در بخش دوره های آموزش قرار دارد. روی هر فیلم راست کلیک کنید و گزینه save as را کلیک کنید دانلود می‌شود.

   پاسخ دادن
 2. مهدی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  درود بر شما
  منتظر قسمت‌های بعدی هستیم

  پاسخ دادن
  • رضا حسینی راد ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   سپاس از شما. به زودی منتشر خواهد شد.

   پاسخ دادن
 3. کریمی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  سلام و خسته نباشید
  چطور میشه آدرس سایت مپ (test.com/sitemap.xml) را به آدرس سایت مپ یواست ریدایرکت کنیم؟

  پاسخ دادن
  • رضا حسینی راد ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   سلام سپاس نیازی به ریدایرکت کردن نیست. باید در سرچ کنسول گوگل نقشه رو جایگزین کنید.

   پاسخ دادن
 4. بهنام ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  سلام و وقت بخیر
  من از افزونه yoast و اکستنشن local seo استفاده میکنم
  این اکستنشن یه لینکی در سایت مپ من ایجاد میکنه به آدرس location.kml این لینک تگ noindex داره ولی در سایت مپ وجود داره ، از نظر خزنده گوگل این اتفاق غلطه و در خطا های خزش گوگل به من خطا میده
  خواستم بدونم شما راهکاری در این مورد دارید؟ و آیا در آموزش های بعدی این افزونه بهش اشاره میکنید
  متشکرم

  پاسخ دادن
  • تیم پشتیبانی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   با سلام و احترام
   بله حتما

   پاسخ دادن
 5. همایون ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  با سلام خیلی شیوا و روان با بیان نکته های کاربردی بود ممنون منظر آموزش‌های بعدی هستیم

  پاسخ دادن
  • تیم پشتیبانی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   با سلام و احترام
   خوشحالیم که رضایت شما جلب شده است. شاد و پیروز باشید

   پاسخ دادن
 6. فرشاد ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  سلام، آفرین کارتون خوب بود، ادامه بدید

  پاسخ دادن
  • رضا حسینی راد ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   درود سپاس از شما

   پاسخ دادن
 7. یوسفی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  با درود
  بسیار عالی بود. منتظر درس های بعدی هستم.
  سپاس فراوان

  پاسخ دادن
  • تیم پشتیبانی ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   با سلام و احترام
   خوشحالیم که این آموزش رضایت شما را جلب کرده است
   پیروز باشید

   پاسخ دادن
 8. احمد رضا ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

  سلام استاد عزیز ، میشه نظرتون درباره rank math بدید

  پاسخ دادن
  • رضا حسینی راد ۰۵ بهمن ۱۳۹۸

   درود بر شما. خوب هست اما به اندازه یواست قوی نیست. از آنالیزر اون برای سایت‌تون استفاده کنید بد نیست.

   پاسخ دادن