سایت برتر

جلسه ۱: Yoast SEO چیست و چه امکاناتی دارد

 • بروز‌رسانی‌شده در
Yoast SEO چیست

در جلسه اول آموزش یواست سئو، به این می‌پردازیم که افزونه Yoast SEO چیست و تفاوت نسخه رایگان با نسخه حرفه‌ای آن خواهیم پرداخت.

در این دوره آموزشی رایگان به شما توضیح خواهیم داد که یواست سئو پریمیوم که یکی از بهترین پلاگین‌های سئو وردپرس است، چه کارهایی را می‌تواند برای سایت ما انجام دهد و چطور می‌توانیم با استفاده از آن نتایج بهتر و بالاتری در گوگل کسب کنیم. اما واقعا Yoast SEO چیست

Yoast SEO چیست

بدون شک یواست سئو بهترین پلاگین سئو برای وردپرس است که توسط یک تیم کاملاً حرفه‌ای یعنی تیم یواست ساخته شده است، آدرس وب‌سایت این تیم Yoast.com می‌باشد.

این افزونه در دو نسخه برای شما ارائه می‌شود، که ما در اینجا هر دو نسخه را به همراه ویژگی‌های کامل آن برای شما توضیح خواهیم داد و به شما خواهیم گفت بهتر است کدام نسخه را بر روی سایت خود نصب کنید.

خب قبل از اینکه بریم سراغ یواست سئو پریمیوم و کار با آن را یاد بگیریم، یک گریز به بحث سئو بزنیم و یک سری مباحث سئو را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

سئو چیست

SEO مخفف Search Engine Optimization، به معنای بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای موتورهای جستجوگر است، درواقع سئو یعنی بالا آوردن سایت شما در نتایج گوگل، به‌نوعی که بدون نیاز به پرداخت هزینه بتوانید سایت خود را در صفحه اول گوگل نمایش دهید.

خب ممکن است این سؤال پیش بیاید که مگر با پرداخت هزینه هم می‌توان سایت را نمایش داد؟ بله؛ گوگل یک سیستم به اسم “Google Adwords” دارد، که شما می‌توانید در آن سیستم، ثبت‌نام کنید و سایت خود را در صفحه اول یا نتایج اول گوگل نمایش دهید.

همین الآن اگر یک کلمه بسیار معروف مانند طراحی سایت را در گوگل جستجو کنید، می‌بینید که گوگل یک سری از نتایج را با حروف AD یا Advertising نمایش می‌دهد که منظور از این کلمه، تبلیغات گوگل است. با استفاده از سیستم Google Adwords شما می‌توانید به ازای هر کلیک، هزینه‌ای را به گوگل پرداخت کنید تا گوگل سایت شما را در یک یا چند کلمه کلیدی خاص در نتایج اول نمایش دهد.

اما خب ما نمی‌خواهیم در سئو هزینه‌ای پرداخت کنیم و می‌خواهیم سایت خود را به‌صورت کاملاً رایگان به صفحه اول گوگل بیاوریم تا رتبه بسیار بهتری داشته باشیم. از روش‌های کلاه‌سیاه مثل دور زدن گوگل نیز نمی‌خواهیم استفاده کنیم و در نظر داریم به‌صورت کاملاً اصولی سایت خودمان را به صفحه اول گوگل به یاریم، تا برای همیشه ورودی و بازدیدکننده داشته باشیم و بتوانیم کسب درآمد اینترنتی خودمان را روزبه‌روز بهتر و بهتر انجام دهیم.

پس به‌صورت کلی سئو یعنی بالا آوردن سایت شما در نتایج گوگل، بدون پرداخت هزینه و بدون استفاده از روش‌هایی که مخرب هستند و به سایت لطمه وارد می‌کنند.

گوگل چگونه کار می‌کند

یک سری ربات، Crawl ها یا بات‌های گوگل داریم که معمولاً در فارسی به آن‌ها ربات‌ها یا خزنده‌های گوگل گفته می‌شود، که این ربات‌ها وقتی وارد یک صفحه می‌شوند، وظیفه‌ی ایندکس کردن صفحه را دارند؛ ایندکس کردن صفحه یعنی ثبت آن صفحه در نتایج گوگل، همچنین تمام لینک‌های داخلی و خارجی که در آن صفحه وجود دارد را باید ذخیره یا ایندکس کنند.

منظور از لینک‌‌های داخلی و خارجی چیست

لینک‌های داخلی، لینک‌هایی هستند که به صفحات همان وب‌سایت داده شده و لینک‌های خارجی، لینک‌هایی هستند که به سایت‌های دیگر داده شده‌اند تا ربات‌های گوگل وارد سایت‌های دیگر نیز شوند و بتوانند آن سایت‌ها را نیز لینک کنند.

پس هرچقدر سایت ما در وب‌سایت‌های دیگر لینک شود، البته از روش اصولی، سئو بهتری خواهیم داشت؛ چراکه خزنده‌های گوگل بیشتر سایت ما را Crawl یا بررسی می‌کنند و درنتیجه رتبه بهتری نیز درنتیجه گوگل خواهیم داشت.

البته بازهم تأکید می‌کنیم که اگر از روش درست انجام شود؛ خیلی از دوستان هستند که بک لینک‌هایی را به تعداد بسیار زیاد می‌خرند و بعد از یک مدت سایت آن‌ها برای همیشه از گوگل محو می‌شود. نتیجه سئو کلاه‌سیاه، حذف شدن و پنالتی شدن سایت شما در گوگل است.

پس گوگل به این روش کار می‌کند و سعی دارد همیشه بهترین نتیجه ممکن را به کاربر نشان دهد، تا کاربر دفعه بعد نیز از گوگل برای رسیدن به نتایج جستجوهای خود استفاده کند. درواقع هدف و مأموریت اصلی گوگل این است همیشه نتایج بهتری به کاربر ارائه دهد.

حالا در کنار همه این‌ها، گوگل یک سری هزینه‌ها برای تبلیغات کلیکی یا همان Google Adwords دریافت می‌کند. البته Google Adwords نیز همیشه بررسی می‌کند و بعد آگهی‌ها را منتشر می‌کند، تا کیفیت، نتایج خودش را برای همیشه حفظ کند و هیچ‌وقت کیفیت نتایج خودش را از دست ندهد.

تاثیر یواست سئو پریمیوم بر نتایج گوگل

خب بعد از توضیح اینکه Yoast SEO چیست بریم سراغ اینکه یواست سئو پریمیوم چه‌کاری می‌تواند برای ما انجام دهد تا سایت ما در گوگل در نتایج بهتری نمایش داده شود. ازنظر خیلی از دوستان بهترین پلاگین وردپرس یواست سئو پریمیوم است و می‌گویند اگر شما این افزونه را نصب کنید، نتیجه کاملاً خوبی در گوگل خواهید داشت، این حرف کاملاً اشتباه است، چراکه اگر قرار باشد بیش از 60 هزار وب‌سایتی که الآن در ایران با وردپرس راه‌اندازی شده، بخواهند از این پلاگین استفاده کنند و درنتیجه یا صفحه اول گوگل باشند، مسلماً گوگل باید 60 هزار نتیجه در صفحه اول خود نشان دهد که این غیرممکن است!

خب این سؤال پیش می‌آید که، پس یواست سئو چه‌کاری برای ما انجام می‌دهد؟ بهتر است بگوییم که این افزونه به ما کمک می‌کند تا وب‌سایت خود را آنالیز کنیم و سایت را برای رسیدن به صفحه اول گوگل آماده کنیم. پس یواست سئو پریمیوم این وظیفه را ندارد که سایت شما را به صفحه اول گوگل بیاورد، بلکه ابزاری است که به سایت شما کمک می‌کند در نتایج اول گوگل قرار گیرد.

تفاوت نسخه رایگان و پریمیوم یواست سئو

یواست سئو دارای دو نسخه رایگان و پریمیوم است. در اینجا صحبت از یواست سئو پریمیوم است چراکه نسخه پریمیوم به نسبت رایگان امکانات بیشتری دارد.

یواست سئو پریمیوم که نسخه حرفه‌‌ای آن است، پلاگینی است که امکانات بسیار بیشتری دارد، در اینجا لیستی از امکانات این افزونه برای شما معرفی می‌‌کنیم و این تصمیم با شماست که ببینید از کدام نسخه یواست سئو استفاده کنید.

هر دو نسخه این پلاگین زمانی که نصب می‌شوند، یک باکس آنالیزی را به ما نشان می‌دهدند، که ما می‌توانیم کلمه کلیدی موردنظر خودمان را در آن وارد کنیم و آن صفحه از وب‌سایت را با این کلمه کلیدی آنالیز کنیم، که این کار اصلی یواست سئو است و در جلسات بعدی همین دوره آموزشی رایگان برای شما تمامی این موارد کاملاً توضیح داده خواهد شد. اما ابتدا ببینیم قابلیت‌های Yoast SEO چیست

کلمات کلیدی یواست سئو

یک امکان بسیار مهمی که نسخه حرفه‌ای یواست سئو دارد این است که به شما این امکان را می‌دهد که کلمات کلیدی بیشتری را وارد کنید، یعنی در حالت عادی و نسخه رایگان، اگر ما می‌توانیم پست خود را با کلمه ماشین، سئو کنیم؛ در نسخه حرفه‌ای می‌توانیم با کلمات ماشین، ماشین سال، خودرو، ماشین ایرانی و چند کلمه دلخواه دیگر سئو کنیم.

پس در نسخه حرفه‌ای می‌توانیم چند کلمه کلیدی کانونی استفاده کنیم و سایت را با این کلمات سئو کنیم.

ریدایرکت یا تغییر مسیر

دومین امکانی که این نسخه به ما می‌دهد، ریدایرکت‌ها یا تغییر مسیرها هستند، ریدایرکت‌ها می‌توانند خیلی به وب‌سایت شما کمک کنند و این اجازه را به وب‌سایت شما می‌دهد که دیگر خطای 404 نداشته باشد. چگونگی این موضوع در جلساتی که به شما ریدایرکت را به‌صورت کامل توضیح خواهیم داد، متوجه اهمیت ریدایرکت‌ها در یواست سئو خواهید شد؛ این قابلیت در نسخه رایگان یواست سئو وجود ندارد ولی نسخه حرفه‌ای به‌صورت کامل، این قابلیت را پشتیبانی می‌کند و می‌تواند یک انقلابی در سئو وب‌سایت شما ایجاد کند.

تبلیغات

گزینه سوی که یواست سئو پریمیوم دارد، نداشتن تبلیغات است، در سمت چپ منوی یواست سئو رایگان، یا اگر از نسخه انگلیسی وردپرس استفاده می‌کنید، در سمت راست، یک ساید بار مشاهده خواهید کرد که در آن تبلیغات یواست سئو قرار دارد. در نسخه حرفه‌ای این باکس تبلیغاتی وجود ندارد و ما می‌توانیم خیلی راحت‌تر و بدون مزاحمت سئو سایت خودمان را انجام دهیم.

کلمات کلیدی هم‌‌معنا

قابلیت بعدی که نسخه یواست سئو پریمیوم دارد و نسخه رایگان فاقد آن است، کلمه کلیدی هم‌معنا است، کلمه کلیدی هم‌معنا چیست؟ یک زمانی شما می‌خواهید یکی از صفحات را با کلمه خودرو سئو کنید. در نسخه رایگان برای این کار باید کلمه خودرو را وارد کنید و آن پست براساس کلمه خودرو برای شما آنالیز می‌شود و نتیجه آنالیز را برای شما نشان می‌دهد. اما خب یک زمانی کاربر شما در گوگل کلمه ماشین را جستجو می‌کند، خب آن زمان چه اتفاقی می‌افتد؟ سایت شما نمایش داده نمی‌شود که کاملاً اشتباه است.

در نسخه حرفه‌ای یا همان پریمیوم یواست سئو، این قابلیت را دارید که کلمه کلیدی هم‌معنا را وارد کنید، تا پست شما با کلمه کلیدی هم‌معنا هم آنالیز شود و نتیجه آنالیز را به شما بگوید، که اگر روزی یکی از کاربران شما در گوگل مثلاً کلمه ماشین را جستجو کرد، آن صفحه از وب‌سایت شما نیز در نتایج گوگل نمایش داده شود.

ممکن است کلمه کلیدی الآن کمی برای شما سخت و نامفهوم باشد، که ما در جلسات بعدی تمامی این موارد را به‌صورت کامل توضیح خواهیم داد.

پیش‌‌نمایش مطالب

قابلیت بعدی که یواست سئو پریمیوم دارد، این است که شما می‌توانید پیش‌نمایش مطالب وب‌سایت خود را در شبکه‌های اجتماعی ببینید، این یک قابلیت بسیار خوب است که می‌توانید یک پیش‌نمایش از آن مقاله یا صفحه از سایت را وقتی یک کاربر آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند، مشاهده کنید.

این موضوع می‌‌تواند یک دید بازتر از نحوه نمایش مطالب سایت شما در شبکه‌‌های اجتماعی، به شما بدهد.

یواست سئو پریمیوم امکانات بسیار زیادی مثل پیش‌نمایش سایت شما در گوگل در حالت دسکتاپ و موبایلی، قابلیت واردکردن کلمه کلیدی کانونی و آنالیز کردن آن پست ازنظر سئو با آن کلمه‌ای که شما وارد کردید و امکانات بسیار زیاد دیگر مثل واردکردن تگ‌های موردنیاز سئو سایت شما، بررسی سایت شما ازنظر وضعیت ایندکس شدن که البته این یک قابلیتی است که باید از Ryte.com استفاده کنیم؛ که این مورد نیز در آینده برای شما توضیح خواهیم داد و امکانات بسیار زیادی که حتماً برای سئو سایتتان نیاز می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم اگر پلاگین یواست سئو را بر روی سایت خود نصب نکردید، با توجه به توضیحات این پست، نسخه رایگان یا پریمیوم را تهیه کنید، آن را بر روی سایت خود نصب کنید و پس‌ازآن وب‌سایت خود را آماده سئو شدن کنید.

البته هنوز وب‌سایت شما برای سئو شدن آماده نیست، منتظر ویدئوهای بعدی این دوره آموزشی رایگان باشید، تا در ویدئوهای بعدی به شما توضیح دهیم، چطور وب‌سایت خود را با یواست سئو در گوگل ایندکس کنید و در نتایج بهتری نمایش دهید و یک وب‌سایت جامع‌تر با ورودی گوگل بیشتر داشته باشید.

امیدواریم این جلسه به شما کمک کرده باشد تا ببینید Yoast SEO چیست و چه امکاناتی دارد. موفق و پیروز باشید.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

اطلاعاتی دارید که تکمیل‌کننده این مقاله باشد؟ ارسال کنید.

لطفا در این بخش، تنها اطلاعات تکمیلی در رابطه با موضوع فوق ارسال کنید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، سوالات و متن ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند. اگر سوالی دارید می‌توانید از بخش جامعه ارسال بفرمایید. متخصصان وردپرس پاسخگوی شما هستند.

سوال دارم

 1. U40803 ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

  سلام من ادرس سایت مپ خود را در سرچ کنسول وارد کرده اما برای هیچی در سایت مپ سرچ کنسول نشون داده نمی شه میشه لطف کنید راهنمایی تا سایت مپ به سرچ
  کنسول اضافه کنم

 2. U31409 ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

  با سلام خدمت استاد محترم و تبریک سال نو
  استاد دو پلاگین updraft و yoast seo هر سری آپدیتی میاد و من انجام میدم ارور 500 سرور میده
  با پشتیبانی هاست ک صحبت کردم این جواب رو به من دادن
  (ممکنه یا ایران رو بستند یا فیلتر است و نمی تونه اتوماتیک آپدیت کنه)
  آیا درسته؟
  با تشکر

 3. U35903 ۲۲ اسفند ۱۳۹۹

  سلام مهندس روز خوش،
  از کجا میشه نسخه پولی رو تهیه کرد؟

 4. کاربر مهمان ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

  باسلام یک سوال داشتم آیا ما میتوانیم سایت خود را از جستوجوی گوگل حذف کنیم که در نتایج گوگل نیاید؟

 5. U36299 ۲۳ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام
  بنده در حال طراحی سایتی با وردپرس هستم و سوالم اینه که افزونه یواست را دقیقا چه زمانی نصب و استفاده کنم؟ چون با خواندن مطالبی متوجه شدم که احتمالا آدرس ها و url های سایت بهم می ریزه؟ آیا درسته ؟

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۵ اسفند ۱۳۹۹

   درود بر شما همون ابتدای شروع کار هم میتونید نصبش کنید. خیر url ها تغییری نخواهند کرد.

 6. U29925 ۱۸ آذر ۱۳۹۹

  سلام ببخشید من قبلا در دوره ی پولی یوسئو شما شرکت کردم و واقعا عالی بود سوالی که داشتم اینه من بعضی نوشته ها در حدود 100 کلمه رو در آخر تمام نوشته ها و تمام محصولات سایتم مینویسم ایا بنظر شما باعث میشه سایتم به عنوان محتوای تکراری شناسایی بشه ؟؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۹ آذر ۱۳۹۹

   سپاس از شما. خیر اگر به نسبت طول محتوا زیاد نباشه مشکلی نیست. طول محتوا رو بیشتر کنید تا این قسمت کمتر در نظر گرفته بشه

 7. U17441 ۲۲ آبان ۱۳۹۹

  سلام و ممنون از دوره رایگانتون. با چه تجهیزاتی پس زمینه آقای حسینی راد رو برداشتید و شفاف کردینش؟

 8. U14773 ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

  با سلام و روز بخیر خدمت تیم خوب میهن وردپرس
  ببخشید بنده سوالی درمورد yoast seo دارم …
  1-در بخش کلمه کلیدی yoast میگه کلمه کلیدی بیشتر از 6 کلمه نباشه ولی با توجه به جستجو هایی که از گوگل کردم میگن اتفاقا کلمه کلیدی اگر طولانی باشه بهتره ، درسته محتوا نویسی برای کلمه کلیدی طولانی سخت تر هست ولی سریع تر به نتیجه میرسه چون کلمات کلیدی کوتاه مانند : طراحی سایت رقبای سخت تری داره و تا بیاد بتونه با اینا رقابت کنه خیلی طول میکشه …
  حالا با توجه به این مسائل چرا yoast میگه کم تر از 6 کلمه باش؟
  2- یه قسمتی هست که این پیغام رو میده:
  “عبارت کلیدی تمرکزی 20 دفعه پیدا شد. این راه بیشتر از حداکثر توصیه شده برای 15 بار برای یک متن از این طول است”
  این رو اگر میشه مختصر توضیح بفرمایید

  با تشکر

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

   سلام
   1)خیر نباید طولانی باشد. معمولا کسی کلمه طولانی جستجو نمی کند
   2)کلمه را بیش از حد استفاده کرده اید کمتر استفاده کنید

 9. کاربر مهمان ۴ فروردین ۱۳۹۹

  سلام
  من سایتی راه اندازی کردم (با وردپرس) و حدود یکماه از راه اندزی می گذره و 5 – 6 پست رو هم ایجاد کردم و سئوسازی پست ها رو طبق توصیه های افزونه سئو انجام دادم؛ سوالی که دارم اینکه کلاً پس از راه اندازی، تا سایت مقداری بازدید داشته باشه، از نظر بازه زمانی، چقدر طول میشکه؟ یعنی چند ماه؟
  تو این مدت یکماهه هیچ بازدیدی وجود نداشت؛ با توجه به تازه بودن سایت، آیا طبیعیه؟ ضمن اینکه من تا حدی که دانش سئو داشتم، روی سایت اعمال کردم مثل سرعت، فشرده سازی، سئو مطالب و …
  هرچند سئو و میزان بازدیدِ یک سایت بستگی به موارد زیادی و همچنین بستگی به نوع سایت و محتوای اون داره ولی آیا این مدت یکماهه خیلی زوده برای جذب بازدید؟
  ببخشید اگه سوالم زیاد مرتبط نبود ولی چون به نسبت بعضی از سایت های مشابه، پاسخگویی شما خیلی بهتره من از شما این سوال رو پرسیدم.
  تشکر از شما.

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۴ فروردین ۱۳۹۹

   درود شما از ماه عسل گوگل استفاده کردید اما دیگه روی سایت کار نکردید. ۵ – ۶ تا پست بسیار کم هست و اصلا ورودی نخواهید داشت. درباره ماه عسل گوگل توی دوره نبرد صفحه اول گوگل بصورت کامل توضیح داده‌ام.

 10. U24908 ۳ دی ۱۳۹۸

  چرا جواب تلفن ها رو نمیدید ومن مبلغ رو ریختم به حساب لینک دنلود برام بزارید نه فیلم دیدن

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۳ دی ۱۳۹۸

   با سلام
   ۰۷۱۳۶۳۵۰۰۱۳

   ۰۷۱۳۶۳۵۰۰۱۴
   در ساعات کاری شرکت با این دو خط پاسخگوی شما هستیم. (روزهای شنبه تا 5 شنبه از 8:30 الی 16:30)
   لینک دانلود محصول در پنل کاربری شما در بخش دوره های آموزش قرار دارد. روی هر فیلم راست کلیک کنید و گزینه save as را کلیک کنید دانلود می‌شود.

 11. کاربر مهمان ۲۹ آذر ۱۳۹۸

  درود بر شما
  منتظر قسمت‌های بعدی هستیم

 12. کاربر مهمان ۲۹ آذر ۱۳۹۸

  سلام و خسته نباشید
  چطور میشه آدرس سایت مپ (test.com/sitemap.xml) را به آدرس سایت مپ یواست ریدایرکت کنیم؟

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۹ آذر ۱۳۹۸

   سلام سپاس نیازی به ریدایرکت کردن نیست. باید در سرچ کنسول گوگل نقشه رو جایگزین کنید.

 13. کاربر مهمان ۲۵ آذر ۱۳۹۸

  سلام و وقت بخیر
  من از افزونه yoast و اکستنشن local seo استفاده میکنم
  این اکستنشن یه لینکی در سایت مپ من ایجاد میکنه به آدرس location.kml این لینک تگ noindex داره ولی در سایت مپ وجود داره ، از نظر خزنده گوگل این اتفاق غلطه و در خطا های خزش گوگل به من خطا میده
  خواستم بدونم شما راهکاری در این مورد دارید؟ و آیا در آموزش های بعدی این افزونه بهش اشاره میکنید
  متشکرم

 14. کاربر مهمان ۲۰ آذر ۱۳۹۸

  با سلام خیلی شیوا و روان با بیان نکته های کاربردی بود ممنون منظر آموزش‌های بعدی هستیم

 15. کاربر مهمان ۲۰ آذر ۱۳۹۸

  سلام، آفرین کارتون خوب بود، ادامه بدید

 16. کاربر مهمان ۲۰ آذر ۱۳۹۸

  با درود
  بسیار عالی بود. منتظر درس های بعدی هستم.
  سپاس فراوان

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۰ آذر ۱۳۹۸

   با سلام و احترام
   خوشحالیم که این آموزش رضایت شما را جلب کرده است
   پیروز باشید

 17. کاربر مهمان ۲۰ آذر ۱۳۹۸

  سلام استاد عزیز ، میشه نظرتون درباره rank math بدید

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۰ آذر ۱۳۹۸

   درود بر شما. خوب هست اما به اندازه یواست قوی نیست. از آنالیزر اون برای سایت‌تون استفاده کنید بد نیست.